, piątek 19 kwietnia 2024
Skarby archeologiczne Cieszyna
W piątek, 24 października w Domu Narodowym w Cieszynie odbyła się prelekcja "Skarby archeologiczne Cieszyna, czyli co odkryto podczas przebudowy kanalizacji”. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Skarby archeologiczne Cieszyna

MB
Skarby archeologiczne Cieszyna

Na Pl. Dominikańskim archeolodzy odkryli specyficzne budowle wyłożone kamieniami otoczakowymi i cegłami sklepionymi w łuku, fot. Dział Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego


Skarby archeologiczne Cieszyna

Na Pl. Św. Krzyża natrafiono na szkielety ludzkie, co świadczy o tym, że kiedyś był tam cmentarz, fot. Tomasz Lenkiewicz


Skarby archeologiczne Cieszyna

Na ul. Olszaka natrafiono pod ziemią na drewnianą konstrukcję, mogą to być pozostałości stajni lub innego pomieszczenia dla zwierząt, fot. Adam Swakoń

W finale prac kanalizacyjnych archeolodzy postanowili podsumować swoje odkrycia. W trakcie remontu kanalizacji dokonano bowiem wielu znaczących i nietypowych znalezisk ukrytych pod ziemią od wielu lat.

W piątek, 24 października w Domu Narodowym w Cieszynie odbyła się prelekcja "Skarby archeologiczne Cieszyna, czyli co odkryto podczas przebudowy kanalizacji”. W spotkaniu wzięli udział archeolodzy odpowiedzialni za wykonanie archeologicznych badań ratunkowych w miejscach, gdzie robotnicy w trakcie pracy natrafiali na zabytkowe obiekty. Badacze podsumowali wszystkie dotychczasowe odkrycia i opowiedzieli o swojej pracy.

Spotkanie oparło się na zaprezentowaniu czterech znaczących odkryć: na ul. Szersznika, na Pl. Dominikańskim, na Pl. Św. Krzyża oraz na ul. Olszaka. Na koniec zostały też omówione inne pomniejsze odkrycia z różnych części śródmieścia.

Prace archeologiczne w rejonie ul. Szersznika i Pl. Domnikańskiego prowadziła Zofia Zarzycka. Jak wskazała, przy ul. Szersznika odkryto dawne mury bramy miasta, a konkretnie jest to fragment budynku poborcy cła. To sprecyzowanie było możliwe dzięki nałożeniu dawnego planu miasta na dzisiejsze rozplanowanie. Jak się okazało, dawna brama miasta miała trzy człony, a odkopany w rejonie ulic Szersznika i Szerokiej mur to trzeci, najbardziej zewnętrzny człon.

Z kolei na Pl. Dominikańskim archeolodzy odkryli specyficzne budowle wyłożone kamieniami otoczakowymi i cegłami sklepionymi w łuku. Budowla datowana na przełom XVI i XVII w. początkowo wydała się badaczom obiektem grzewczym, który miałby ogrzewać pobliski klasztor Dominikanów. W rejonie odkryć odkopano także wąskie kanaliki, w których był czarny osad, co wskazywało, że odprowadzane było nimi powietrze o wysokiej temperaturze. Ostatecznie archeolodzy ustalili, że odkryty obiekt to część Starego Browaru, a konkretnie piec grzewczy do wytwarzania słodu. Badacze wskazali, że pierwsza wzmianka o tym browarze pojawiła się już w 1586 roku. - Znalezisko jest niezwykłe, bo nigdy wcześniej w Polsce, a nawet w Europie Środkowej nie odkryto podobnego obiektu. Dlatego warto dalej badać to miejsce - mówi Zarzycka.

Badania na Pl. Św. Krzyża prowadził Mikołaj Ostrowski. W tym miejscu natrafiono na szkielety ludzkie, co świadczy o tym, że kiedyś był tam cmentarz. W sumie ustalono piętnaście pochówków dzieci, kobiet i mężczyzn, jednak badacze nie są pewni, co było powodem ich śmierci. Z racji tego, że pojawiły się też groby zbiorowe, można jedynie podejrzewać, iż były to ofiary epidemii. W odkrytym grobie odkryto medalik datowany na XVIII w. prawdopodobnie pochodzący z jednego włoskich sanktuariów.

Odkryć na ul. Olszaka dokonali Ilona Smajdek-Mądrzycka i Grzegorz Mądrzycki. W tym rejonie natrafiono pod ziemią na drewnianą konstrukcję datowaną na okres nowożytny. Pierwsze tropy naprowadziły badaczy na podejrzenie, że była to droga. Jednak śladowa ilość ceramiki w tym miejscu, a także izolowana, wielowarstwowa powierzchnia z drewna przekreśliły tą tezę. Ostatecznie archeolodzy ustalili, że jest to część pozostałości stajni lub innego pomieszczenia dla zwierząt. Ponadto w tym rejonie odnaleziono obiekt, co do którego badacze nie są pewni, czy była to studnia czy latryna. W rejonie ul. Olszaka natrafiano też na pierwsze w Cieszynie fragmenty naczyń ze znakami garncarskimi, monetę z XVI w., fragmenty naczyń grafitowych datowanych na XI - XIII w., a także inne drobne przedmioty codziennego użytku, jak sprzączka z XV w., pokrywka czy gwoździe.

Jak wskazali archeolodzy, w śródmieściu natrafiono na jeszcze wiele innych odkryć. Przede wszystkim odkopano wiele różnie datowanych pozostałości fundamentów kamienic czy murów. Ponadto odkryto przedmioty z różnych epok, jak np.: fragment fajki z XIX w., fragment patery z XVIII w., ostrogę rycerską datowaną na XIII - XV wiek, a także wiele fragmentów ceramiki. Wszystkie te odkrycia zostały przetransportowane do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie każdy zwiedzający może je teraz zobaczyć.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama