, piątek 5 czerwca 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Sztyry kolca
. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Sztyry kolca

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Sztyry kolca

.


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Sztyry kolca

.


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Sztyry kolca

.

"Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi".

SZPACYRKYM PO CIESZYNIE

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo

być zawsze do prawjynio gotowo

a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł

to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Sztyry kolca

Kapke mi je gańba, żech przepomnioł napisać ło tym kszefcie, kiery znaszeł se plac w chalupie łod dyrekcyji “Społem” i dzisio to trzeja nadrobić. Za auslagom mo łoferte, kiero na zicher każdej paniczce sie spodobo. Nie wiym jako te łofetre zmianować, bo łóna je nacióngnióno na sztyry kolca, kiere wiszóm za auslagom. Nikierzi na to dzisio pawiom stringi i możne, że dziepiyro jak łóne zustanóm nacióngnióne na babski zadki to chłopi zachycóm ło co sie rozchodzi. Przez ty same dwiyrze przez kiere sie wlazuje do tego kszeftu idzie też donś do schódków po kierych dostanymy sie na wyrch, kaj urzynduje trzóch adwokatów. Dzisio uż na zicher s tej stróny rynku nie znóndymy nic nowego i wólki ni wólki muszymy przelyź eszcze roz przez ulice Szersznika i przynś wedla “Kamienicy Konczakowskich”. Zaroz wedla za nióm stoji eszcze nie obalóny nasz przepiynknej urody “Hotel pod Brunatnym Jeleniem”, kierego uż pore roków żodnymu przedać sie nie podarziło. Kierysi wyszpekulyrowoł, że możne sie to podarzi jak roztajluje sie to na kwartyry, ale też jakosi chyntnych do kupowanio tam ni ma. Coby możne jakigosi miłośnika cysorza Franca Jozefa napytać do kupiynio se izby w kierej tyn cysorz spowoł, to na balkónie zawiesili tabule na kierej stoji napisanie “Apartament cesarski”. Problym tej informacyje je taki, że ta tabulka na kierej to pisze je kapke za mało i bez rolnetki żodyn ji nie uwidzi, a gołymbie kiere tam wedla ni furgajóm żodnego grosza we wolu przeca nie dzierżóm. Tak czy inakszyj przedowani tego zasłóżónego hotelu dlo Cieszyna isto trwać bydzie eszcze dłógi roki.

Mini słownik:
gańba - wstyd,
kszeft - sklep,
auslaga - wystawa,
kolco - koło,
dwiyrze - drzwi,
wedla - obok,
obalóny - przewrócony,
podarziło - udało się,
kwartyr - mieszkanie,
kapke - trochę,
dycki - zawsze,
ostuda - kłopot

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Dzisiejszy tekst ma tytuł "Sztyry kolca":

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama