, środa 3 marca 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Na kierchów dycki sie chodzi porzykać
Nie podarziło sie nóm latoś poszpacyrować po cieszyńskich kierchowach, bo ci, co dzisio nami rzóndzóm, kozali ich pozawiyrać. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Na kierchów dycki sie chodzi porzykać

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Na kierchów dycki sie chodzi porzykać

”...postawili dómbki i rożli świyczki”. fot. FJD


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Na kierchów dycki sie chodzi porzykać

”...kolombarium sie mianuje”. fot. FJD

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Rożli świyczki

Nie podarziło sie nóm latoś poszpacyrować po cieszyńskich kierchowach, bo ci, co dzisio nami rzóndzóm, kozali ich pozawiyrać. Tustelocy sie jednakowóż pośpiychli i jak to było widać przez płot kierchowa, uż rychlij na grobach swoich przibuznych, postawili dómbki i rożli świyczki. Nejlepszyj to jednakowóź majóm ci tustelocy, kierzi pochowali swojich przibuznych w tym wystawiónym na kierchowie murku, kiery kolumbarium sie mianuje. Tak to kierysi wyszpekulyrowoł, że żodyn nigdy nie wiy, gdo, kiedy i dlo kogo tam postawił dómbki i rożnył świyczki, bo wszedcy stawiajóm ty wieca pod tymi dwiyrkami na trotuarze. S tego coch widzioł w internecie i telewizorni, kansi też znaszli sie tacy szpekulyranci, kierzi jednakowóż przszli na to, coby kierchowy niechać odewrzite. Jedni zwekslowali kierchowy na “parki cmyntarne”, a insi zciepali dwiyrka s bantów i napisali, że łóne sóm w sprawowaniu. U nas jakosi żodyn farorz, ani inkszy rotuzowy urzyndnik nie prziszeł na to, coby tustelokóm też zrobić takóm dobroć, bo wiedzóm, że trzeja by było nieskorzij jakisi sztrof za to zapłacić. W Cieszynie ludzie sóm szporobliwi i ci kierym ty dwiyrze od kierchowów przed nosym zawrzili, to ty dómbki, kiere mieli rychlij kupióne, porem dni nieskorzij na groby zaniyśli. Nikierzi prawióm, że jak sie kogosi dobrze spómino, to nie czako sie s kwiotkami na Wszeckich Świyntych, yno porem razy do roka trzeja na kierchów zónś i porzykać na grobie pochowanych tam przibuznych i swojich łojców.

Mini słownik:

nie podarziło się - nie udało sie, kierchów - cmentarz, pozawiyrać - pozamykać, pośpiychli - pośpieszyli, rychlij - szybciej, przibuzny - krewny, wyszpekulyrowoł - wymyślił, sie mianuje - się nazywa, dómbki - pelargonie, rożnył - zaświecił, wieca - rzeczy, dwiyrka - drzwiczki, kansi - gdzieś, prziszli na to - wpadli na to, odewrzite - otwarte, zciepali - zrzucili, farorz - proboszcz, w sprawowaniu - w naprawie, sztrof - kara, szporobliwi - oszczędni, nieskorzij - później, prawióm - mówią, spómino - pamięta, porzykać - pomodlić się.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama