, piątek 26 kwietnia 2024
Jabłonków: Gorolski Święto po raz 67.
Gorolski Święto to najdłuższa i najważniejsza impreza kulturalna w zaolziańskich dziejach, istnieje od lat 1947 - 1948. fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

Jabłonków: Gorolski Święto po raz 67.

MB
Już jutro, 1 sierpnia, startuje 67. Gorolski Święto tradycyjnie w Lasku Miejskim koło Jabłonkowa. Impreza odbywa się tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia i trwa trzy dni.

Program piątkowy „Nie jyny z naszi dzichty“ jest przeglądem instrumentalistów, śpiewaków i gawędziarzy. O godz. 22.00 rozpoczyna się Muzykula. W sobotę po występach dziecięcych zespołów folklorystycznych zaprezentuje się zawsze jeden zespół bardziej znany i oklaskiwany. Od godziny 19.00 do późnych godzin nocnych młodzież bawi się w rytmech tanecznych. W niedzielę odbywa się mecz w piłce nożnej na boisku na Białej i liczne warsztaty rękodzielnictwa.

Gorolski Święto to najdłuższa i najważniejsza impreza kulturalna w zaolziańskich dziejach, istnieje od lat 1947 - 1948. Wówczas na zebraniu MK PZKO podjęto decyzję o zorganizowaniu festynów, które nazwano Gorolskim Świętem, a do udziału zaproszono zespoły okolicznych gmin.

Głównym organizatorem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych „Goroslki Święto“ jest Koło Miejscowe Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie. Współorganizatorami uroczystości są Miasto Jabłonków, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Zarząd Główny PZKO w RC oraz Folklorní sdružení w RC.

W tym roku Gorolski Święto uświetnia występy zespołów m.in. z: Cieszyna, Błędowic, Bystrzycy nad Olzą, Bratysławy, Kozłowic, Jabłonkowa, Jaworzynki, Oldrzychowic, Lublina, ale też innych narodowości, jak np. Armenii, Turcji czy Słowacji. Zespół Mazury z Wielkiej Brytanii, który także zagra podczas tegorocznego Gorolskiego Święta, jest najstarszym i największym zespołem polskim w Wielkiej Brytanii. Grupa powstała w 1949 roku w Londynie. Obecnie liczy 140 osób, skupionych w trzech grupach wiekowych. Repertuar zespołu obejmuje m.in. tańce narodowe oraz krakowskie, spiskie, łowickie, sądeckie, huculskie, lwowskie, rzeszowskie, a także tańce górali żywieckich.

Organizatorzy przewidzieli także imprezy towarzyszące. I tak w piątek do południa odbędzie się pierwsza część międzynarodowej konferencji „Zaolzie i Zaolziacy. Genius loci, genius populi”. Będzie także wystawa fotografii z Jabłonkowa i degustacja potraw regionalnych. W sobotę od rana do godz. 13.00 będzie można uczestniczyć w drugiej części międzynarodowej konferencji. Następnie odbędzie się pokaz rzemiosła i rękodzielnictwa „Szikowne Gorolski Rynce” połączony z możliwością ich nauki i sprzedażą wyrobów, a także „Na sałaszu” - czyli pokaz wyrobu białego sera i oscypków. W niedzielę będzie mecz w piłce nożnej na boisku na Białej, a także ponownie poprowadzone warsztaty rękodzielnictwa. Szczegółowy program tutaj.

Według sondy zamieszczonej na stronie internetowej organizatora aż 50% uczestników przyjeżdża do Jabłonkowa na Gorolski Święto dla towarzystwa i by spotkać się ze znajomymi. Pozostałych ściągają wydarzenia muzyczno-kulturalne na scenach - 30% i możliwość skosztowania regionalnych potraw - 18%.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama