, sobota 17 kwietnia 2021
Kultura na weekend: Trabantem do Afryki
Oprócz tytułowego Trabanta do Afryki pojechał równie kultowy Maluch czyli Fiat 126p oraz motocykl JAWA 250 z 1957 roku. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Kultura na weekend: Trabantem do Afryki

SM
Ogólnopolska premiera w kinie Piast w Cieszynie, legendy kina w skoczowskim Teatrze Elektrycznym oraz jedna z pierwszych projekcji (po remoncie) w kinie Central w Czeskim Cieszynie - to tylko filmowe propozycje na zbliżający się weekend. Oferta kulturalna jest jednak zdecydowanie większa. Jej szczegóły przedstawia poniższe zestawienie.

W kinie...

W Cieszynie

28 marca - 10 kwietnia Noe: Wybrany przez Boga, godz. 15.00, 17.30 (dubbing),
28 marca - 2 kwietnia Noe: Wybrany przez Boga, godz. 20.00 (napisy),

W czasach Noego świat to miejsce pozbawione nadziei, gdzie nie pada deszcz i nie wschodzi zboże. Władzę sprawują samozwańczy przywódcy wraz ze swoimi barbarzyńskimi hordami. Jedyny dobry człowiek w tej okrutnej rzeczywistości to Noe (Russell Crowe). Ten doświadczony wojownik, mag oraz uzdrowiciel, pragnie tylko pokoju dla swojej żony Naameth (Jennifer Connelly) oraz dla swoich dzieci.
Ten prawy człowiek każdej nocy nawiedzany jest przez koszmarny sen o niekończącej się powodzi powodującej destrukcję wszelkiego istnienia. Stopniowo Noe dochodzi do przekonania, że sen ów jest swego rodzaju wiadomością, objawieniem wysyłanym mu przez samego Stwórcę, który postanowił oczyścić świat ze zła. Odczytując nakazy zawarte we śnie, Noe postanawia wybudować ogromną Arkę...

Ceny biletów: 18 zł (norm.) i 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

DKF FAFIK: Marzec

Kino Piast w Cieszynie zaprasza do udziału w Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Specjalne projekcje odbywają się w każdy czwartek. Karnety miesięczne w cenie: 20 zł oraz bilety na poszczególne projekcje w cenie: 12 zł, można nabyć w kasie kina. Na projekcje oznaczone gwiazdką nie będą sprzedawane bilety jednorazowego wstępu.

27 marca Mistrzowskie tchnienie (Manoel de Oliveira), godz. 20.00* - wstęp tylko dla posiadaczy karnetów miesięcznych

W Skoczowie czyli w Teatrze Elektrycznym

28 marca Człowiek Słoń, godz. 19.00,

Koniec XIX wieku. W czasie spaceru po lunaparku doktor Treves (Anthony Hopkins) trafia przypadkowo na istotę, którą właściciel reklamuje jako Człowiek-Słoń. Doktor jest zafascynowany istotą, którą spotkał i postanawia zabrać ją do swojego szpitala. Pacjent nazywa się John Merrick (John Hurt) i okazuje się człowiekiem ogromnie inteligentnym. Bilety w cenie: 10 zł do nabycia w kasie kina lub poprzez serwis rezerwacji biletów dostępny tutaj.

W kinie Central w Czeskim Cieszynie

28 marca Trabanty jadą do Afryki, godz. 18.00,

Ludzie mają marzenia, pragnienia, plany - i te większe, i te malutkie. Gdzie znajdują się ich granice i jak je rozpoznać? Najlepiej przekroczyć i zobaczyć co się wydarzy. Film Trabanty jadą do Afryki! jest namacalnym przykładem przekroczenia takiej granicy "niemożliwego". Dowodem na to, że można zostawić wszystko i ruszyć przed siebie, choćby do Afryki - tej prawdziwej. To film o podróży, którą warto było przeżyć, bez względu na okoliczności. Nie tylko dla siebie. Film "Trabanty jadą do Afryki" to dokumentalna opowieść o międzynarodowej ekspedycji na koniec Świata, która od innych tego typu wypraw różni się środkiem lokomocji jaki został do tego wybrany. Czesko-polsko-słowacki zespół podróżników do Afryki udał się kultowymi, z punktu widzenia historii motoryzacji, pojazdami. Oprócz tytułowego Trabanta do Afryki pojechał równie kultowy Maluch czyli Fiat 126p oraz motocykl JAWA 250 z 1957 roku. Bilety w cenie 80 koron do nabycia w kasie kina.

27 marca

6. Festiwal Nauki w Cieszynie

Do piątku 28 marca w Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, wydziale zamiejscowym w Cieszynie trwa Festiwal Nauki czyli cykliczne przedsięwzięcie popularno-naukowe adresowane do uczniów, studentów, nauczycieli oraz wszystkich mieszkańców Cieszyna i powiatu cieszyńskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szóstemu Festiwalowi Nauki w Cieszynie towarzyszą dwie wystawy: fotograficzna - prezentująca kosowskie miasto widziane oczami reportera oraz naukowa - prezentująca przyrządy astronawigacyjne. Szczegółowy program VI Festiwalu Nauki oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są tutaj. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rezerwacji miejsc w poszczególnych punktach programu. Więcej na temat imprezy można przeczytać tutaj.

28 marca

Bez stereotypów. Polacy i Czesi o sobie: Tadeusz Siwek i Radosław Zenderowski

Zamek Cieszyn oraz Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie i jej oddział czytelnia i kawiarnia Avion/Noiva zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu: Bez stereotypów. Polacy i Czesi o sobie nawzajem. Na temat "Jak się zmieniliśmy po 1989 r." będą dyskutować Jiřina Šiklová i Radosław Damian Zenderowski. Spotkanie poprowadzi Tadeusz Siwek. Polsko-Czeski Salon Socjologiczny odbędzie się 28 marca o godz. 18.00 w czytelni i kawiarni Avion/Noiva. Wejściówki w cenie 100 koron do kupienia w Avion/Noiva.

Kabaret "Paranienormalni" w Skoczowie

W piątek 28 marca o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury - sala widowiskowa "Pod Pegazem" w Skoczowie, wystąpi kabaret "Paranienormalni". Czy są kwestie, z których nie warto żartować? Tematy, które nie są śmieszne? Relacje damsko-męskie, absurdalne postacie i sytuacje z życia codziennego to tematy, które pojawiają się w kabarecie od zawsze. Paranienormalni udowadniają, że można potraktować je nowatorsko i przedstawić w niespotykany dotąd, pomysłowy sposób. Niezwykły kontakt z publicznością, zaskakujące wprowadzenie i skecze, które rozbawią każdego to gwarancja udanego spektaklu. Najnowszy program Paranienormalnych to niemal dwie godziny fantastycznej zabawy. "Żarty się skończyły" to dopiero początek dobrego humoru i Twojego nowego życia, które po spotkaniu z Paranienormalnymi nigdy już nie będzie takie samo. Bilety w cenie 50 zł do nabycia w skoczowskim ARTadresie oraz poprzez serwis www.kabaretowebilety.pl.

Wystawa fotografii "Mon Amour" w Chybiu

Z okazji 45-lecia Amatorskiego Klubu Filmowego Klaps w galerii "Balkon" odbędzie się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Bartka Gmuzdka, ucznia I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej, który w AKF Klaps działa od 3 lat. "Mon Amour" jest jego pierwszą autorską sesją, w której pokazuje jak w kreatywny sposób można połączyć barwy, światło, dym, uczucia i zamknąć je w kilkunastu kadrach. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wieczór z Andersenem

Biblioteka Publiczna w Skoczowie serdecznie zaprasza na "Wieczór z Andersenem", który rozpocznie się 28 marca o godz. 16.00 w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie przedstawieniem pt. "Królowa Śniegu". Druga część wieczoru odbędzie się w budynku biblioteki. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 33 853 34 25.

OFF AXIS w Jazz Klubie

Działający przy KaSS Strzelnicy - Jazz Klub w Czeskim Cieszynie zaprasza na koncert zespołu OFF AXIS. Pochodząca z Frensztatu pod Radhoszczem kapela charakteryzuje się muzyką, którą można porównać do koncepcji progresywnego rocka z elementami fusion. OFF AXIS wystąpi w Czeskim Cieszynie w piątek 28 marca o godz. 20.00.

Spotkanie z Grzegorzem Michałkiem

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Michałkiem z Beskidzkiej Grupy GOPR, który jest rekordzistą największej deniwelacji świata (10380 m.). Grzegorz Michałek jako pierwszy w historii zdobył najniżej i najwyżej położony punkt globu. Projekt Heaven and Hell / Niebo / Piekło realizowany był przez 2 lata.. 13 sierpnia 2012 r. Grzegorz Michałek zszedł do najgłębszej, znanej jaskini świata (2028 m.) Krubera - Voronia w Abchazji., niecały rok później 17 maja 2013 r. osiagnął wysokość 8300 m. n.p.m. na zboczu Mount Everestu (zdobycie szczytu uniemozliwiły złe warunki pogodowe). Spotkanie z Grzegorzem Michałkiem odbędzie się w piątek 28 marca o godz. 17.00.

Spotkanie ''Istebniańskiego Uniwersytetu"

W 28 marca o godz. 16.00, w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej odbędzie się kolejne spotkanie "Istebniańskiego Uniwersytetu". - Zapraszamy wszystkich uczestników oraz osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniach i zajęciach - zachęcają organizatorzy. Spotkania odbywają się co miesiąc, zawsze w ostatni piątek miesiąca o godzinie 16.00.

29 marca

Damian Luber w Etno-Chacie Topolej

W sobotę 29 marca o godz. 20.00 Etno-Chata Topolej z Goleszowa zaprasza na koncert Damiana Lubera. Jego muzyka to połączenie bluesa, funky i jazzu, bossanovy. Dotychczas Damian Luber grał m.in. z: Stanem Breckenridge (USA), Dawidem Wydrą, Piotrem Horeckim, Robertem Szewczugą, Krzysztofem Maciejowskim, Peterem Beets (NL), Ireneuszem Dudkiem, Janem Stachurą. Warsztat gitarowy szkolił u najlepszych m.in. u: Johna Gomm, Mike Dawes’a, czy Thomasa Leeb. Bilety w cenie 15 zł do nabycia przed koncertem.

Rock PL 80 w Chybiu

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na premierę spektaklu muzycznego w wykonaniu grupy wokalnej GOK, który wystawiony zostanie w sobotę 29 marca o godz. 17.00 i 20.00 w Klubie "'Pod Amfiteatrem" w Chybiu. Bilety w cenie 5 zł (ulgowy) oraz 10 zł (normalny) do nabycia w kasie GOK Chybie.

Warsztaty rękodzieła w Domu Narodowym

W sobotę 29 marca w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowym" odbędzie się kolejna impreza organizowana przez Pracownię Rękodzieła Artystycznego “Pat the Cat” - znaną już doskonale cieszynianom z organizacji Cieszyńskiego Jarmarku Piastowskiego oraz Cieszyńskiego Jarmarku Świątecznego oraz pracownię Renaty Weber. Impreza rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa do godz. 18.00. W tym czasie w salach zajęciowych COK-u odbędą się trzy bloki warsztatowe (po około trzy godziny każdy), podczas których będzie można na przykład dowiedzieć się, na czym polega bibułkarstwo, jak wygląda technika tkania koralikami czy poznać tajniki haftu krzyżykowego. A to nie koniec, ponieważ wszystkich warsztatów, na które można się zapisać, jest aż 27, a wśród nich między innymi: ABC szycia, biżuteria z modeliny oraz witrażowa, ikebana, malowanie na jedwabiu, quilling, kurs szycia patchworku, beeding, papierowa wiklina i wiele innych. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych. Specjalnie dla nich pojawią się warsztaty filcowania na mokro, a także tworzenia drewnianych zabawek oraz szyciowych wypychanek. Na tym jednak nie koniec, bo podczas gdy w salach zajęciowych będą odbywały się warsztaty, na dużej sali będzie można bezpłatnie podziwiać pokazy rękodzielnicze, a wśród nich: scrapbooking, mozaikę szklaną, zabawkarstwo czy malowanie figurek do gier RPG i elementów stołu bitewnego! Nie zabraknie tam także stoisk adresowanych głównie do osób zajmujących się tworzeniem rękodzieła.

Wywiady ze zwierzętami w Avion/Noiva

W sobotę, 29 marca o godz.15.00 Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie i jej oddział czytelnia i kawiarnia Avion/Noiva zaprasza na Salon Poetycki z udziałem Karola Mrózka zatytułowany "Wywiady ze zwierzętami". Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wiersze z tomiku w interpretacji Haliny Pasekowej, aktorki Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego.

Prapremiera i premiera sztuki "ENRON"

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego zaprasza na polską prapremierę sztuki Lucy Prebble pt. "ENRON”, która odbędzie się w sobotę 29 marca o godz. 17.30 w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie. Enron to amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne, które pod 2001 roku ogłosiło bankructwo. Wydarzenia te miały miejsce tuż po skandalu związanym z fałszowaniem dokumentacji finansowej firmy. Enron stał się wtedy symbolem zamierzonego oszustwa i korupcji w korporacjach. Bankructwo zapoczątkowało ogólnoświatowy kryzys finansowy. Na pierwszy plan przedstawienia wysuwa się obłuda i tragiczna ludzka małość, brak podstawowych uczuć i empatii, okrutna żądza zysku i sukcesu za wszelką cenę. Bilety można rezerwować on-line lub telefonicznie w Teatrze Cieszyńskim pod nr + 420 558 746 022. Wejściówki można również zakupić w przedsprzedaży w Regionalnym Centrum Informacji w Czeskim Cieszynie lub w dniu spektaklu w teatrze.

Drugie Rodzinne Granie

W sobotę 29 marca w godz. od 14.00 do 17.00 Stowarzyszenie na rzecz Dzieci, Młodzieży i Rodzin "Bliżej siebie" zaprasza na drugie Rodzinne Granie czyli spotkanie dzieci, młodzieży i dorosłych przy ciekawych, inspirujących i kreatywnych grach planszowych i karcianych. Impreza odbędzie się w kawiarence budynku Misji Centrum Służby Życia (Skoczów, ul. Bielska 25). Wstęp wolny.

Strumień ku pamięci Jana Chmiela

Amatorska Grupa Twórcza "Strumień" i Zespół Regionalny "Strumień" zapraszają na wieczór poetycko-muzyczny pt. "Przesłanie" poświęcony pamięci twórcy ludowego, poety i muzyka Jana Chmiela. Spotkanie odbędzie się od godziny 16.00 w auli Gimnazjum w Strumieniu przy ul. 1 Maja 38.

30 marca

Miejsce, które zmusza - spacer

"Miejsce, które zmusza" to spacer szlakiem miejsc ingerencji artystycznych w Cieszynie, połączony z dyskusją na temat sztuki w przestrzeni publicznej. W przestrzeni Cieszyna są miejsca, które stanowiły ważne inspiracje dla działań artystów i artystek. Są to zarówno konkretne obiekty jak i efemeryczne przestrzenie. Kultura poza instytucjami stanowi ważny element, dzięki któremu obraz miasta staje się pełny. - Podczas spaceru-spotkania przy udziale inicjatorów wydarzeń artystycznych porozmawiamy o szansach, zagrożeniach i motywach działań artystycznych, performatywnych w przestrzeni publicznej Cieszyna. Joanna Rzepka-Dziedzic opowie o doświadczeniach związanych z realizowaniem działań artystycznych i kuratorskich, Bogusław Dziadzia o działaniach związanych z Biennale Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej. Poza omówieniem samej warstwy artystycznej poruszymy także kwestie praktyk oporu, wiele z działań napotyka na ograniczenia związane z istnieniem miejsc symbolicznych czy niejasnym statusem miejsc (kwestia własności) - opisują szczegóły spaceru jego organizatorzy. Spacer wyruszy ze Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie o godz. 11.00.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Amatorska Grupa Twórcza "Strumień" i Zespół Regionalny "Strumień" zapraszają na wieczór poetycko- muzyczny pt. "Przesłanie" poświęcony pamięci twórcy ludowego, poety i muzyka Jana Chmiela. Spotkanie odbędzie się 29.03.2014 roku od godziny 16:00 w auli Gimnazjum w Strumieniu przy ul. 1 Maja 38.

Zapraszamy

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama