, sobota 16 stycznia 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Nie każdy poradzi drugimu dać takóm facke, coby tyn kopyrtnył
Doś dłógo trzeja było czakać, coby w Cieszynie podarził sie nóm zaś taki szprytny chłop, kiery poradzi dać kómusi takóm facke, że tyn zaroz chlaśnie sobóm ło ziym. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Nie każdy poradzi drugimu dać takóm facke, coby tyn kopyrtnył

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Chlaśnie sobóm ło ziym

Doś dłógo trzeja było czakać, coby w Cieszynie podarził sie nóm zaś taki szprytny chłop, kiery poradzi dać kómusi takóm facke, że tyn zaroz chlaśnie sobóm ło ziym. Eszcze przed wojnóm jak to moja stareczka prawiła za starej Polski, też my mieli w Cieszynie takigo chłopa, kiery proł wszeckich po pysku i był aże sześć razy nejlepszy w całej Polsce. Mianowoł sie Bolko Kantor i proł wszeckich yno ryncami w rynkawicach bo był bokserym. Czas poszeł do przodku i dzisio tyn nasz cieszyński szportowiec, kiery mianuje sie Jan Błachowicz robi to ganc inakszyj. Na ringu piere rynkami inszych chłopów, a jak sie mu podarzi to aji świtnie nogami. Nie wiym gdo wyszpekulyrowoł taki dziwoki szport, ale tyn nasz tystelok tak to dobrze pochytoł, że we swoji wodze zeproł wszeckich i zustoł mistrzym świata. Muszymy se to wożyć i chłopa popytać, coby tego walynio po pyskach też inszych cieszynioków nauczył, tak jak to kiejsi po wojnie robił Bolko Kantor. Na iste ni ma to taki leki jak boksowani, bo trzeja prziś na to, kiedy tego drugigo trzeja prać po pysku, a kiedy świtnóć nogami. Ni ma to taki leki, coby sie w tym rozeznać, bo dzisio je tela tego rozmajtego szportu, że moło gdo wiy ło co sie w nim rozchodzi. Hańdownij prali sie po pyskach yno ci, co mieli na to chyńć, a dzisio eszcze sie muszóm rychlij dać zwożyć, coby jedyn drugigo nie ukrziwdził. I wszecko sie to biere s tej notury, kiero jednymu dała zwyżke, a drugimu woge. Nejlepszyj majóm dycki ci, co majóm dwa metry zwyżki i wożóm sto kilo, bo mało gdo mo taki dłógi rynce, coby go dosióngnóć. I możne też tymu, kierysi prziszeł na to, coby ci mjynsi mógli se aji w ringu nogami świtnóć.

Mini słownik:

sie nóm podarził - nam się udał, facka - uderzenie, chlaśnie - uderzy, stareczka - babcia, prawiła - mówiła, proł - uderzał, isto - prawdopodobnie, do przodku - do przodu, mianuje - nazywa się, ganc - całkiem, inakszyj - inaczej, piere - uderza, zeproł - pobił, wożyć - szanować, świtnie - kopnie, wyszpekulyrowoł - wymyślił, dziwoki - śmieszny, pochytoł - połapał, walynio - uderzania, na iste - na pewno, hańdownij - bardzo dawno, rychlij - szybciej, zwyżka - wzrost, woga - ciężar, dycki - zawsze, prziszeł na to - wpadł na to

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama