, poniedziałek 6 lipca 2020
Książnica Cieszyńska zaprosiła miłośników historii Śląska Cieszyńskiego na kolejną prelekcję
Prelegentka w sposób bardzo interesujący przedstawiła zebranym postać Heleny Michejdy z domu Rusz. fot: FJDDodaj do Facebook

Książnica Cieszyńska zaprosiła miłośników historii Śląska Cieszyńskiego na kolejną prelekcję

FJD
W miniony piątek dr Aleksandra Golik-Prus zaprezentowała przybyłym miłośnikom historii naszego regionu, życiorys przeciętnej mieszkanki z przełomu XIX i XX wieku, jaką była niewątpliwie Helena Michejdowa.

Prelegentka w sposób bardzo interesujący przedstawiła zebranym postać Heleny Michejdy z domu Rusz, informując, że tym razem będzie to postać zupełnie przeciętna, których kiedyś dziesiątki, a może i setki żyło w naszym regionie. One jednak jako matki, stanowiły fundament rodziny i na nich spoczywała cała odpowiedzialność za losy dzieci, a przez to i odradzającego się naszego kraju. Helena Michejdowa żyła w cieniu swojego znanego syna Józefa Michejdy, ale to dla niej było tylko wyzwaniem, żeby wychować i wykształcić następne swoje dzieci. W tamtym okresie dla większości kobiet najważniejsze było nieustająco integrować rodzinę, żeby to była ostoja spokoju i tradycyjnych wartości. Prelegentka Helenę Michejdową przedstawiła jako “ zwykłą niezwykłość”, tłumacząc że codzienność ma właśnie znaczący wpływ na nasze rodziny, które składają się z przeciętnych ludzi. I właśnie takie kobiety jaką była H. Michejdowa tworzyły: “ tło na tle którego mogły się wybijać jednostki wyjątkowe”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama