, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Kamil Stoch podwójnym zwycięzcą w Wiśle!
Zawody Pucharu Świata w Wiśle zakończyły się podwójnym zwycięstwem Kamila Stocha. fot: mat.pras.

Zawody Pucharu Świata w Wiśle zakończyły się podwójnym zwycięstwem Kamila Stocha. Triumfator ostatniego Turnieju Czterech Skoczni zdominował rywalizację na skoczni im. Adama Małysza i zdobył największą ilość punktów, dzięki czemu zyskał żołtą koszulkę lidera PŚ.

W sobotę na podium razem z Polakiem stanęli Stefan Kraft i Andreas Wellinger. Spadek o dwa oczka w końcowej klasyfikacji konkursu zaliczył Piotr Żyła. Wiślanin ostatecznie zakończył konkurs na siódmym miejscu. W stosunku do pierwszej rundy awansował w klasyfikacji Maciej Kot. Czwarty zawodnik 65. Turnieju Czterech Skoczni uplasował się na dziewiątej pozycji. Pozostali Polacy zajęli miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce. 19. był Jan Ziobro, 20. Stefan Hula, a 21. Dawid Kubacki.

Natomiast w niedzielę obok trumfatora konkursu, Kamila Stocha, znaleźli się Daniel Andre- Tande oraz Domen Prevc. Pozostali Polacy w drugiej serii, czyli Maciej Kot i Piotr Żyła, zajęli kolejno 5 i 11 miejsce. Pozostali polscy reprezentanci nie mieli szczęścia w niedzielnym konkursie i zostali sklasyfikowani poza punktowaną trzydziestką. Na 36. miejscu rywalizację zakończył Dawid Kubacki. Dwie pozycje niżej, na 38. miejscu, znalazł się Jan Ziobro, natomiast Klemens Murańka zajął dziś 39. lokatę. Miejsca w końcówce stawki zajęli jeszcze Jakub Wolny oraz Aleksander Zniszczoł. Wolny był w niedzielę 48., a Zniszczoł 49.

Gościem honorowym niedzielnego konkursu w Wiśle był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Prezydent osobiście gratulował zwycięzcom zawodów oraz wręczył im pamiątkowe puchary. Po zakończeniu dekoracji podium miała miejsce jeszcze jedna wyjątkowa uroczystość. Na zeskok został poproszony Piotr Żyła, który dzisiaj – 16 stycznia – świętuje 30. urodziny. Zgromadzona publiczność głośno odśpiewała Wiślaninowi „sto lat”, a przedstawiciele Miasta Wisła wręczyli zawodnikowi specjalnie wykonany w kształcie buta narciarskiego tort – oczywiście ze sznurówkami, które pękły Piotrowi podczas Turnieju Czterech Skoczni.

Za tydzień rywalizacja przeniesie się do Zakopanego, gdzie odbędzie się konkurs drużynowy oraz indywidualny.