, sobota 16 stycznia 2021
Zamiast Gluzy podpis Bednarskiej-Czerwińskiej
Radni powiatowi w temacie Szpitala Śląskiego zawsze odnajdą powody do bardziej i mniej merytorycznej dyskusji. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Zamiast Gluzy podpis Bednarskiej-Czerwińskiej

KATARZYNA KOCZWARA
Radni powiatowi zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności zarówno Rady Społecznej Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZZOZ) w Cieszynie jak i Rady Społecznej Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego (CPR). Pozornie formalna informacja stała się tematem dyskusji. Opozycja skrytykowała także powołanie Czesława Gluzy na przewodniczącego Rady Społecznej CPR.

Podpis dyrektorki zamiast przewodniczącego

Podczas kwietniowej sesji rady powiatu, radni zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności Rady Społecznej ZZOZ w Cieszynie i Rady Społecznej CPR. Wątpliwość zbudził podpis pod sprawozdaniem z ZZOZ w Cieszynie dyrektor Anny Bednarskiej-Czerwińskiej zamiast przewodniczącego rady Czesława Guzy. - Nie ma regulacji, kto się pod tym ma podpisać. Zwyczajowo powinien to być przewodniczący i wszyscy członkowie rady - wyjaśnił Tomasz Szkaradnik, radca prawny.

To jednak nie przekonało Ludwika Kuboszka. - Dyrektorka jest nadzorowana przez radę społeczną, nie powinna się podpisywać pod sprawozdaniem. Protestuję przeciwko przyjęciu tego sprawozdania - mówił radny.

Przewodniczący rady, Stanisław Kubicius, zwrócił uwagę, że sprawozdanie jest składane w formie informacji, nie podlega głosowaniu. Z kolei starosta wyjaśnił, że rada społeczna nie jest organem ani kontrolnym, ani nadzorczym. To jednak nie powstrzymało dalszej dyskusji. - Być może sprawozdanie pana Gluzy leży nieodpakowane na biurku - zastanawiał się Janusz Król.

Wątpliwości rozwiał Wojciech Brachaczek, członek Rady Społecznej ZZOZ w Cieszynie. - Rada społeczna przyjęła sprawozdanie w głosowaniu. To ten sam tekst co przedstawiony radzie powiatu. Błędem formalnym jest brak podpisu przewodniczącego - przyznał wiceprzewodniczący rady powiatu.

Ostatecznie radni 20 głosami za, 4 przeciw i 2 wstrzymującymi się przyjęli wniosek Wojciecha Brachaczka, by sprawozdanie z działalności Rady Społecznej ZZOZ w Cieszynie zostało uzupełnione o podpis przewodniczącego rady i ponownie przedstawione radnym powiatowym w maju.

Gluza przewodniczącym Rady Społecznej CPR

Opozycji nie spodobało się, że podobnie jak w przypadku Rady Społecznej ZZOZ w Cieszynie, starostwa skorzystał z przysługującego mu prawa i zaproponował na przewodniczącego Rady Sołecznej CPR posła Czesława Gluzę. Przypominamy, że przewodniczącym mógł został Jerzy Nogowczyk lub wyznaczyć swojego reprezentanta.

- Zdumiewa mnie, że starosta wskazuje pana Gluzę na przewodniczącego. To są pana przemyślenia czy jest pan prowokowany do takich działań - pytał Jerzego Nogowczyka Ludwik Kuboszek. - Poseł Gluza powinien skupić się na karierze w Warszawie - mówił w imieniu członków klubu Prawa i Sprawiedliwości i Cieszyńskiej Inicjatywy Samorządowej radny Janusz Król.

Starosta kolejny raz powtórzył, jak bardzo w sprawy służby zdrowia w powiecie zaangażowany jest były starosta a obecnie poseł Czesław Gluza. - Praca posła w sejmowej komisji zdrowia daje duże możliwości. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy zobaczymy tego efekty - przekonywał Jerzy Nogowczyk.

Ostatecznie radni 16 głosami za, 2 przeciwko i 9 wstrzymującymi się, przyjęło uchwałę powołującą Radę Społeczną CPR. Przewodniczącym rady został Czesław Gluza. Pozostali członkowie to: Ewa Pawlik-Chleboś (przedstawiciel wojewody), Wojciech Brachaczek, Karolina Małysz, Danuta Wasilewska.

Komentarz Katarzyny Koczwary

Opozycja powinna być czynna. O aktywności jednak nie świadczy ilość wypowiadanych na sesji zdań, liczba cytatów w posesyjnym protokole. Opozycja powinna krytykować, pytać, ale konstruktywnie. Powinna być przygotowana merytorycznie. W radzie powiatu coraz częściej merytoryczną rozmowę zastępuję seria monologów. Krytyka bez podania alternatywnego rozwiązania. Opozycja zabiera głos w tematach, na które wpływu nie ma. Udowadnia, że "zadania domowego" z zakresu swoich kompetencji nie odrabia notorycznie, częściej za to wykazuje się powierzchowną wiedzą, jak ma to miejsce z mylnym przeświadczeniem, że rady społeczne pełnią funkcje kontrolne, mają realny wpływ na decyzje dyrekcji. Radni często tracą czas na jałowe dyskusje w tematach, gdzie są na z góry przegranej pozycji, a mogliby energię wykorzystać na rozmowy o faktycznych problemach, kierunkach działań i konsekwencjach, jakie z nich, w bliższej i dalszej perspektywie, wynikną. A na takie dialogi opozycja decyduje się sporadycznie. Potem dziwi się i burzy na mało poważne traktowanie przez koalicję rządzącą. Smutne tylko, że w takiej atmosferze podejmowane są realne decyzje, których praktyczne skutki odczuwają mieszkańcy powiatu cieszyńskiego.

Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

czy ZZOZ ma chętkĘ na CPR?

Wypowiedź Radcy Prawnego budzi zdziwienie. Czyżby p. T. Szkaradnik nie wiedział, że Przewodniczący organu kolegialnego kieruje jego pracą i reprezentuje go na zewnątrz???? A po drugie - jesli p. A. Bednarska - Czerwińska ni ejest członkiem Rady to skąd się wziął tam jej podpis - chyba , że podpisała kserokopię "za zgodność".

No i stało się to co najgorsze,mianowicie jak mogli wybrać do rady nadzorczej W. Brachaczka człowieka ktory o mało nie doprowadził do bankructwa CPR Cieszyn w 2001-2002r, jego myśl wizjonerska przerosła wszystkich. Człowiek ten przeliczył się ze wszystkim. Najgorszym co mogło spotkać dzisiaj CPR Cieszyn to to ,że ludzie nie odpowiedzialni rządzą tym zakładem, czyli można tak powiedzieć ludzie ktorzy nie spełnili się w ZZOZ Cieszyn przeszli za zgodą powiatu do CPR Cieszyn, Warto posłać grupę kontrolerów aby prześwietlili poczynania dyrekcji, jak to się mówi ..." żle się dzieje w CPR Cieszyn"....

Pani Koczwara ma rację w dwóch sprawach: "opozycja powinna być czynna" i "opozycja zabiera głos w sprawach, na które wpływu nie ma". Poza tym wypowiedź jest pełna ogólników, pouczeń co wolno i nie wolno radnemu, i .......... całkowicie niemerytoryczna. Celem odwrócenia uwagi od meritum artykułu.

Jak tak patrzeć na dyskusje Radnych to często nie mam wątpliwości że wielu z nich nie wie gdzie się znajduje i co czyni. takie zachowania promują instytucje w typie "społecznej rady" kóre nie wiedzieć czemu służą. Sądząc ze składu można by domniemywać że ta "rada" to swoista lista rezerwowa do stanowisk w obu instytucjach. Rozbrajający jest Pan Brachaczek ze swoim "błędem". dziękuję jednak i Jemu że wspiera moją propozycje likwidacji tego typu zbiegowiska. Byłby przynajmniej ten pożytek że jeden "błąd" byłby mniej. A co piastowania kolejnych funkcji przez Pana Posła to widzę że PRL ma się dobrze i Poseł służy do obsadzania możliwie licznych acz niezbyt merytorycznych krzeseł. Od Koła Gospodyń do "służby" zdrowia. Wiadomym jest że decyzje w partii podejmuje Biuro Polityczne lub osobiście sam Wódz. Coż by to był za bałagan jak by tak nagle Sejm przeszedł na 460 lokalnych opinii w każdej sprawie?

Szanowny niezweryfikowany ! Na miłość Boską nie używajcie w trzeciej osobie określenia Pan.Wystarczy w zupełności poseł chociaż w tym przypadku i to jest nieporozumienie.A powracając do ad rem to jeżeli się zwracamy do kogoś bezpośrednio to mówimy Panie Pośle lub Panie Gluza.Ta forma zwracania się per pan w trzeciej osobie już przebiła wszystko.Bo słyszę już nawet w telewizorni zwroty typu "pan strażak" "pan świadek" itp głupoty.Dlatego np."był u nas prezydent Komorowski a nie Pan prezydent Komorowski- to jest przykład.Chyba się anonim niezweryfikowany nie obraził.Łączę serdeczne pozdrowienia.

Pisz Waść na temat ok ?

Pani Katarzyno opozycja ma wytykać błędy rządzących i to robi natomiast solidny dziennikarz również powinien dociekać prawdy i wskazywać nieprawidłowości, a tutaj jest już parodia z panem Gluzą a pani krytykuje opozycję - co się dzieje w Naszym kraju!

brawo komentarz

komentarz p. K.Koczwary,zdaje się wyjaśniać przypadki politycznego bicia piany...

Pani Katarzyno znam Panią i dziwię się,że Pani tak ględzi.Przecież na oko widać,że ten Gluza to ślizgający się od 30-lat człowiek po państwowych posadach.Ja wiem,że Wy Wiślacy będziecie się bronić do upadłego chociaż najczęściej nie macie racji.Lepiej gdyby się Pani zainteresowała co robił ten Pani krajan w latach 1981-1991 bo tego w jego C.V. brak.Podobno pracował w byłym urzędzie wojewódzkim.Ale z tego co wiem to byłego pracownika Regionu Solidarności Podbeskidzie nikt by w stanie wojennym w Urzędzie Wojewódzkim nie zatrudnił.Może by się Pani tym zajęła-bardzo proszę.Trzeba wreszcie prześwietlić tego Gluzę bo to zaczyna być nieprzyjemne.Niech wreszcie ludzie z Ziemi Cieszyńskiej dowiedzą się kogo wybrali za posła. Pozdrawiam i liczę na to,że spojrzy Pani wreszcie krytycznie na ob.Czesława Gluzę.Chciałbym jeszcze dodać,że gdyby nie tacy radni jak L.Kuboszek i Macura to co by Pani pisała o sesji Rady Powiatu no o czym ? ? ?

jeszcze jest w szpitalu u P Wąsika w ustroniu i Bóg jedyny wie gdzie jeszcze pan poseł się załapał Ciekawe kiedy będzie spał.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama