, wtorek 7 kwietnia 2020
Ostatni książę cieszyński mieszkał w Ameryce Południowej
Książę Albrecht w latach młodości. Jego ojcem chrzestnym był sam cesarz Franciszek Józef. źródło: royaltyguide.nl Dodaj do Facebook

Ostatni książę cieszyński mieszkał w Ameryce Południowej

MICHAEL MORYS-TWAROWSKI
Ostatni książę cieszyński mieszkał w Ameryce Południowej

Książę Albrecht w okresie międzywojennym popierał węgierskich faszystów. źródło.: huszadikszazad.hu


Ostatni książę cieszyński mieszkał w Ameryce Południowej

Po urodzinach Albrechta, jak pisała "Gwiazdka Cieszyńska", "wywieszono flagę arcyks. familii na wieży zamkowej, a wieczorem zapalono ogromny ogień na Czantoryi". źródło: flickr.com.

Albrecht Habsburg, ostatni książę cieszyński, miał trzy żony, przy czym druga podobno próbowała go zastrzelić. Wspierał faszystowską Partię Strzałkokrzyżowców, współpracował z Głównym Urzędem Bezpieczeństwa Rzeszy. W obawie przed komunistami wyjechał do Ameryki Południowej. Jako hrabia Sirina mieszkał w Paragwaju i w Argentynie
Albrecht Franciszek Józef Karol Fryderyk Jerzy Hubert Maria - bo tyle imion dostał na chrzcie - księciem cieszyńskim był jedynie tytularnie. Urodził się w 1897 roku w Weiburgu jako jedyny syn Fryderyka, ostatniego faktycznego księcia cieszyńskiego. Po zakończeniu I wojny światowej monarchia Habsburgów rozpadła się. Podobnie rozpadło się Księstwo Cieszyńskie, podzielone między Polskę i Czechosłowację. W 1921 roku arcyksiążę Fryderyk z rodziną zamieszkał na Węgrzech (tylko tam nieskonfiskowano im majątków). Planował osadzić swojego jedynego syna na węgierskim tronie. Nawet londyński "Time" pisał o nim jako o jednym z pretendentów do korony.

W 1930 roku w Bristolu Albrecht ożenił się z rozwódką Ireną Lalbach. Tego rodzaju związek przekreślał jego szanse na koronę. Na łamach prasy 33-letni książę mówił, że wyrzeka się nadziei na tron węgierski i marzy jedynie o stworzeniu „węgierskiego raju w Brazylii”.

W 1936 roku zmarł arcyksiążę Fryderyk i od tego czasu Albrecht był formalnie księciem cieszyńskim. Rok później rozwiódł się, a w 1938 roku ożenił się z 18-letnią węgierską szlachcianką Katalin Bocskay de Felsö-Bánya. Małżeństwo nie było szczególnie udane. Podobno w 1940 roku młoda żona próbowała zastrzelić swojego niewiernego męża. Niewiernego, bo w tym czasie Albrecht spotykał się z popularną aktorką i śpiewaczką Georginą Lidią Strausz-Dorner, pasierbicą żydowskiego przedsiębiorcy Zoltana Strausza.

Książę cieszyński oficjalnie wspierał węgierską i faszystowską Partię Strzałkokrzyżowców, a potajemnie dobrowolnie współpracował z Głównym Urzędem Bezpieczeństwa Rzeszy. Dodatkowo pomagał w ucieczce osobom odpowiedzialnym za masakrę ludności serbskiej i żydowskiej w Nowym Sadzie w styczniu 1942 roku. Z tego powodu pod koniec II wojny światowej węgierscy komuniści żądali wydania Albrechta jako zbrodniarza wojennego. Cieszyński książę przezornie wyjechał ze swoją kochanką do Ameryki Południowej. Posługiwał się dominikańskim, a później paragwajskim paszportem wystawionym na nazwisko hrabiego Siriny. Mieszkał w Paragwaju i w Argentynie. Dla węgierskich imigrantów, osiadłych w Bueonos Aires, jego tożsamość nie była tajemnicą.

W tym czasie Albrecht uporządkował swoje sprawy rodzinne. W 1951 roku w Morales w Meksyku przeprowadził rozwód z Katalin, a w Asunción w Paragwaju albo w Buenos Aires ożenił się z wieloletnią kochanką Georginą Lidią Strausz-Dorner.

Albrecht Habsburg, ostatni tytularny książę cieszyński, zmarł 23 lipca 1955 roku w Buenos Aires podczas nieudanej operacji usunięcia wrzodu.

Z drugiego małżeństwa z Katalin miał dwie córki, z trzeciego z Georginą syna Rudolfa.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pikantne szczegóły z życia Albrechta napewno zna Francek

Niezbyt ciekawa postać.

czy to były romanse czy też ku... ?

usunął się zatem są z tego świata, złowieszczy,ostatni książę cieszyński...świeć Panie /kimkolwiek Jesteś, który jesteś.../ nad jego duszą...

próbował usunąć wrzód a sam stanowił takowy dla niektórych ludzi...więc nie powiodło się...

się zatem sam.../popr./

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama