, piątek 22 listopada 2019
Dzień przedsiębiorcy, czyli pomysł na stworzenie własnej działalności w Istebnej
Młodzież przedstawiła dokładny kosztorys, zakres usług, jaki wchodziłby w ich działalność, a także mocne i słabe strony przedsięwzięcia.  fot: Michał KuźmaDodaj do Facebook

Dzień przedsiębiorcy, czyli pomysł na stworzenie własnej działalności w Istebnej

BARBARA ŚLIŻ
Dzień przedsiębiorcy, czyli pomysł na stworzenie własnej działalności w Istebnej

Jan Zawada, uczeń, jeden z liderów projektu z certyfikatem potwierdzającym udział w projekcie. fot. Michał Kuźma.

Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Istebnej bierze udział w projekcie "Moja firma w mojej gminie" mającym na celu rozwijanie ich kompetencji w zakresie przedsiębiorczości. Uczniowie od podstaw, krok po kroku, opracowali projekt własnej firmy, która prosperowałaby w Gminie Istebna.

Przez kilka miesięcy młodzież pracowała nad stworzeniem i opracowaniem własnego interesu. Obserwując rynek, potrzeby mieszkańców i turystów wpadli na pomysł czterech działalności usługowych, które mają szanse powodzenia na terenie gminy.

Stworzenie nowych miejsc pracy, własnej działalności musi być poparte wcześniejszymi badaniami i obserwacjami grupy docelowej, do której ma trafić usługa. - Przede wszystkim patrzeć należy na potencjał gminy, który musi zostać wykorzystany. To nie tylko aura, która przyciąga turystów, ale przede wszystkim klimat społeczny. Musimy być otwarci na nowe, innowacyjne działania oparte na potencjale starego, zakorzenionego miejsca. Wszystko da się wypracować ciężką pracą, wzajemnym zaufaniem i akceptacją - radził Józef Michałek ze Związku Podhalan.

Miesiące pracy, godziny spędzone w szkole i podczas badań terenowych przyniosły wymierne korzyści. Uczniowie opracowali własny biznesplan firmy porządkującej dom i jego obejście. Z przeprowadzonej ankiety aż 74 % respondentów opowiedziało się za tym, by taką usługę wprowadzić w gminie. Młodzież przedstawiła dokładny kosztorys, zakres usług, jaki wchodziłby w ich działalność, a także mocne i słabe strony przedsięwzięcia. Projekt został przygotowany bardzo merytorycznie i rzeczowo. - Trudno jest znaleźć coś innowacyjnego w świecie, który na co dzień postrzegamy sztampowo. Codzienność nie sprzyja naszym nowym pomysłom, uczniowie znaleźli jednak sposób na innowacyjność w Trójwsi. Praca i wysiłek był nie mały -mówił Jakub Kuc, nauczyciel przedsiębiorczości w ZSP w Istebnej.

Przedsięwzięcie młodych inwestorów wysoko oceniają jury nadzorujące projekt, ale i sama wójt gminy. - Uważam, że pomysł jest bardzo trafiony, ogrom pracy, jaki włożyli uczniowie ma szansę za kilka lat, kiedy skończą oni szkołę wcielić się w życie, bo jest on potrzebny naszej gminie - komentowała Danuta Rabin.

Wyjazdy do Katowic, zdobywanie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości i technologii informatyczno-komunikacyjnych i przekazywanie zdobytych informacji kolegom przyniosło wymiernie korzyści. - ZSP zajmuje obecnie drugie miejsce w rankingu szkół, które biorą udział w tym projekcie. Do najlepszych tracą jedynie dwa punkty. Dla naszej młodzieży nobilitacją jest sam udział w przedsięwzięciu. Projekt dał im ogromny zastrzyk energii i pewności siebie, co z pewnością zaowocuje w przyszłości - dodaje Kuc. - Dla nas to była bardzo dobra lekcja przedsiębiorczości, z której wynieśliśmy bardzo cenne doświadczenie. Niejeden z nas nie miał pojęcia gdzie zgłosić się po pomoc przy zakładaniu firmy, jak zacząć pisać projekty, dużą pomoc dali nam nauczyciele. Teraz i bez nich potrafilibyśmy sami wykonać to zadanie - mówiła Monika Skurzok, liderka projektu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama