, niedziela 28 luty 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Je na polu coroz cieplij, a to do życio ni ma dobre
Nie wiym, jako se to ci młodziocy myślóm zrobić, coby tyn luft był ganc przeźroczysty i szło bez gasmasek wszyndzi wydychać.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Je na polu coroz cieplij, a to do życio ni ma dobre

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Je na polu coroz cieplij, a to do życio ni ma dobre

”...s rozmajtymi papyndeklami...”. fot. FJD

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Gowiydź i babucie

Nie wiym, jako se to ci młodziocy myślóm zrobić, coby tyn luft był ganc przeźroczysty i szło bez gasmasek wszyndzi wydychać. Przeca na zicher nie styknie prziś yno na rynek s rozmajtymi papyndeklami i narobić krawalu, a to sie samo zrobi. Zeszły pióntek kapke dziecek szło na rynku uwidzieć, kiere domogały sie, coby urzyndniki ich wyposłóchały. Krawal był taki, że trzeja było uszy zatykać i to by było na tela. Nieskorzij sie w spokoju rozeszły do chałup i do dzisia ni mogym prziś na to, jaki mieli napad s tym luftym. Ludzi miyszko w Cieszynie coroz mjynij, rozmajtych kafloków, kaczyc i żazioków ubywo, a jak przidzie zima to ni ma czym wydychać. Ni ma to taki leki s tóm ekologijóm, bo wszedcy by chcieli mieć coroz nowsze i lepsze wieca, a nie wszymajóm se tego, że do tego trzeja fórt moc rozmajtej energije. Nejwjyncyj potrzeja sztrómu rozmajtym maszynóm i gesztelóm, coby łóne mógły wszeckimi kolcami fórt ruszać, a to ni ma taki leki, bo tyn sztróm je im fórt potrzebny, a nie yno na chwiliczkem. Tyn świat tak uż je rozegnany, że isto chocioż kapke go zastawić bydzie wielko bjyda i tak naprowde ty dziecka co tyn krawal robiły na rynku miały recht. S drugi stróny jak by tak wszecko stanyło, to aji na dziedzinach ludzie by tego nie przeżyli. Kiejsi każdy cosi chowoł i szło uwidzieć kole chałup jak sie plyntła rozmajto gowiydź i babucie. Kiejsi każdy w chlywie dzier-żoł krowe, kozy, a ku tymu aji barany. S tych zwiyrzónt szło mieć wszecko do jedzynio i do oblyczki, a dziepro jak kómusi tego nadbyło, to jechoł s tym na torg. Nie potrzebowoł do baku żodnej bynziny, bo zaprzóngnył kónia i jechoł ku miastu.

Mini słownik:

luft - powietrze, ganc - całkiem, papyndekiel - tektura, krawal - hałas, kapke - trochę, wyposłóchać - wysłuchać, nieskorzij - później, prziś na to - wpaść na to, napad - pomysł, kaczyca - piec żelazny, żaziok - piec na trociny, wieca - rzeczy, fórt - ciągle, sztróm - prąd, wszymajóm - pojmują isto - pewnie, zastawić - zatrzymać, recht - racja, dziedzina - wieś, gowiydź - drób, oblyczka - ubranie, dziepro - dopiero

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama