, poniedziałek 27 stycznia 2020
Pomysły dawnych cieszyńskich radnych
"Gwiazdka Cieszyńska" była częstym krytykiem poczynań cieszyńskich radnych. fot: ARCDodaj do Facebook

Pomysły dawnych cieszyńskich radnych

MMT
W 1892 roku cieszyńscy samorządowcy wpadli na pomysł, aby zlikwidować popularne "małe lauby" przy ulicy Głebokiej. "Nie przesadzamy, jeżeli twierdzimy, że to stać się może za jakie 200 lub 300 lat" - ironizowała "Gwiazdka Cieszyńska".

Na przełomie XIX i XX wieku cieszyńska Rada Miejska była zdominowana przez Niemców lub osoby wprawdzie polskiego pochodzenia, którym jednak bliżej było do niemieckości niż do polskości. Częstym krytykiem poczynań samorządowców była "Gwiazdka Cieszyńska", prasowy organ polskiego ruchu narodowego, a później jego katolickiego skrzydła.

W 1899 roku w artykule Walka Don Kiszotów w cieszyńskiej Radzie gminnej zajęła się pomysłami dwóch radnych. Jeden z nich, Hermann Hinterstoisser, protestował przeciwko wnioskowi niejakiej Gajdaczkowej, która chciała zmienić lokalizację swojej gospody i prosiła o przeniesienie koncesji na alkohol. Sprzeciwił się Hinterstoisser i żądał, aby na to nie pozwolić, gdyż u Gajdaczkowej ma się podobno pomieścić czeska "Snaha" [klub literacki i towarzyski], a Czechom powinno się wszystko utrudniać i życie czynić ciężkiem - pisała cieszyńska gazeta.

Z kolei inny radny Eduard August Schroeder zabił sobie ćwoka w głowę, bo gmina uchwaliła nie zajmować się na razie projektowanym przez istniejący komitet pomnikiem cesarza Franciszka Józefa I. Schroeder boi się, że jeżeli gmina nie wtrąci tam palców, to gotów stanąć w Cieszynie pomnik cesarski z polskim i czeskim napisem. Gwałtu! Rety! Schroeder!.

Krytykowano nie tylko poczynania radnych związane z kwestiami narodowymi. W 1892 roku "Gwiazdka Cieszyńska" donosiła, że cieszyńska rada uchwalając nowy plan regulacyi miasta postanowiła znieść małe pocienia w Głębokiej ulicy, co jednak dopiero wtenczas nastąpić może, gdy zostaną wszystkie domy, które mają pocienia, przebudowane. Nie przesadzamy, jeżeli twierdzimy, że to stać się może za jakie 200 lub 300 lat. Choć minęło od tego czasu 120 lat, "małe lauby" nadal znajdują się przy ulicy Głębokiej.

Dziennikarze "Gwiazdki Cieszyńskiej" żartowali sobie także m.in. z pomysłu radnego Prochaski, który wnioskował o wprowadzenie wolnego cła od ogórków (Zaczynają się Niemcy lubować w kwasach! Niezły znak!), jak i przypominali, że w pewnych kwestiach miasto dystansowały nawet pobliskie wioski (np. Sibica szybciej doczekała się elektrycznego oświetlenia niż Cieszyn).

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jaki radny?chyba słoneczko tobie główkę zbyt przypiekło

Pewnie jesteś radnym , bo próbujesz odwrócić uwagę od aktualnych radnych a skierować dyskusję na burmistrzów i starostów. Nie trudź się , ludzie są bardziej inteligentni niż ty sprytny. Zostaniesz poddany weryfikacji w wyborach...

A niedawno temu jednemu się śnił most Rochera(?),ścieżka rowerowa po dawnym(zlikwidowanym)torze do Bielska,Zebrzydowic(ten do Zebrzydowic może okazać się za niedługo faktem,gdyż od 1czerwca PR"dają"tylko jedną parę!!!pociądu os.Przyjazd do Cieszyna7:28,odjazd 14:30i to wsio!!!).Cenrum przesiadkowe na Hajduka-gdzie ono?Dziękujemy p.Fickom,Szczurkom,Olbrychtom.Dziękujemy również wszysykim p.o starosty powiatu cieszyńskiego za zaoranie cieszyńskiego PKS-u i połończeń kolejowych.

Radnym w dawnych czasach przynajmniej o coś chodziło , mieli mądre lub głupie pomysły, ale je mieli. O co chodzi aktualnym radnym ? Po prostu o kasę!!! Podnieśli sobie diety ze 100 zł za sesję raz w miesiącu do 1000 zł ryczałtu na miesiąc. Żeby nie być gołosłownym - jakie propozycje dla miasta ma przewodniczący Rady pan Bolesław Zemła? A może ktoś zna inicjatywy radnego Rabe? Nie? To może jakieś działania proponuje radna Wlach? Też nie? To może podzieli się z nami swoimi propozycjami radny Kasztura? Takich mamy radnych , aż strach pomyśleć gdzie oni doprowadzą nasze miasto...

Ludzie z administracji od zawsze żyli głównie z podatków i wypracowanych "okazji" powstających na styku gospodarki z władzą. Gdy tylko brakuje kasy to z łatwością wymyślają nowe daniny, a wszystko to po to by rzecz jasna "przychylić nieba" podatnikom. A to musi kosztować!

A teraz radni i tak myślą przed potopowo. Uważają że należy w mieście wszytko zlikwidować aby zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych i konserwacyjnych, zapominają że właśnie z zysków miasta żyją. Tak więc jak zlikwidują np. miejskie autobusy czy coś innego równie ważnego dla egzystencji miasta tak z czego będą czerpać zyski?.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama