, środa 27 stycznia 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zdrowszyj je szpacyrować po lesie, a ceste niechać w spokoju
Jakosi to szpacyrowani po Cieszynie uż wlazło w krew tym piekniejszym tustelokóm, do kierych trzeja zarachować nasze paniczki.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zdrowszyj je szpacyrować po lesie, a ceste niechać w spokoju

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Wedla sztreki

Jakosi to szpacyrowani po Cieszynie uż wlazło w krew tym piekniejszym tustelokóm, do kierych trzeja zarachować nasze paniczki. Dziw yno biere, że sóm to prawie dycki ty nejmłodsze, kiere takigo szpacyru dlo zdrowio na zicher nie potrzebujóm. Bo przeca, jak sie mo dwacet roków, to eszcze żodne kości nie sóm zastote i ruszani sie dlo młodzioków je lepszy przeca jakisi hałdamasz na rynku zrobić. Dziw też biere to, że szpacyrujóm prawie yno młode dziywczynta, a ty posunióne w rokach siedzóm na rziciach dóma. Eszcze nie tak downo było widać aji rozmajte paniczki, kiere uż sóm na pyndzyji, jak miały we starości wyrzazowani tych stromów wedla sztreki, kiere rosły kolem cieszyńskigo banhofu. Pełno też ich było, jak ci macherzi łod telefónów stawiali takóm zieleźnóm wieże na Małej Łónce, ale jak widać psińco to pumógło. Strómy zustały wyr-znióne aże do korzyni i wytargane ze ziymi. Zieleźno wieża też sie mo dobrze i cały krawał ło to, coby ji nie stawiać zduchnych wiater. Tak rozmyślóm, coby pumuglo w takich manifestacyjach, bo jak widać do dzisia taki szpacyrowani to je na psinco. Nie pumugło ani szpacyrowani wedla granicy, bo Czesi, a niskorzij aji nasi odewrzili jóm w ty dnie w kiere łóni chcieli i żodyn ni mioł nic do godanio. Pumógło by isto yno, prziwiónzywani sie do strómów, abo siedzyni noc i dziyń w tych miejscach, kiere chcymy ochrónić łod czegosi złego. Ni ma to tak leko, bo dzisio ludzie sóm nałuczóni wygdy i żodyn na taki szpacyr nie prziniesie ze sebóm deki, coby nieskorzij se na ni sie legnóć. Chocioż jak wdać w telwwizorni i na to policmajstry znaszły se uż rade, bo we sztyróch poradzóm aji starszóm paniczke łapnóć za rynce i nogi i skludzić jóm s cesty.

Mini słownik gwary cieszyńskiej:

wlazło - weszło, paniczki - kobiety, dycki - ciągle, na zicher - na pewno, hałdamasz - zabawa, rzić - tyłek, pyndzyj - emerytura, we starości - w zainteresowaniu, wyżazowani - wycinanie, sztreka - torowisko, banhof -dworzec, zieleźnóm - żelazną, psinco - gówno, nieskorzij - później, zduchnył - zdmuchnął, wedla -obok, stróm - drzewo, deka - koc, skludzić - sprzątnąć.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama