, piątek 19 kwietnia 2024
Wisła: Otwarcie szkoły w Chacie u Niedźwiedzia
ramach pierwszego spotkania w Enklawie odbyły się warsztaty haftu i przędzenia wełny oraz prelekcja dotycząca tradycyjnego pożywienia górali śląskich „Na polu, na ławie, za stołem” prowadzona przez Panią Małgorzatę Kiereś kierownik Muzeum Beskidzkiego wraz z Państwem Anną i Władysławem Procner z Istebnej Połom. fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

Wisła: Otwarcie szkoły w Chacie u Niedźwiedzia

MB/MAT.PRAS.
Wisła: Otwarcie szkoły w Chacie u Niedźwiedzia

W szkole odbyła się pierwsza lekcja "Jak żech chodził do szkoły, uczyli mnie rechtory” połączona z pokazem i nauką dawnych sposobów pisania., fot. mat. pras.

W sobotę, 26 lipca starosta, Jerzy Nogowczyk wraz z prezesem Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Mostach k. Jabłonkowa, Andrzejem Niedobą dokonali otwarcia dawnej szkoły w "Chacie u Niedźwiedzia” w Enklawie Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

- Z satysfakcją dokonujemy dziś otwarcia kolejnej części Enklawy Budownictwa Drewnianego, przywracając budynkowi jego pierwotną funkcję, ale już w muzealnym znaczeniu. Powinniśmy również pamiętać, iż stara wiślańska szkoła z XIX wieku to także sama w sobie spora i widoczna cząstka lokalnej tradycji - zaznaczył starosta. W szkole odbyła się pierwsza lekcja "Jak żech chodził do szkoły, uczyli mnie rechtory” połączona z pokazem i nauką dawnych sposobów pisania.

Tym samym został rozpoczęty cykl spotkań kulturalnych w ramach projektu ”Żywe lekcje tradycji - zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego Górali Śląskich na pograniczu polsko-czeskim”, który będzie realizowany w Enklawie Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle w 2014 roku.

Ponadto w ramach pierwszego spotkania w Enklawie odbyły się warsztaty haftu i przędzenia wełny oraz prelekcja dotycząca tradycyjnego pożywienia górali śląskich „Na polu, na ławie, za stołem” prowadzona przez Panią Małgorzatę Kiereś kierownik Muzeum Beskidzkiego wraz z Państwem Anną i Władysławem Procner z Istebnej Połom. Wystąpiła również Orkiestra Dęta z Wisły pod kierownictwem Pana Henryka Itnera. Po południu spotkanie z tradycją i kulturą górali śląskich uświetnił, nawiązujący do źródeł muzyki ludowej nie tylko Beskidu Śląskiego, ale całych Karpat, występ Kapeli Wałasi z Istebnej.

Projekt otrzymał dofinansowanie z budżetu europejskiego, a konkretnie projektu wspierającego przedsięwzięcia kulturalne, rekreacyjno-edukacyjne oraz inicjatywy społeczne. Całkowita wartość realizacji projektu to blisko 200 tys. euro, w tym ok. 156 tys. euro dofinansowanie ze środków unijnych. Szacunkowa wartość projektu po stronie Powiatu Cieszyńskiego to ok. 116 tys. euro, w tym planowane dofinansowanie ok. 100 tys. euro.

Kolejne spotkanie w ramach projektu w najbliższą sobotę 2 sierpnia br. od godz. 11.00 do 15.00 będzie można uczestniczyć w kolejnej żywej lekcji tradycji. Tym razem w Enklawie zaplanowano m.in. występ Kapeli Ochodzita z Koniakowa, prelekcję „Folusz - miejsce folowania sukna i jego zastosowanie w kulturze górali śląskich", warsztaty obróbki wełny owczej, prezentację i degustację tradycyjnych potraw góralskich oraz oczywiście lekcje w starej szkole.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama