, sobota 23 marca 2019
Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Tak!
Każdy z uczniów miał za zadanie wykonać szmacianą laleczkę.  fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Tak!

BARBARA ŚLIŻ
Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Tak!

Zebrane środki zostaną przekazane ubogim dzieciom z Sierra Leone. fot. mat.pras.


Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Tak!

Pomaganie może być przyjemne. Przekonali się o tym uczniowie Alternatywnej Szkoły Podstawowej. fot. Barbara Śliż

Pomaganie może być przyjemne. Przekonali się o tym uczniowie Alternatywnej Szkoły Podstawowej, którzy pod opieką cieszyńskich studentek szyli szmaciane laleczki. Włączając się do akcji UNICEFU pomogli ratować życie swoich rówieśników z Sierra Leone.

Sierra Leone to państwo położone w zachodniej Afryce, w którym co roku ponad 1,5 mln dzieci umiera z powodu chorób. Można temu zapobiec stosując odpowiednie szczepionki. Dzięki nowemu projektowi UNICEFU, "Wszystkie Kolory Świata", organizacja chce objąć programem szczepień wszystkie dzieci w Sierra Leone tak, by zmniejszyć wskaźnik śmiertelności najmłodszych w tym kraju. Polską kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.

Na czym polega kampania? Każdy z uczniów miał za zadanie wykonać szmacianą laleczkę. - Na początku dzieci wybrały kraj, z którego pochodzić będzie ich zabawka, zebrali informacje o jego mieszkańcach i wypełnili paszport, który jest przypisany do każdej lalki - wyjaśnia Wioletta Matusiak, nauczycielka, koordynatorka projektu z Alternatywnej Szkoły Podstawowej w Cieszynie. - Zaprosiłam do współpracy studentki z cieszyńskiego uniwersytetu, które nadzorowały pracę z uczniami klas 1-3. W przyszłym tygodniu podczas zebrania z rodzicami , przekażą oni symboliczną kwotę, 10 zł, na rzecz dzieci w Sierra Leone, a w zamian dostaną wykonaną przez swoją pociechę laleczkę. Zebrane środki zostaną przekazane ubogim dzieciom z Sierra Leone - dodaje.

Czarnoskóry Maks z Madagaskaru, Bob wzorowany na bajce "Bob Budowniczy", Amanda ze Stanów Zjednoczonych i Mao Xiang z Chin to tylko niektóre z postaci, jakie wykonały dzieci. - Moją lalkę wymyśliłem razem z mamą. Ona ma jasną skórę, złote szaty i czerwony pasek. Już kiedyś uszyłem poduszeczkę i zapach do szafy - mówi Julek. - Moja mamunia wymyśliła lalkę góralkę - dodaje Werner. - 10 zł to nie jest dużo, a może uratować życie jakiegoś dziecka - zauważa Kuba.

Studentki z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie zdobyły nie tylko cenne doświadczenie w pracy z dziećmi, ale także świetnie spędziły czas między zajęciami. - Dzięki takim akcjom pomagamy nie tylko ubogim dzieciom z odległych krajów, ale uczymy się pracować z najmłodszymi. Dzieci są bardzo zdolne - mówi Karolina Dawiec, koordynatorka projektu ze strony studentów.

"Wszystkie Kolory Świata" to nie jedyna akcja, w którą zaangażowała się Alternatywna Szkoła Podstawowa. W ubiegłym roku uczniowie przyłączyli się do akcji Szlachetna Paczka, przygotowywali także paczki dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie. - To jest nasza druga akacja na rzecz UNICEF. Wcześniej włączyliśmy się w kampanię "Studnia dla Południa". Wtedy rozprowadzaliśmy wśród uczniów i nauczycieli kropelki-gniotki. Zebrane pieniądze przekazaliśmy na budowę studni w Sudanie - mówi Wioletta Matusiak i dodaje: - Wielkim sukcesem jest pokazanie uczniom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne. Już słyszałam głosy, że niektórzy z uczniów przeznaczą swoje kieszonkowe na pomoc dla kolegów z Afryki.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama