, niedziela 13 czerwca 2021
Za nami 7. edycja Strumieńskiego Festiwalu Artystycznego SFART
Tegoroczna edycja była spełnieniem marzeń o trzydniowym, międzynarodowym, kulturalnym i artystycznym święcie.  fot: arch. SFARTDodaj do Facebook

Za nami 7. edycja Strumieńskiego Festiwalu Artystycznego SFART

red.
Za nami 7. edycja Strumieńskiego Festiwalu Artystycznego SFART


Za nami 7. edycja Strumieńskiego Festiwalu Artystycznego SFART

W dniach 23-25 czerwca odbył się 7. Strumieński Festiwal Artystyczny Sfart, organizowany przez Stowarzyszenie Form Artystycznych Sfart. Doświadczenie zdobywane latami przez wolontariuszy, członków i zarząd Stowarzyszenia umożliwiają co roku udoskonalenie i rozbudowanie formuły Festiwalu. Tegoroczna edycja była spełnieniem marzeń o trzydniowym, międzynarodowym, kulturalnym i artystycznym święcie.

Festiwal otworzyliśmy w piątek 23 czerwca w Galerii Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Na wernisażu wystawy malarstwa Romana Hudźca licznie zgromadzili się nie tylko przyjaciele i stali bywalcy festiwalowych wystaw, ale również osoby które przy tej okazji po raz pierwszy odwiedziły strumieński emgok oraz artyści, których prace mogliśmy podziwiać już między innymi w poprzednich edycjach imprezy. Szczególnie ucieszyła nas obecność Pani Renaty Filipovej, która była gościem 3. edycji Festiwalu w 2013 roku – opowiada Krzysiek Puda, wiceprezes Stowarzyszenia Sfart.

Hudziec zaprezentował niezwykłe pejzaże wyróżniające się wykorzystaniem wyszukanych technik i oryginalnych podłoży malarskich, takich jak czarne płótno, czy sklejki. Niekonwencjonalne zabiegi artystyczne, którym pan Roman poddaje swoje prace, determinują niepowtarzalny klimat wystawy – nie można tego opisać, to trzeba zobaczyć (wystawę będzie można zwiedzać jeszcze do połowy sierpnia).

W sobotę przenieśliśmy wydarzenia festiwalowe na plenerową scenę i w zieloną przestrzeń strumieńskiego Parku Miejskiego. Tam dużym zainteresowaniem młodzieży i dzieci cieszył się namiot pod którym Katarzyna Mucha prezentowała swój kolorowy, sensoryczny świat. Nie obyło się bez warsztatów plastycznych i wspólnego dekorowania parku! Barwne, własnoręcznie przygotowane przez festiwalowiczów pod okiem wolontariuszy Sfarta ozdoby pozostały na swoich miejscach, więc będzie można nimi nacieszyć oczy jeszcze kilka dni po zakończeniu Festiwalu! − dodaje Krzysiek Puda.

Głównym punktem sobotniego programu był Przegląd Zespołów. O nagrody walczyło czterech finalistów wyłonionych spośród nadesłanych z całego Śląska zgłoszeń. Występom przysłuchiwało się i przyglądało jury w składzie: Martyna Kwolek (przewodnicząca jury, wokalistka), Duck Mała Dorda i Michał Kasztura (założyciele zespołu Lunatyp, ubiegłorocznego laureata Przeglądu Sfart), Dominik Wawak, Mariusz Feszak (realizatorzy dźwięku, muzycy, przedstawiciele Studia DMB) oraz Krzysiek Puda.

Zwycięzcą tej edycji okazał się zespół Coffee Experiment z Rudy Śląskiej. Jest to dziewięcioosobowa grupa młodych muzyków, która zachwyciła jury profesjonalizmem (nie tylko na scenie) i kunsztem wykonawczym zdecydowanie wyróżniając się na tle innych finalistów. W nagrodę zespół już niedługo zarejestruje swoje dźwięki w bielskim Studiu DMB, a także w sali widowiskowej MGOK w Strumieniu odbędzie się koncert Coffee Experiment. Kolejni finaliści również zostali docenieni: cieszyński zespół Demontaż wkrótce będzie mógł się pochwalić profesjonalnymi zdjęciami będącymi efektem sesji fotograficznej w atelier Mariusza Gruszki, a Anicie Londzin, wokalistce zespołu Synesthesia z Pszczyny, Martyna Kwolek przyznała poza regulaminem nagrodę specjalną w postaci indywidualnych lekcji wokalnych.

Wielki niedzielny finał 7. Sfart Festiwalu zorganizowany został w ścisłej współpracy z Fundacją Wspierania Sztuk Audiowizualnych France Helvetia Polska, której członkowie przyjechali do Strumienia aż z Genewy. Nauka to słowo-klucz niedzielnych wydarzeń, gościem specjalnym był bowiem prof. Bolesław Pietrzyk, fizyk molekularny na co dzień pracujący w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN − największym laboratorium na świecie! Profesor w sposób przystępny dla laików opowiedział o swojej pracy oraz o zadaniach, jakie stawiają przed sobą naukowcy przeprowadzający eksperymenty w CERN.

Na ogłoszenie wyników niecierpliwie czekali uczestnicy konkursu na etiudę filmową. W komisji znaleźli się członkowie Fundacji France Helvetia Polska oraz Mariusz Gruszka, przedstawiciel Stowarzyszenia Sfart. Pierwsze miejsce zdobył Dominik Schneider za film pt. „Toczą się koła”, drugie przypadło Klaudii Kowalczyk i Barbarze Szczepanek za film „Człowiek vs. superbohater”, ponadto wyróżniono: Martynę Jurczyk i Jakuba Żura za film „Pracownia tajemnic”, Dorotę Stasicką, Wacława Chromika i Mateusza Francuza za film „Wiedza to siła” oraz Kamilę Chojnacką za film „Pani Lidzia”.

Na zakończenie 7. Strumieńskiego Festiwalu Artystycznego Sfart wyświetlono kilka etiud filmowych zaproponowanych przez Fundację Helvetia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama