, sobota 20 kwietnia 2024
Cieszyn: Biblioteka Miejska otwarta po remoncie
W Bibliotece Miejskiej w Cieszynie trwają ostatnie przygotowania przed oficjalnym otwarciem placówki po dużym remoncie. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Biblioteka Miejska otwarta po remoncie

MB/MAT.PRAS.
29 października swoje podwoje ponownie otworzy Biblioteka Miejska w Cieszynie, która przeszła gruntowny remont i zmieniła swoje oblicze.

Czytelnicy przez trzy dni będą mogli wziąć udział między innymi w spotkaniach autorskich oraz zwiedzić odnowiony budynek. Podczas "Dni Otwartych” biblioteki będzie można nie tylko sprawdzić osobiście, jak placówka wygląda po remoncie, ale też spotkać się z trzema autorami: Michałem Ogórkiem, Janem Nowickim i Jakubem Poradą (początek każdego spotkania o godz. 16.30 w terminie 29-31 października).

Remont Biblioteki Miejskiej był milionową inwestycją. Na realizację remontu biblioteki miasto otrzymało dofinansowanie ok. 1,5 mln. zł z środków europejskich. Wkład własny gminy wyniósł ok. 300 tys. zł.

- Remont biblioteki dobiegł końca, lecz nie poprzestajemy na tym. Wciąż podejmujemy starania o pozyskiwanie kolejnych pieniędzy, dzięki którym będziemy przeprowadzać inwestycje we wszystkich obszarach działalności miasta - mówi Mieczysław Szczurek.

Jednym z priorytetów modernizacji było przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych i schorowanych, czyli zlikwidowanie barier architektonicznych. W tym celu powstała m.in. winda, którą każdy może wygodnie dojechać na interesujące go piętro. Do potrzeb niepełnosprawnych dostosowano również toalety.

Kolejną, ważną częścią projektu była termomodernizacja, czyli wymiana okien oraz instalacji c.o. Nie do poznania zmieniła się też aranżacja poszczególnych pomieszczeń, które zostały odnowione i zyskały nowe meble. Wdrożono też spójną identyfikację wizualną obiektu, dzięki czemu czytelnicy bez problemu będą mogli trafić dokładnie tam, gdzie chcą.

Ponadto zaprojektowano nowoczesną pracownię multimedialną, która otrzymała nazwę "YOURmedi@TWOJEmedia”. Dzięki niej biblioteka otworzy się na ludzi młodych, a ci z kolei zyskają multimedialną bazę służącą do nauki, zabawy czy po prostu kreatywnego spędzania wolnego czasu. Do dyspozycji odwiedzających oddano dwanaście nowoczesnych komputerów, cyfrowe aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe i sprzęt DJ-ski, w tym światła dyskotekowe, lasery oraz kontrolery DJ-skie.

W placówce zostanie utworzona także "Strefa @ktywnego seniora”, gdzie osoby starsze, między innymi również przy wykorzystaniu pracowni multimedialnej, będą mogły nauczyć się obsługi komputera czy internetu.

Ostatecznie biblioteka postanowiła wyjść naprzeciw wszystkim zainteresowanym wypożyczeniem elektronicznych wersji książek, czyli e-booków. W tym celu cieszyńska placówka 4 sierpnia przystąpiła do Śląskiego Konsorcjum IBUK, którego liderem jest Biblioteka Śląska w Katowicach. - W dzisiejszych czasach coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, ale nie tylko, posługuje się na co dzień smartfonami czy tabletami, natomiast elektroniczne publikacje zyskują na popularności. Dlatego postanowiliśmy ułatwić dostęp do literatury właśnie takim czytelnikom - mówi Izabela Kula, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. - Od listopada każdy nasz czytelnik będzie mógł uzyskać kod do zdalnego dostępu do bazy e-booków i korzystać bezpłatnie z ponad półtora tysiąca książek z zakresu literatury pięknej oraz publikacji naukowych - dodaje. Jak informują pracownicy biblioteki, liczba tytułów, zgromadzonych na wirtualnej półce czytelnika, nie będzie limitowana.

Na koniec także oddział dla dzieci przygotował nową, ciekawą ofertę kulturalną i edukacyjną dla najmłodszych pasjonatów książki. W ciągu trzech ostatnich dni października o godzinie 15.00 dzieci będą miały okazję uczestniczyć w działaniach inicjujących nowe formy zajęć dla najmłodszych, które odtąd prowadzone będą w bibliotece. - Mamy nadzieję, że w nowych, estetycznych i zaaranżowanych z myślą o młodych czytelnikach wnętrzach każde dziecko będzie czuło się swobodnie i miło, a nowa oferta książkowa i wachlarz różnorodnych zajęć usatysfakcjonują nawet najbardziej wybrednych młodych czytelników - zapowiadają pracownicy biblioteki.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A propos likwidacji barier architektonicznych - chyba się nie mylę, że do głównych drzwi biblioteki prowadzi kilka schodów, nie do pokonania dla osoby niepełnosprawnej. To samo dotyczy chęci wejścia osób z wózkiem dziecięcym niemieszczącym się w świetle drzwi. Ale oczywiście się czepiam - po pokonaniu tej przeszkody (tylko w jaki sposób??) czeka nas....piękna winda.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama