, niedziela 20 października 2019
„Od przybytku głowa nie boli”
Od 2015 roku Muzeum Śląska Cieszyńskiego wzbogaciło się o ok. 450 zabytków. fot: Muzeum Śląska CieszyńskiegoDodaj do Facebook

„Od przybytku głowa nie boli”

Zbiory Muzeum Śląska Cieszyńskiego systematycznie wzbogacane są o nowe eksponaty. Są one nabywane drogą zakupu, przekazywane jako dary od osób prywatnych i instytucji oraz pozyskiwane w trakcie badań i nadzorów archeologicznych prowadzonych na terenie powiatu cieszyńskiego. Od 2015 roku Muzeum Śląska Cieszyńskiego wzbogaciło się o około 450 zabytków. Niektóre z nich zostaną zaprezentowane na wystawie „Od przybytku głowa nie boli”, której wernisaż odbędzie się 28 czerwca br. o godz. 15:00. Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia br.

Na wystawie „Od przybytku głowa nie boli” zostaną zaprezentowane tylko niektóre z nich, m.in. zapinki z okr. wpływów rzymskich zarekwirowane przez służby celne na granicy z Czechami, XIX-wieczne domino z kości słoniowej, bielizna osobista z XIX/XX wieku, pamiątki komunijne (m.in. z 1899 roku), obrazy z portretami członków rodu hrabiów Saint Genois d’Anneaucourt oraz srebrna zastawa toaletowa Pilar Saint Genois z daru rodziny.

Dział Sztuki od 2015 r. wzbogacił się o 74 zabytków, m.in. dzięki oficjalnemu przekazaniu z Urzędu Miasta w Cieszynie Madonny z Dzieciątkiem z warsztatu P. Parlera i rzeźby św. Antoniego Pustelnika z 2. Połowy XVIII w. Z Francji muzeum otrzymało 28 obrazów autorstwa Władysława Śmigi pochodzącego ze Śląska Cieszyńskiego, z Austrii bieliznę osobistą i pościelową z XIX/XX w. W zbiorach znajdują się również pojedyncze dary, przekazy i zakupy zarówno sztuki współczesnej jak i dawnej, m.in. cenny obraz olejny na desce z XVIII w.

Dział Etnografii wzbogacił się o 81 zabytków. Wśród nich znalazły się m.in. srebrny napierśnik (orpant) do kobiecego stroju z Jabłonkowa z XIX w.; czepce (w tym ślubny z 1936 roku z Puńcowa), fartuchy, chusty, gorsety, elementy bielizny osobistej do kobiecego stroju Cieszyńskiego, ręcznie zdobiona bielizna pościelowa, makatki kuchenne z Goleszowa z lat 50.-60. XX w., pięć rzeźb 0i płaskorzeźb autorstwa Ludwika Kubaszczyka (1905-1984) z Koniakowa, obraz na szkle Antoniego Szpyrca (1950-2014) z Jabłonkowa, pamiątki komunijne, m.in. z 1899 roku, dzwon z kaplicy Jana Nepomucena w Zabłociu (XIX/XX w.), lalka (lata 50. XX w.) oraz kilka kotylionów z przełomu lat 80. i 90. XX w.

Do Działu Archeologii nowe eksponaty pozyskiwane są przede wszystkim w trakcie badań i nadzorów archeologicznych prowadzonych na terenie naszego powiatu, w mniejszym stopniu dzięki darom i przekazom. W ostatnich latach zasoby Działu powiększyły się m.in. o zabytki znalezione na Górze Zamkowej, na terenach synagog- cieszyńskiej i skoczowskiej, piastowskiego zamku w Skoczowie, w drewnianych obiektach na ul. Olszaka w Cieszynie oraz w dolinie potoku Czadeczka w Jaworzynce. Na wystawie zaprezentowane zostaną również przedmioty przekazane do Muzeum Śląska Cieszyńskiego od osób prywatnych i instytucji- np. zapinki z okr. wpływów rzymskich zarekwirowane przez służby celne na granicy z Czechami.

Dział Historii i Techniki powiększył się o ok. 300 obiektów, które w większości pozyskane zostały jako dary. Na wystawie zaprezentowane zostaną jednakże tylko niektóre z nich, m.in. XIX-wieczne domino z kości słoniowej, puchar pamiątkowy Towarzystwa Strzeleckiego z 1893 r., wybór z kolekcji żelazek z XIX i XX w. czy XX-wieczne radiogramofony, przykłady wyrobów dawnej cegielni Franciszka Górniaka w Sibicy czy wybór z liczącej kilkadziesiąt obiektów kolekcji odznaczeń przyznanych Władysławowi Oszeldzie. Do Muzeum trafiły też dwa wyjątkowe sztandary – sztandar Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych WOP im. Ziemi Cieszyńskiej z 1983 r. oraz sztandar Oddziału Ziemi Cieszyńskiej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z 1992 r. Niezwykle cennym nabytkiem są pochodzące z 1. połowy XIX w. plany pałacu hrabiów Saint Genois, czyli dawnego pałacu Larischów, a dziś siedziby Muzeum. Największym zaś rarytasem jest krzyż Za Obronę Śląska – odznaczenie przyznawane przez Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego za walkę w wojnie polsko czechosłowackiej w 1919 r.

W Dział Fotografii zobaczymy albumy fotograficzne i fotografie rodzinne ze spuścizny po ks. infułacie Wilhelmie Kasperliku i jego rodzinie, sprzęt fotograficzny (aparaty, statywy, wyposażenie atelier) oraz fotografie z cieszyńskiego warsztatu Korneliusza Chobota oraz obrazy z portretami członków rodu hrabiów Saint Genois d’Anneaucourt i srebrną zastawę toaletową Pilar Saint Genois z daru rodziny.

Zbiory Biblioteki Naukowej powiększyły się o kilka interesujących książek dawnych. Wśród nich znalazły się m.in. „Z wojny i niewoli. Pamiętnik Jana Szuścika” wydany w 1925 roku; „X sprawozdanie dyrekcji c.k. gimnazjum polskiego w Cieszynie za rok szkolny 1904-1905. Do Biblioteki przekazana została również książka autorstwa Gustawa Morcinka „Listy spod morwy” wydana w Rzymie w 1945 roku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama