, środa 22 września 2021
Ruszyło największe święto folkloru!
Imprezę zainaugurował przemarsz barwnego korowodu oraz ceremonia otwarcia w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny, w którym wzięli udział mieszkańcy, goście z całej Europy oraz burmistrz Wisły, Jan Poloczek.  fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Ruszyło największe święto folkloru!

26 lipca rozpoczął się 51. Tydzień Kultury Beskidzkiej, największy festiwal folklorystyczny w Polsce. Już w sobotę za sprawą rozśpiewanych kapel z różnych części świata w Wiśle zrobiło się naprawdę gorąco.

Imprezę w Wiśle zainaugurował przemarsz barwnego korowodu oraz ceremonia otwarcia w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny, w którym wzięli udział mieszkańcy, goście z całej Europy oraz burmistrz Wisły, Jan Poloczek.

Pierwszy dzień rozpoczęli znani muzycy z zespołu „Mali Tkocze”, a następnie „Ziemia Orawska” z Lipnicy Wielkiej, „Nawojowiacy” z Nawojowej, „Zaolzi” z Jabłonkowa i wielu innych artystów. Pojawiły się też zespoły z Hiszpani, „Kresala” czy z Chorwacji „Zagreb-Markovac”.

Następnego dnia, 27 lipca, gdy zakończyła się impreza zawodów w letnich skokach narciarskich, można było wysłuchać koncertów „Harmonia”, orkiestra z Francji i „Croisille” z Arras. Tego samego dnia widzowie mogli posłuchać jeszcze licznych zespołów z Wisły, Milówki, ale też Lwowa i Turcji.

51. TKB potrwa jeszcze do 3 sierpnia. W tym czasie codziennie od godzin popołudniowych do wieczornych można uczestniczyć w koncertach na Pl. Hoffa w Wiśle.

TKB to największa w kraju i jedna z największych imprez folklorystycznych w świecie. Ponad 100 zespołów pieśni i tańca z ok. 30 państw na różnych kontynentach, 4 tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków, ponad 50 kilkagodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach, odbywających się równocześnie w kilku miejscowościach przez kolejnych 9 dni. Część zespołów uczestniczy w dwóch imprezach konkursowych: Festiwalu Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Żywcu.
Wiele imprez towarzyszących, takich jak przedpołudniowe koncerty kapel, uliczne korowody, wystawy, kiermasze i Targi Sztuki Ludowej w Żywcu.

Organizatorami TKB są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej i Ujsół oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama