, wtorek 7 kwietnia 2020
Powiat: Krytyka regulaminu rady społecznej szpitala
Po burzliwej dyskusji radni przyjęli regulamin rady społecznej szpitala. fot: FJDDodaj do Facebook

Powiat: Krytyka regulaminu rady społecznej szpitala

KATARZYNA KOCZWARA
Od dawna podczas jednego posiedzenia rady powiatu radni zarówno opozycji jak i koalicji nie mówili jednym głosem. Zgodnie przyznając, że nowy regulamin Rady Społecznej Zespołów Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie może i jest zgodny z prawem, ale budzi wiele kontrowersji ze względu na rażące nieścisłości. Ostatecznie jednak radni w głosowaniu regulamin przyjęli.

Wątpliwości swoje zgłosił Stanisław Kubicius. - Ten regulamin nie jest dobry. Rada nie może wprowadzać poprawek, może go zatwierdzić lub odrzucić. Będę głosował przeciwko - przyznał przewodniczący rady powiatu.

Krytykującym regulamin radnym chodziło przede wszystkim o treść zapisu punktu 8 paragrafu 1, który zakłada, że "w trybie pilnym dopuszcza się przeprowadzenie posiedzenia drogą elektroniczną (…). Za datę przyjęcia uchwały podjętej drogą elektroniczną uważa się dzień uzyskania bezwzględnej większości głosów, po oddaniu głosów, przez co najmniej połowę członków Rady. W przypadku, gdy w ciągu 3 dni od rozpoczęcia głosowania drogą elektroniczną uchwała nie uzyskała wymaganej do przyjęcia liczby głosów, uważana jest za odrzuconą w głosowaniu".

Stanisław Kubicius zastanawiał się, który dzień uznaje się za dzień rozpoczęcia głosowania, co oznacza tryb pilny? Zauważył, że wystarczy, by wypowiedziało się 4 z 7 radnych, by głosowanie było ważne, a by uchwała była przyjęta 3 z nich musi wyrazić się pozytywnie. Nie określono także, czy droga elektroniczna sprowadza się do korespondencji mailowej czy zakłada na przykład telekonferencje.

Dyrektorka Szpitala Śląskiego, tłumacząc radnym sytuacje uznane za tryb pilny, odwołała się do wydarzenia z maja. Wówczas z dnia na dzień ogłoszono konkurs na kontrakt dla Dziennego Oddziału Chemioterapii. - Mieliśmy 2 dni na złożenie oferty. Ten tryb nie dotyczy decyzji finansowych. Ta forma została przyjęta na wniosek pani reprezentującej w radzie wojewodę. Wszystkim członkom rady wykupiono podpis elektroniczny. Rada spotyka się średnio 5-6 razy w miesiącu, radni za przyjazd na posiedzenie nie mają płacone - wyjaśniała Anna Bednarska-Czerwińska i dodała: - Rada społeczna opiniuje, nie decyduje o finansach szpitala.

Radni zauważyli, że inaczej przebiega dyskusja w trakcie spotkania, inaczej drogą elektroniczną. Zgłosili obawę, że ta forma stanie się powszechną praktyką. - Do tej pory, gdy wymagała tego sytuacja, byliśmy wstanie się spotkać. Odbywały się także konsultacje telefoniczne. 3 dni na głosowanie to nie jest tryb pilny - zauważył Janusz Król, członek rady społecznej szpitala. - Autorowi regulaminu pomylił się tryb z powodem. W regulaminie należy napisać powody, dla których obowiązuje tryb pilny - przyznał przewodniczący rady powiatu i dodał: - Mamy zatwierdzić dobry dokument a nie dyskusyjny.

Emocje radnych wyciszał starosta. - Na 7 członków rady społecznej 5 jest radnymi powiatowymi. Rodzi się pytanie, czy byli przy uchwalaniu tego regulaminu. Zwracam uwagę, że rada społeczna opiniuje i doradza. Zapisy precyzyjne nie są, jednak z dużym spokojem dałbym wiarę radnym pracującym w radzie społecznej. Patrzymy na to, co faktycznie ta rada może - apelował Jerzy Nogowczyk.

Ostatecznie radni w głosowaniu przyjęli regulamin Rady Społecznej Zespołów Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie. Podobnie jak zaakceptowali regulamin Rady Społecznej Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego. - Pogotowie działa w stabilnym otoczeniu, dlatego takiego zapisu nie ma w ich regulaminie - podsumował skrajne różne podejście do regulaminów rad społecznych radny Marcin Ślęk.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Rada Powiatu jak zwykle nie rozumie po co istnieje. Szmal, kumoterstwo i głupota na zamówienie a nawet bez niego
KLE

Ciężko za radnymi Powiatu nadążyć. Czy ja dobrze rozumiem? Najpierw zagłosować nad czymś, a potem toto kwestionować? A ten przetarg? Z dnia na dzień? Czyżby to chodziło o słynny skądinąd NFZ? Coś mi się przypomina że Sląska Kasa za Pana Sośnierza wprowadziła funkcjonujący do dziś system kart pacjentów. Czy podobnych działań nie warto rozwijać? Myślę jednak że nie, skoro Pan Sośnierz został "zlikwidowany". Myślę że nadal ma się najlepiej system ręcznego sterowania. Myślę że taki system skutkuje min. przetargiem "z dnia na dzień". Myślę w końcu że wielu radnych z obu stron ww. sporu nie wykazało się należycie. Na koniec gratulacje dla Pana Marcina za celność "stabilnego otoczenia". To jednak raczej diagnoza. Myślę jednak że trzeba nam wszystkim nie stabilności lecz porządnego trzepania za tyłek "grup interesów". W wielu obszarach, w tym w przysłowiowej zdrowotności. Akceptowalne granice błędów, pomyłek i niefrasobliwości zostały przekroczone. Myślę że min. z powodu nadmiernego upolitycznienia, skutkującego np. usuwaniem takich np. Sośnierzów. Myślę że również z powodu "urzędowego" dawania nadmiernych przywilejów przy zaniedbaniu wyświechtanego pojęcia "konkurencyjności". Tu jednak musiała bym wskazać liczne przykłady zwalczania "konkurencyjności" przez osoby występujące na sali obrad. Na to jednak przyjdzie czas

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama