, wtorek 20 października 2020
Niezwykła prapremiera na jubileusz Sceny Polskiej!
W teatrze właśnie trwają próby czytane "Rajskiej jabłonki", w których 21 czerwca uczestniczył autor tej sztuki, Andrzej Niedoba. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Niezwykła prapremiera na jubileusz Sceny Polskiej!

W Teatrze Cieszyńskim trwają próby zespołu Sceny Polskiej do sztuki „Rajska jabłonka” Andrzeja Niedoby w reżyserii Bogdana Kokotka. Prapremiera odbędzie się z okazji jubileuszu 65-lecia Sceny Polskiej 24 września br.

Autor „Rajskiej jabłonki”, Andrzej Niedoba odwiedził 21 czerwca zespół Sceny Polskiej w związku z planowaną prapremierą. Podczas spotkania przybliżył aktorom genezę powstania utworu, opowiedział również o przeżyciach swoich krewnych, których losy opisane są w tekście.

Stryj Andrzeja Niedoby, czyli Władysław Niedoba zwany „Jurą spod Grónia” urodzony w 1914 roku zaangażował się po II wojnie światowej w rozwój kultury polskiej na Zaolziu. Nie tylko doprowadził do powstania Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w 1951 roku, jako jedynego poza granicami kraju stałego polskiego teatru zawodowego, ale i udzielał się na łamach zaolziańskiej prasy, m.in. był felietonistą „Głosu Ludu”. Co równie ważne, propagował lokalne tradycje regionalne. Tworzył widowiska dla zespołu „Gorol” w Jabłonkowie, był też reżyserem i aktorem, ponadto zainicjował, a następnie kontynuował przez wiele lat inicjatywę „Gorolskiego Święta” w Jabłonkowie. Zmarł w Nawsiu w kraju morawsko-śląskim na Zaolziu w 1999 roku.

To właśnie Władysławowi Niedobie dedykowana została sztuka „Rajska jabłonka” autorstwa Andrzeja Niedoby. Sztuka jest napisana gwarą i opowiada o losach mieszkańców Śląska Cieszyńskiego od czasów I wojny światowej do lat 80. XX w. Andrzej Niedoba zadedykował dzieło swojemu stryjowi, Władysławowi, ale po powstaniu dzieła literackiego nie doszło do jego adaptacji scenicznej. Z kolei później autor nie wyraził zgody na wystawienie „Rajskiej jabłonki” w żadnym teatrze.

We wrześniu 2016 roku mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego będą więc świadkami niezwykłej prapremiery po ponad 30 latach od napisania tego dramatu. Starania dyrekcji Teatru Cieszyńskiego i Sceny Polskiej w sprawie wystawienia tej sztuki właśnie teraz nie są przypadkowe. Akurat jesienią Scena Polska będzie bowiem świętować swoje 65-lecie. Jest to więc okazja do wyakcentowania nazwisk społeczników, dzięki którym kwitła kultura na Śląsku Cieszyńskim, w tym Andrzeja Niedoby, a także jego ojca, Adama Niedoby – regionalisty, nauczyciela, działacza szczególnie związanego z gminą Wisła, a przede wszystkim jego brata, czyli Władysława Niedoby, bez którego Śląsk Cieszyński nie miałby dziś Sceny Polskiej.

W jubileuszowej prapremierze „Rajska Jabłonka”, którą widzowie będą mogli obejrzeć już po wakacjach, czyli 24 września, wystąpi cały zespół artystyczny Sceny Polskiej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama