, wtorek 11 maja 2021
"Rajska jabłonka" na jubileusz 65-lecia Sceny Polskiej!
Już 24 września na deskach Sceny Polskiej zobaczymy cały zespół aktorski w prapremierze sztuki „Rajska jabłonka” w reżyserii Bogdana Kokotka. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

"Rajska jabłonka" na jubileusz 65-lecia Sceny Polskiej!

W najbliższą sobotę 24 września na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie odbędzie się prapremiera dramatu napisanego gwarą cieszyńską pt. „Rajska jabłonka” autorstwa Andrzeja Niedoby. Wydarzenie zostało wpisane w jubileusz 65-lecia Sceny Polskiej.

Już 24 września na deskach Sceny Polskiej zobaczymy cały zespół aktorski w prapremierze sztuki „Rajska jabłonka” w reżyserii Bogdana Kokotka. Aktorzy zagrają w gwarze cieszyńskiej, zaś muzykę na żywo zapewni kapela Lipka. Próby do tego niezwykłego przedstawienia zaczęły się jeszcze przed wakacjami. Autor „Rajskiej jabłonki”, Andrzej Niedoba odwiedził w czerwcu zespół artystyczny Sceny Polskiej. Podczas spotkania przybliżył aktorom genezę powstania utworu, opowiedział również o przeżyciach swoich krewnych, których losy opisane są w tekście.

Andrzej Niedoba, publicysta i pisarz, autor reportaży i sztuk teatralnych. Jest również autorem słów pieśni „Szumi jawor”, do której muzykę skomponował jego ojciec Adam Niedoba. Pieśń ta stała się nieformalnym hymnem górali beskidzkich. Jego stryj, Władysław Niedoba, był jednym z założycieli Sceny Polskiej i jej wielokrotnym kierownikiem artystycznym.

„Rajska jabłonka” otrzymała I nagrodę w konkursie ogłoszonym przez miesięcznik teatralny Dialog w 1985 roku. Sztuka napisana gwarą dedykowana była stryjowi Władysławowi, jednak - ze względu na poruszaną tematykę - w latach 80. nie miała szansy zaistnieć na deskach teatralnych.

Sztuka Niedoby będzie miała prapremierę w ramach jubileuszu 65-lecia Sceny Polskiej. Jest to więc okazja do wyakcentowania nazwisk społeczników, dzięki którym kwitła kultura na Śląsku Cieszyńskim, w tym Andrzeja Niedoby, a także jego ojca, Adama Niedoby - regionalisty, nauczyciela, działacza szczególnie związanego z gminą Wisła, a przede wszystkim jego brata, czyli Władysława Niedoby, bez którego nie byłoby dziś Sceny Polskiej.

UWAGA! KONKURS!

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania są dwa podwójne zaproszenia na przedstawienie "Rajska jabłonka" Sceny Polskiej. UWAGA: konkursowe bilety uprawniają do wstępu na przedstawienie 1 października o godz. 17.30 w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: Jakiego pseudonimu używał Władysław Niedoba, któremu zadedykowana została sztuka "Rajska jabłonka"?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji), numer telefonu. Wygrywają dwie osoby, które jako pierwsze prześlą prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzone w konkursie osoby zostaną poinformowane drogą mailową. Bilety będą do odbioru w kasie teatru przed przedstawieniem.

Udzielenie odpowiedzi w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama