, sobota 16 października 2021
 Cieszyńska księżniczka na Wyspach
Płyta epitafijna Simona z Felbirgg i jego żony Małgorzaty, księżniczki cieszyńskiej. fot: Evelyn Simak/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Cieszyńska księżniczka na Wyspach

MMT
Spośród księżniczek cieszyńskich najbardziej egzotyczne małżeństwo zawarła Małgorzata, córka Przemysława Noszaka, która została żoną angielskiego możnowładcy. Był to jedyny przypadek, by Piastówna znalazła męża na Wyspach Brytyjskich. O istnieniu samej Małgorzaty polscy historycy nie mieli pojęcia aż do 2001 roku.

Dopiero wtedy na łamach prestiżowych "Roczników Historycznych" ukazał się artykuł genealogów Rafała T. Prinkego i Andrzeja Sikorskiego, którzy "odkryli" piastowską żonę angielskiego możnowładcy. Dość przekonywająco wykazali, że Małgorzata była córką najwybitniejszego z cieszyńskich książąt, Przemysława Noszaka - chociaż nie można wykluczyć, że nowsze badania mogą zakwestionować ten pogląd.

Przemysław Noszak, książę cieszyński panujący w latach 1358-1410, zrobił karierę na dworze Karola IV Luksemburskiego, cesarza i króla Czech, oraz jego następcy Wacława IV Luksemburskiego. Z ich ramienia pełnił różne misje dyplomatyczne. Doprowadził m.in. do małżeństwa Anny Luksemburskiej, siostry Wacława IV, z angielskim królem Ryszardem II. W grudniu 1381 roku czeska królewna przybyła na Wyspy Brytyjskie, a 22 stycznia 1382 roku w opactwie Westminster poślubiła Ryszarda II.

Przypuszczalnie królewnie towarzyszył Przemysław Noszak, a z pewnością jego prawdopodobna córka Małgorzata, będąca najpewniej dwórką Anny Luksemburskiej. W 1382 roku została żoną angielskiego możnowładcy Simona z Felbrigg, chorążego i wiernego stronnika króla Ryszarda II. Sam pomysł, aby wydawać dwórki za możnowładców i w ten sposób zwiększać lojalność możnowładców sprawdzał się w różnych epokach. Jeśli chodzi o Ryszarda II, to skończył źle. W 1399 roku został obalony i uwięziony. Zmarł w następnym roku, najprawdopodobniej zagłodzony.

Po upadku Ryszarda II rządy objął jego kuzyn, Henryk IV Lancaster. Na dworze nowego władcy Simon z Felbrigg nie zrobił kariery - zresztą jako szczerze oddany stronnik Ryszarda II nie był raczej tym zainteresowany. Na szczęście, nie dotknęły go żadne represje. Dysponował też niemałymi finansami. Po śmierci Małgorzaty (zmarła w 1416 roku) ufundował, istniejącą po dziś dzień, płytę epitafijną w kościele w Felbrigg. Zapisał się też jako hojny darczyńca klasztoru dominikanów w Norwich.

Potomkowie Małgorzaty pamiętali o swoich cieszyńskich korzeniach. Dodatkowo, angielscy autorzy uparcie twierdzili, że cieszyńska księżniczka była siostrzenicą króla Czech (co nie było prawdą - Przemysław Noszak był jedynie bratankiem czeskiej królowej). Na początku XVII wieku pojawił się nawet pomysł, by jednego z potomków cieszyńskiej księżniczki, Humphreya Tyndale’a (1547-1614), wicekanclerza Uniwersytetu w Cambridge, osadzić na czeskim tronie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama