, sobota 28 marca 2020
Strumień: Radni podwyższyli pensum dla nauczycieli
Radni podczas sesji jednogłośnie podjęli uchwałę o podwyższeniu tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli pełniących funkcje kierownicze. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Strumień: Radni podwyższyli pensum dla nauczycieli

AGNIESZKA KACZMARCZYK
28 stycznia, podczas pierwszej w tym roku Sesji Rady Miejskiej w Strumieniu radni pochylili się nad oświatą w gminie. Obniżyli tygodniowy obowiązek wymiaru godzin dla nauczycieli pełniących funkcje kierownicze. Uchwalono pensum obowiązujące od nowego roku szkolnego dla pedagoga szkolnego, psychologa, logopedy i doradcy zawodowego. Teraz będzie ono wynosiło 28 godzin tygodniowo.

Pensum to tygodniowa określona liczba godzin zajęć dydaktycznych, naukowych, opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, do której zobowiązany jest pracownik instytucji dydaktycznej. Stosownie do obowiązujących przepisów, czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin w tygodniu.

Uchwalono pensum obowiązujące od nowego roku szkolnego dla pedagoga szkolnego, psychologa, logopedy i doradcy zawodowego w Gminie Strumień. Wynosić będzie 28 godzin. Wynosiło do tej pory 20 godzin.

Strumieńscy radni, podczas pierwszej w tym roku Sesji Rady Miejskiej, jednogłośnie podjęli uchwałę o obniżeniu tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli pełniących funkcje kierownicze.

Poza zadaniami, które realizuje każdy nauczyciel, dyrektor szkoły pełni także funkcje zarządcze. Przepisy prawa przewidują w stosunku do dyrektorów szkoły obniżanie wymiaru pensum albo zwolnienie z obowiązku realizacji pensum. Kompetencja w zakresie obniżenia wymiaru pensum dyrektorowi szkoły oraz zwolnienia z obowiązku realizacji pensum należy do organu prowadzącego szkołę.

W związku z tym prawem I tak pensum dyrektora przedszkola liczącego 1 oddział obniżony zostanie o 7 godzin, 2 oddziały o 10, a 3 o 12 godzin. W przedszkolu liczącym od 4 do 5 oddziałów pensum dyrektor będzie obniżone o 16 godzin. Dyrektorz szkoły lub zespołu szkół każdego typu, liczących do 6 oddziałów będzie obowiązywać pensum niższe o 8 godzin, od 7 do 8 oddziałów - o 10 godzin, od 9 do 10 oddziałów - o 11 godzin, od 11 do 12 oddziałów - o 12 godzin, od 13 do 16 oddziałów - o 13 godzin, 17 i więcej oddziałów - o 15 godzin.

Wicedyrektorowi szkoły lub zespołu każdego typu liczącej do 9 oddziałów pensum zostanie obniżone o 4 godziny, od 10 do 12 oddziałów - o 8 godzin, od 13 do 16 oddziałów - o 10 godzin, 17 i więcej oddziałów - o 13 godzin.

Radni zdecydowali także, jakie pieniądze z gminnego budżetu zostaną przeznaczone na doskonalenie zawodowe nauczycieli szkół i przedszkoli prowadzonych przez gminę Strumień. Łącznie na ten cel przeznaczono w tym roku prawie 73 tys. zł.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Z tego co wiem to w Wiśle jest uchwalone pensum 30 godzin a w Cieszynie 20.Jak jest gdzie inndziej nie wiem.

Ciekawe czy inne gminy pójdą za tym przykładem ? Czy ktoś wie jak sytuacja wygląda w Cieszynie, Skoczowie, Wiośle, itp. ?

Grobelny to taki lokalny macierewicz. Dodatkowo musi pisac ze jest z wisły bo to werbus i nikt go nie kojarzy.

Brawo Strumień.
Tak trzymać.

Jednym dodali, drugim odjęli - nie ma się czym podniecać. Wyluzuj rajtuzy.

Odjęli co musieli.
Dodali choć nie musieli.

Statystyka nie kłamie. Kłamią jedynie statystycy.

Nauczyciel średnio pracuje 2,5 godziny dziennie. Ma więc czas na drugi etat w innej szkole i kolejny dając korepetycje.
Plus wakacje i ferie, za które dostaje nienależne pensje. Nie ma powodów, by te rozbuchane do granic przyzwoitości przywileje jeszcze zwiększać.

Pensum naczycielskie powinno wynosić 40 godzin tygodniowo (tyle co w innych zawodach).
Jeśli jest za dużo nauczycieli, należy część zwolnić, a nie obniżać godzin.
Rada Strumienia to chyba najgłupsza rada w naszym powiecie.
Zastanawiam się, czy nie wytaczać procesów miastom i radom za głupie decyzje.

A ciekawe czy będzie proces za news z Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle?

a komentującym artykuł za głupie komentarze

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama