, środa 3 marca 2021
Kultura na weekend: XV Zaduszki Istebniańskie
Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej zaprasza na XV Zaduszki Istebniańskie, które odbędą się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Kultura na weekend: XV Zaduszki Istebniańskie

Przede wszystkim filmowo i muzycznie będzie można spędzić najbliższy weekend w powiecie cieszyńskim. Oprócz nowości w kinach Piast i Central oraz koncertach z okazji zbliżających się Zaduszek, polecamy również ciekawe spotkania w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie oraz w kawiarni i czytelni Avion/Noiva.

W kinie...

w Cieszynie

31 października Siostry wampirki, godz. 15.15, bilety: 15 zł (norm.); 12 zł (ulg.),
2-5 listopada Siostry wampirki, godz. 15.15, bilety: 15 zł (norm.); 12 zł (ulg.),

Pewnego pięknego letniego dnia do domu na spokojnych przedmieściach Bindburga wprowadzają się nowi sąsiedzi - państwo Tepes z 12-letnimi bliźniaczkami: Silvanią i Dakarią. Ich matka wygląda całkiem normalnie, ale pozostała trójka jest blada i dziwacznie ubrana. Tepesowie od razu wzbudzają podejrzenia mieszkającego obok Dirka von Kombasta. Nie bez powodu - wkrótce okazuje się, że ojciec i dziewczynki to wampiry - i tylko matka, Elvira, jest człowiekiem. Przez dwanaście lat cała rodzina mieszkała w Transylwanii, ale teraz, za namową matki, postanowiła osiedlić się w Niemczech.

31 października Furia, godz. 17.00, bilety: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.),
2-5 listopada Furia, godz. 17.00, bilety: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.),

Kwiecień 1945 roku. Alianckie wojska rozgromiły niemiecką armię w Ardenach i maszerują wprost na Berlin. Znany z odwagi i zahartowany w boju dowódca czołgu pieszczotliwie nazywanego Furia, sierżant Wardaddy (Brad Pitt) otrzymuje zadanie specjalne. Wraz ze swoją załogą będzie musiał wykonać tajną misję za linią frontu i stawić czoła znacznie potężniejszym siłom wroga.

2-6 listopada Rogi, godz. 17.15, bilety: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.),

Ig Perrish (Daniel Radcliffe) nie może przypomnieć sobie wydarzeń poprzedniego wieczoru. Jego dziewczyna zostaje znaleziona martwa, a on jest podejrzanym o dokonanie morderstwa. W poszukiwaniu zabójcy niespodziewanie pomocne okazują się tajemnicze rogi, które wyrastają młodzieńcowi z czoła. Dzięki nim Ig poznaje najmroczniejsze tajemnice i myśli otaczających go ludzi. Pod ich wpływem górska osada przerodzi się w istne piekło na Ziemi i nawet święci zamienią się w grzeszników. Jak znaleźć mordercę, gdy wszyscy podejrzani swoim zachowaniem zawstydziliby samego Szatana?

Halloween w kinie Piast

31 października kino Piast zaprasza na specjalne projekcje, podczas których widzowie zobaczą dwa filmy: "Rogi" oraz "Babadook". Projekcja pierwszego filmu odbędzie się o godz. 19.30, a drugiego o godz. 21.45. Bilety w cenie: 22 zł (oba filmy) lub 18 zł (pojedynczy seans).

31 października Rogi, godz. 19.30,

31 października Babadook, godz. 21.45,

Matkę i jej sześcioletniego synka nawiedza nocami dziwaczny, tajemniczy stwór. Czy dziwne zjawisko jest realne, czy może jest wynikiem pogłębiającej się alienacji i psychozy bohaterów? Duszną, gęstą, schizofreniczną atmosferę filmu pogłębiają dodatkowo mistrzowskie zdjęcia polskiego operatora Radka Ładczuka, znanego z takich filmów jak ,"Jesteś Bogiem" czy "Sala samobójców".

w Czeskim Cieszynie

30-31 października John Wick, godz. 17.45, bilety: 110 Kč,

Joh Wick jest płatnym zabójcą "w stanie spoczynku". Jest to ten typ mężczyzny, którego lepiej unikać na swojej drodze. Najgorsze to można jednak zrobić to włamać się do jego domu, ukraść jego samochód i zabić jego ukochanego psa. Drobni złodzieje mogli jednak tego nie widzieć. Jednak podczas gdy John Wick przystępuje do surowej zemsty sam staje się celem swoich byłych kolegów - płatnych zabójców.

30-31 października Mapy gwiazd, godz. 20.00, bilety: 110 Kč,

Autor bestsellerowych poradników dr Stafford Weiss jest szanowanym nestorem hollywoodzkiej dynastii. Choć zbił fortunę na doradzaniu innym, nie do końca radzi sobie z sytuacją we własnym domu. Jego żona Cristina (Olivia Williams) większość czasu poświęca karierze ich 13-letniego syna Benjiego od kilku lat mającego poważane problemy z narkotykami. Ich dorastająca córka Agatha (Mia Wasikowska), u której lekarze zdiagnozowali piromanię, zaprzyjaźnia się z Jeromem (Robert Pattinson) młodym szoferem, któremu marzy się aktorska kariera. Czy przepustką do niej będzie romans z pacjentką Stafforda, aktorką Havaną Segrand (Julianne Moore), która od lat nie potrafi poradzić sobie ze sławą swojej zmarłej matki?

30 października

Dizajn w przestrzeni publicznej

"Do pracy rodacy!" - takie hasło towarzyszy wystawie i konferencji z cyklu: Dizajn w przestrzeni publicznej, organizowanym przez Zamek Cieszyn już po raz ósmy. - Coraz częściej wychodzimy z fabryk i biurowców, by pracować w przestrzeni publicznej. Zanika tradycyjny podział na pracę i wypoczynek, przez co zmieniają się nasze oczekiwania i zachowania. Ważne staje się takie projektowanie, by sfera publiczna mogła wypełniać różne zadania - w końcu parki bywają biurami, a przestrzenie pracy zmieniają się w oazy wypoczynku… Badania pokazują, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie - zajmujemy szóste miejsce pod względem liczby godzin spędzanych w pracy. Jak w takiej sytuacji utrzymać kruchą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym? Może też trzeba ją "zaprojektować"? Wypracować model pracy w duchu slow work? - pytają organizatorzy wystawy, którą w Zamku Cieszyn można podziwiać do 7 grudnia.

Roman Kołakowski w Dziupli

Roman Kołakowski - znany i ceniony piosenkarz, kompozytor, poeta i tłumacz wystąpi w piątek, 31 października w klubie Dziupla w Czeskim Cieszynie. Początek koncertu o godz. 20.00. Wstęp: 50 Kč.

Scena Bajka zaprasza na: Trzy Świnki

Sztuka opowiada o przygodach trzech zabawnych prosiaczków. Zbliża się jesień i najstarsza z świnek namawia pozostałe do budowy wspólnego domu, który ochroni je przed zimnem i niebezpieczeństwem. Dwie świnki nie mają jednak ochoty na wspólne budowanie, wolą wygrzewać się na słoneczku i baraszkować, a kiedy przyjdzie pora - wybudować własne domki. Tłumaczą, że do zimy jeszcze daleko, a wilki nie istnieją, bo... zające dawno je wytępiły. Tymczasem najstarsza świnka, nie zważając na kpiny, zbiera kamienie i własnymi siłami przygotowuje schronienie. Spektakl Trzy Świnki zostaną wystawione na Scenie Bajka Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie w najbliższy piątek, 31 października o godz. 10.00.

31 października

Jakub Porada w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

W środę, 29 października po gruntownym remoncie otwarta została Biblioteka Miejska w Cieszynie. Z tej okazji przez trzy dni od otwarcia odbywają się spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Ostatnie zaplanowane zostało na piątek, 31 października. - Miłośników podróżowania i opowieści o zagranicznych wojażach zapraszamy na spotkanie z Jakubem Poradą - podróżnikiem, pisarzem, dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym, który opowie m.in. o tym, jak latać po świecie za grosze - zachęcają organizatorzy spotkania. Początek spotkania z Jakubem Poradą zaplanowany został na godz. 16.30. Bezpłatne wejściówki odebrać można w siedzibach filii nr 1 (ul. Wąska 2), nr 2 (ul Cieńciały 1) i nr 3 (ul Kamienna 3c).

Spotkanie z Jindřichem Mannem

Kawiarnia i Czytelnia Avion/Noiva zaprasza na spotkanie z Jindřichem Mannem - dramaturgiem, pisarzem i reżyserem filmowym, pisarzem następcą sławnej rodziny Mann. Jindřich Mann jest wnukiem niemieckiego pisarza Heinricha Manna i synem czeskiego pisarza Louisa Ashkenazy. Spotkanie odbędzie się w piątek, 31 października o godz. 17.00. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację miejsc po numerem telefonu: 558 711 961 lub poprzez adres mailowy: noiva@noiva-tesin.cz.

Scena Czeska zaprasza na spektakl: Manon Lescaut

Wiersze Vítězslava Nezvala i gra Manon Lescaut były używane jako biblia zakochanych. Teraz, po długim czasie wracają na scenę i dobrze, bo trochę poezji i romantyzmu, przecież nikogo nie skrzywdzi. Spektakl Manon Lescaut wystawiony będzie na Scenie Czeskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie w piątek, 31 października o godz. 19.00.

2 listopada

XV Zaduszki Istebniańskie

Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej zaprasza na XV Zaduszki Istebniańskie, które odbędą się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej. - Obecny rok jest rokiem 130-tych urodzin Jana Wałacha, a tegoroczne zaduszki będą zwieńczeniem obchodów tego jubileuszu. W istebniańskim kościele znajdują się polichromie Jana Wałacha, dlatego postanowiliśmy przedstawić historię ich powstawania, która została przygotowana na podstawie pamiętników artysty. Scenariusz i reżyseria zostały opracowane przez aktora, reżysera, założyciela Teatru CST w Cieszynie Bogusława Słupczyńskiego. Podkład muzyczny skomponował Zbigniew Wałach. Prezentacja będzie niecodzienna i bardzo interesująca, dlatego warto przyjść i poznać historię miejsca, które większość mieszkańców z Istebnej odwiedza co najmniej raz w tygodniu - opisują wydarzenie jego organizatorzy.

Program XV Zaduszek Istebniańskich "Spowiedź Jana Wałach"

- godz. 16.30 - Msza Święta
- godz. 17.30 - Rozpoczęcie XV Zaduszek Istebniańskich i przywitanie - proboszcz parafii p.w. Dobrego Pasterza w Istebnej ks. Tadeusz Pietrzyk
- godz. 17.35 - 200 lat kościoła rzymskokatolickiego pw. Dobrego Pasterza w Istebnej, wykład i prezentacja multimedialna Małgorzata Kiereś
- godz. 18.00 - "Spowiedź Jana Wałacha" scenariusz i reżyseria Bogusław Słupczyński, oprawa muzyczna Kapela Wałasi

Jazzowe Zaduszki w Café Muzeum

Café Muzeum w Cieszynie zaprasza na Jazzowe Zaduszki, podczas których wystąpi formacja "J-Trio" czyli Tomasz Pala (piano), Zbigniew Wiktorski (bass), Jan Gembarzewski (perkusja) oraz Daniela Czudek (vocal). Koncert odbędzie się w niedzielę, 2 listopada o godz. 16.00.

Adam Makowicz w Ustroniu

Miejski Dom Kultury "Prażakówka" zaprasza na charytatywny koncert fortepianowy, światowej słaby pianisty i jazzmana - Adama Makowicza, który odbędzie się w niedzielę, 2 listopada o godz. 18.00 w sali widowiskowej MDK "Prażakówka". Bilety w cenie: 40 zł.

Festiwal Teatrów Moraw i Śląska

W dniach od 2 do 8 listopada w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie odbywać się będzie 14. Festiwal Teatrów Moraw i Śląska. Podczas tegorocznej edycji festiwalu będzie można zobaczyć 12 spektakli z Czech i Polski. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama