, środa 20 stycznia 2021
W Chacie u Niedźwiedzia rusza remont
Budynek chaty "U Niedźwiedzia" stanowi część Enklawy Starego Budownictwa przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle. fot: JMDodaj do Facebook

W Chacie u Niedźwiedzia rusza remont

STEFAN MAŃKA
Powiat Cieszyński wraz z Miejscowym Kołem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Mostach k. Jabłonkowa rozpoczął realizację projektu "Żywe lekcje tradycji" mającego zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego Górali Śląskich na pograniczu polsko-czeskim. W ramach wspólnego, transgranicznego projektu remontu doczeka się również chata "U Niedźwiedzia", w której po remoncie prowadzone będą warsztaty.

- Projekt dotyczy prezentacji dziedzictwa kultury niematerialnej Górali Śląskich, tak, aby uwypuklić i przybliżyć mieszkańcom i turystom różnorodność etnograficzną Górali Śląskich, aby pokazać prawdziwy wizerunek Górali - stare tradycje, które przetrwały na pograniczu polsko-czeskim - wyjaśnia Maria Kowalska z Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego w Cieszynie, która dodaje, że w celu przeprowadzenia warsztatów - tzw. żywych lekcji obejmujących pokaz i naukę dawnych sposobów pisania w szkole - "Jak żech chodził do szkoły, uczyli mnie rechtory" przeprowadzona zostanie częściowa modernizacja dawnej szkoły wchodzącej w skład Muzeum Beskidzkiego w Wiśle tzw. chaty "U Niedźwiedzia”. - Planowane prace obejmą: prace rozbiórkowe na parterze budynku, wykonanie toalet, przebudowę parteru na sale lekcyjne, wykonanie instalacji sanitarnych, instalacji c.o. wraz z wymianą pieca oraz instalacji elektrycznych - wyjaśnia Maria Kowalska. Jest to pierwszy etap przebudowy budynku dawnej wiślańskiej szkoły. Drugi, który ze względu na brak środków nie doczeka się aktualnie realizacji miał obejmować m.in. remont dachu, przystosowanie do użytku poddasza, dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz prace zewnętrzne w tym budowana nowych schodów.

Remont chaty "U Niedźwiedzia" wymusił także przeprowadzkę stowarzyszeń i organizacji, które miały tam swoje siedziby. Z informacji jakie przekazał nam Jan Poloczek, burmistrz Wisły wszyscy dotychczasowi lokatorzy znaleźli już nowe miejsca. - Miasto Wisła poradziło sobie z tym problemem, ku satysfakcji wszystkich zainteresowanych - komentuje burmistrz.

Przebudowa budynku dawnej wiślańskiej szkoły to jednak dodatek do projektu, który w głównej mierze skupia się na organizacji 15 imprez kulturalnych, w tym 9 imprez w Enklawie Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle oraz 6 spotkań w sali Domu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Mostach k. Jabłonkowa. W ramach projektu pokazane zostaną szczególnie wartościowe zjawiska kultury lokalnej m.in.: sztuka ludowa, różnorodność zachowań i przetrwałe do dnia dzisiejszego obrzędy, oryginalne i nie występujące w innych miejscach zawody, rękodzieło ludowe, rzemiosło artystyczne, folklor oraz powiązanie dnia codziennego z tradycją. - Nadrzędnym celem spotkań będzie przybliżenie i spopularyzowanie najpiękniejszych wartości góralskiej kultury, której bogactwo jest częścią życia górali do czasów współczesnych i będzie przedmiotem prezentacji, pokazów i opowiadań. Zobaczyć można będzie, jak wyniesiony z domu nakaz dochowania wierności własnej tradycji żyje we współczesności. Będzie można doświadczyć góralskiej przestrzeni kulturowej, skosztować tradycyjnego pożywienia przy góralskiej muzyce, zobaczyć prawdziwe piękno i wartość tutejszej odrębności, która mimo upływu czasu trwa w sercach beskidzkich górali - dodaje Maria Kowalska.

Pierwsze spotkanie planowane w ramach polsko-czeskiego projektu zaplanowane jest na 1 czerwca br. w Mostach k. Jabłonkowa. W Wiśle pierwsza impreza odbędzie się 26 lipca. Planowany termin ukończenia prac w chacie "U Niedźwiedzia" wyznaczony został na koniec czerwca 2014 r. Cały projekt wraz z przebudową budynku dawnej wiślańskiej szkoły jest dofinansowany ze środków unijnych, a jego całkowita wartość wynosi prawie 191 tys. euro.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama