, sobota 23 stycznia 2021
Koronki z Koniakowa na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO!
Koronki są specjalnością i wizytówką wsi Koniaków, gdzie zajmują się nimi niemal wszystkie panie od wieku przedszkolnego.  fot: PAPDodaj do Facebook

Koronki z Koniakowa na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO!

CS
Heklowanie to stosowany jedynie w Koniakowie unikatowy sposób wytwarzania koronek. Teraz jeszcze bardziej zyskuje na wartości. Jak właśnie podała agencja PAP, koniakowskie koronczarstwo zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Koronki są specjalnością i wizytówką wsi Koniaków, gdzie zajmują się nimi niemal wszystkie panie od wieku przedszkolnego. Koronki wykonuje się z białych lub kremowych nici bawełnianych. Tworząc koronkowe cacka koniakowskie koronczarki wykorzystują rozmaite motywy przyrodnicze, szczególnie ornamenty roślinne, komponowane koliście lub gwieździście. Ich unikatowość polega na tym, że powstają bez żadnego szablonu czy wzornika, a mnogość elementów pojawiających się w danym dziele zależy głównie od wyobraźni koniakowskiej koronczarki.

Mamy już informację z ministerstwa kultury, że koronki są na liście UNESCO, czekamy jeszcze tylko na pismo w tej sprawie. Wszyscy się cieszymy razem z koronkarkami. To ogromna satysfakcja i nobilitacja tej wspaniałej tradycji, kultywowanej od ponad 100 lat – poinformowała Lucyna Ligocka-Kohut z ośrodka kultury w Istebnej, który ściśle współpracuje z koniakowskimi koronczarkami i jest ich rzecznikiem i promotorem na arenie międzynarodowej.

To właśnie z jej inicjatywy w Koniakowie powstała największa koronka świata, serweta o średnicy 5 metrów, składająca się z 8 tysięcy elementów i wykonana z 50 km nici. Nad tą niepowtarzalną i rekordową koronką wykonaną kilka lat temu w Koniakowie pracowało przez pół roku pięć koronczarek. Rekordowa serweta została wpisana do Ksiągi Rekordów Guinessa. Najbardziej znane w świecie produkty koronczarskim z Koniakowa można będzie zakupić podczas koronkowego festiwalu Dni Koronki Koniakowskiej, który odbędzie się 15 i 16 sierpnia w Koniakowie.
Koniakowskim koronczarkom serdecznie gratulujemy!

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama