, sobota 4 lipca 2020
Cieszyn: 163 obcokrajowców na naukę polskiego
W związku z rozpoczynającą się właśnie letnią szkołą języka do Cieszyna wczoraj i dziś zjechało 163 studentów z 35 państw. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Cieszyn: 163 obcokrajowców na naukę polskiego

MB
Od 29 lipca do 25 sierpnia br. w Cieszynie odbywa się XXIV letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się dzisiaj, 30 lipca, w Centrum Konferencyjnym UŚ w Cieszynie. Na wydarzenie przybyły nie tylko władze UŚ, na czele z rektorem UŚ, prof. zw. dr hab. Wiesławem Banysiem, ale także liczni przedstawiciele władz samorządowych i państwowych. Inaugurację otworzyła dr hab. prof. UŚ Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Inaugurację wzbogaciły przemówienia gości, a na koniec prof. dr hab. Ewa Wąchocka, kierownik Zakładu Teatru i Dramatu UŚ w Katowicach wygłosiła wykład inauguracyjny na temat specyfiki dramatów Tadeusza Różewicza.

W związku z rozpoczynającą się właśnie letnią szkołą języka do Cieszyna wczoraj i dziś zjechało 163 studentów z 35 państw. Każdy z nich przez najbliższy miesiąc pozna nie tylko miasto czy region, ale zostanie też wdrożony w historię i kulturę Polski, a także pozna meandry języka polskiego uchodzącego za jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Jak zapowiadają organizatorzy, znajdzie się też czas na wycieczki, zabawę i wakacyjny relaks.

- W tym międzynarodowym spotkaniu najważniejsze jest to, żebyśmy się wszyscy zrozumieli i poznali - mówił dziś w trakcie inauguracji rektor UŚ, Wiesław Banyś. - Aby tego dokonać po pierwsze ważna jest edukacja, po drugie - edukacja i po trzecie - także edukacja. Zachowajcie te wartości po wyjeździe i przekazujcie je dalej w swoich krajach - apelował rektor.

Międzynarodowe grono studentów przyjechało głównie w ramach wymian między uniwersyteckich. Jednak na XXIV letnią szkołę języka dotarły także trzy studentki kolejno z Chin, Brazylii i Ukrainy, których miesięczny pobyt został ufundowany przez rektora UŚ za szczególne osiągnięcia w nauce języka polskiego.

Specjalnie dla uczestników letniej szkoły zostały przygotowane programy akademicki i popularny, w ramach których specjaliści z różnych dziedzin, m.in. pracownicy Uniwersytetu Śląskiego, a także Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego i Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, zaprezentują problemy badawcze i ciekawe informacje związane z Polską.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama