, niedziela 28 luty 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Jak padze, to lepszyj siedzieć dóma
Zeszły tydziyń giszało s nieba jak diobli, a szudery szły jedna za drugóm i nie szło se nikaj poszpacyrować.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Jak padze, to lepszyj siedzieć dóma

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Jak padze, to lepszyj siedzieć dóma

”...jako trzeja siadać na mokróm ławke”. fot. FJD

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Szudery szły

Zeszły tydziyń giszało s nieba jak diobli, a szudery szły jedna za drugóm i nie szło se nikaj poszpacyrować. Paryzole miały wziyńci, bo żodyn przeca ni mo rod sie plyntać po mieście s mokróm głowóm i mokróm oblyczkóm. Gdo mo auto, to swój zadek w nim wozi, a gdo ni mo to musi rajzować autobusym. Co by jednakowóż do niego wsiednóć to trzeja chwilem postoć na przistanku, abo na autobusowym banhofie. Pół biydy jak nie padze i idzie se postoć na świyżym lufcie, ale jak deszczym zacino, to trzeja wartko sie kansi po jakisi daszek schrónić. Tak isto se też to wszymali ci móndrocy, co tyn nasz nowy banhof wyszpekulyrowali i jakisi plaskaty dach tam nad nim zawiesili. Nie prziszło im jednakowóż do czepóni, że jak tyn dach bydzie tak wysoko wisioł, to nie bydzie dowoł żodnego schróniynio przed deszczym. A nie dej boże jak eszcze wiater duchnie to kaj sie tam człowiek nie obezdrzi je dycki wszecko mokre. Zeprzić tam sie nie do zadku na żodnej ławce, bo zaroz człowiek łod tej mokrziny nabawił by sie eszcze jakisi rymy, a to w dzisiejszych czasach ni ma dobre. Szkoda, że przi stawianiu takich chałup nie funguje tyn zwyk jaki je przi mostach. Bo wtedy ci macherzi co tyn dach tam zawiesili musieli by go wyprugować i rzeknóć tustelokóm jako trzeja siadać na mokróm ławkem, coby zadek mieć nieskorzij suchy. Jakby im tak dobrze doloło do hader, to na iste zaroz kozali by ty ławki odszrubować i postawić do postrzodka za tymi szybami. Nie lepij też ni ma w lecie, bo jak słóńce przigrzeje to mało gdo poradzi na tych ławkach wydzier-żeć delij niż ze sztwierć godziny.

Mini słownik:

giszaało - lało, szudera - ulewa, nikaj - nigdzie, oblyczka - ubranie, rajzować - podróżować, banhof - dworzec, luft - powietrze, padze - pada, kansi - gdzieś, wszymali - myśleli, wyszpekulyrowali - wymyślili, czepóń - głowa, kaj - gdzie, dycki - zawsze, zeprzić - oprzeć, ryma - katar, zwyk - zwyczaj, nieskorzij - później, macherzi - specjaliści, rzeknóć - powiedzieć, nieskorzij - później, hadra - szmata, na iste - na pewno, odszrubować - odkręcić, sztwierć godziny - kwadrans.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama