, piątek 3 grudnia 2021
Przyczyń się do wydania książki "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim"
Autorzy mają nadzieję, że książka jeszcze w tym roku pojawi się w księgarniach. fot: Paweł Herman/polakpotrafi.plDodaj do Facebook

Przyczyń się do wydania książki "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim"

JM
Zawierająca zbiór dwudziestu obszernych rozmów na temat naszego regionu książka "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim", znalazła się wśród projektów, których realizację można wspomóc za pomocą serwisu polakpotrafi.pl. To tego, aby książka została wydana, potrzeba blisko 5 tys. zł. Każdy kto wesprze projekt może na coś liczyć.

Rozmówcami Andrzeja Drobika, Dawida Legierskiego i Justyny Szczepańskiej są: Jan Sztefek, Dariusz Gierdal, Marek Szołtysek, Ewa Gołębiowska, Marcin Żerański, Jaromir Nohavica, Renata Putzlacher, Grażyna Staniszewska, Mariusz Makowski, Józef Budniok, Tadeusz Sławek, Krystian Legierski, Darek Jedzok. Józef Szymeczek, Leszek Richter, Jolanta Dygoś, Bogusław Słupczyński, Zbigniew Wałach, Michael Morys-Twarowski i Jerzy Kronhold. Książka zawiera też dwadzieścia zdjęć Pawła Hermana, nad okładką pracuje Wojciech Jendysik.

O książce "Rozmowy o Śląsku Cieszyński" mówi Andrzej Drobik.

Skąd wziął się pomysł napisania książki "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim"?
Pomysł wziął się tak naprawdę z naszego poszukiwania. W gronie znajomych długo dyskutowaliśmy o Śląsku Cieszyńskim, czasem dochodziło do kłótni. Wiedzieliśmy, że to region niezwykły, bardzo zróżnicowany, wydaje mi się, że wszyscy to intuicyjnie czujemy. Natomiast czułem, że brakuje tutaj poważnej dyskusji na temat tożsamości, takiej bez mitologizowania. Postanowiliśmy na te pytania poszukać odpowiedzi, trywialnie mówiąc, u mądrzejszych od siebie. Zdecydowaliśmy się na taką formę książki - na wywiady, dlatego, że nie chcieliśmy tworzyć kolejnej monografii. Ta książka to tak naprawdę bardzo bogaty zbiór sądów i opinii.

O czym jest to książka?
Na początku tworzenia tej książki, chyba łatwiej byłoby odpowiedzieć na to pytanie niż teraz. Mieliśmy oczywiście pytania, na które chcieliśmy znaleźć odpowiedź, natomiast w trakcie rozmów często dowiadywaliśmy się rzeczy nowych, poruszaliśmy nowe tematy. Możemy oczywiście wymienić tematy pojawiające się najczęściej. Często rozmawiamy o ekumenizmie, o idei "stelości", o granicach Śląska Cieszyńskiego, a więc i o związkach z Górnym Śląskiem i tzw. "Podbeskidziem".

W książce znalazło się dwadzieścia rozmów z osobami związanymi ze Śląskiem Cieszyńskim. Z bardzo różnymi osobami. Czym kierowałeś przy wyborze swoich rozmówców?
Podczas planowania tej książki, część osób pojawiło się w naszych głowach od razu. Od samego początku wiedziałem, że o Śląsku Cieszyńskim chciałbym porozmawiać np. z Jaromirem Nohavicą. Część rozmówców pojawiała nam się natomiast po drodze. Kiedy natykaliśmy się na problem "Podbeskidzia", udaliśmy się, można powiedzieć do źródła, do poseł Grażyny Staniszewskiej, która uznawana jest za propagatorkę tego pojęcia. Kiedy myśleliśmy o ekumenizmie - spytaliśmy o to pojęcie ks. prof. Józefa Budniaka, o góralskość pytaliśmy na przykład Zbigniewa Wałacha, o Śląsk - Marka Szołtyska.

Książka jest już napisana. Brakuje jednak 1/3 kwoty potrzebnej na jej wydanie. Za pomocą strony polakpotrafi.pl każdy może wesprzeć projekt.
Tak, zdecydowaliśmy się na dość ryzykowny krok, a więc na crowfunding - na finansowanie projektu przez społeczność. Znaczną część funduszy udało nam się już zebrać, natomiast faktycznie - brakujących środków szukamy w nietypowy sposób, na portalu polakpotrafi.pl. Uznaliśmy, że skoro książka jest tak bardzo lokalna, spróbujemy zaangażować w jej powstanie także lokalną społeczność. Sprawa wydaje się fajna, chociażby dlatego, że ktoś kto wpłaci np. 40 zł, otrzyma w nagrodę wydrukowaną książkę. Wszystkie "nagrody" opisane są szczegółowo na stronie projektu. Mamy nadzieję, że w taki sposób uda nam się dokończyć książkę tak, żeby jeszcze w tym roku pojawiła się w księgarniach.

Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Taż to same sławy znalazły się w elitarnej zdało by się pozycji wydawniczej- czytając nazwiska rozmówców o Śląsku Cieszyńskim . Powtarzam, żenadą jest żebrać na ten cel 5000 zł skoro takie osobistości dywagują na temat ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO w waszej książce. Palicie już ten projekt na samym starcie niedorajdy -rzeczywiście potraficie dużo spieprzyć. Należy dodać ,że to tylko po 200 zł od osoby zaangażowane w tym projekcie a nie jak wcześniej napisałem po 500 zł. Wszak chodzi o 5000 zł.

buhaha, a nie mówiłem?

Anonimie, uderz w stół a Mach się odezwie:) i po cóż było go wywoływać?
swoją drogą - Mach, nie wspieraj, myślę że akurat na twoje wsparcie nikt nie liczył:) i nie zapomnij trollować innych projektów na polakpotrafi.pl.

Zaolziok -to brzmi dumnie! Zaś Zaolziak, jest niczym w warszawskiej mowie halniak.. Zaszumi i spiepszi.. Halny zaś wieje dumnie. aż wszystkim wywieje.

Anonimie, czy też Drobiku i przyjaciele, postawcie na siebie i na swoich rozmówców i zdobądźcie stosowne środki,skoro wydawcy nie opłaca się wydać Waszej książki. Niech się poskładają na nią Wasi rozmówcy a czytelnik dokona stosownego wyboru, o ile treści w niej okażą się interesujące ,wszak nie ma działalności bez ryzyka. Dwudziestu rozmówców plus trzech autorów tekstu plus projektant okładki, plus autor zdjęć -wychodzi 25 osób ,nie biednych czytając nazwiska. Wypada po 500 zł od głowy i wasza pozycja wydawnicza zalegnie na regałach kilku księgarni. Skoro Anonimie skowyczą autorzy i narzekają na brak kasy to i ja mogę po skowyczeć w tej orkiestrze marudów. Nie wystarczy robić, tworzyć i działać, jeszcze trzeba myśleć jak wydać ,jak sprzedać i jak zainteresować.

super idea. Świetnie. NIestety, z pewnością pojawi się tutaj skowyczenie macha, który nic jeszcze w życiu nie zrobił pożytecznego dla innych ludzi i nie cierpi jak ktoś coś robi, tworzy i działa.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama