, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Cieszyn czeka na Noc Muzeów [PROGRAM - Oprócz możliwości nadrobienia zaległości w wystawach stałych i czasowych, miejskie instytucje oraz lokalne organizacje na wyjątkową noc w Cieszynie przygotowują spotkania, wykład, działania twórcze i warsztaty, widowiska teatralne, koncerty, specjalne pokazy i gry miejskie.]
Oprócz możliwości nadrobienia zaległości w wystawach stałych i czasowych, miejskie instytucje oraz lokalne organizacje na wyjątkową noc w Cieszynie przygotowują spotkania, wykład, działania twórcze i warsztaty, widowiska teatralne, koncerty, specjalne pokazy i gry miejskie. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Cieszyn czeka na Noc Muzeów [PROGRAM]

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Celnicy w budynku na granicy, walc wiedeński w Parku Pokoju, gra miejska "Śladem bohaterów 1863", zwiedzanie Wieży Piastowskiej, "Muzyka w Rotundzie św. Mikołaja", kiermasz używanej książki oraz konkurs z zaproszeniem na spotkanie z Jaromirem Nohavicą oraz Arturem Andrusem. Do tego liczne wystawy, warsztaty, spotkania, działania twórcze i widowiska teatralne - to wszystko czeka na nocnych marków w ramach Nocy Muzeów, która tydzień później niż w całej Europie, w najbliższy piątek odbędzie się w Cieszynie.

Oprócz możliwości nadrobienia zaległości w wystawach stałych i czasowych, miejskie instytucje oraz lokalne organizacje na wyjątkową noc w Cieszynie przygotowują spotkania, wykład, działania twórcze i warsztaty, widowiska teatralne, koncerty, specjalne pokazy i gry miejskie. I tak m.in. w Galerii Szarej zobaczymy najnowszą wystawę "Diabeł jest stary i zmęczony" Jana Vytiska, w Cieszyńskim Ośrodku Kultury wystąpi orkiestra dęta "Cieszynianka" oraz odbędą się warsztaty tańca żydowskiego. W Bibliotece Miejskiej odbędzie się m.in. kiermasz książki używanej, a w Muzeum Drukarstwa dowiemy się w jakich warunkach pracowano w cieszyńskiej drukarni w XIX wieku.

W cieszyńską Noc Muzeów szczególnie dużo atrakcji spotkać będzie można na Wzgórzu Zamkowym - w Zamku Cieszyn oraz budynku byłej strażnicy, w Książnicy Cieszyńskiej oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Zamek Cieszyn/Zamkowa 1

Od godz. 19.00 do godz. 22.00 w Informacji Turystycznej na Wzgórzu Zamkowym prowadzone będą warsztaty dla dzieci. W tym samym czasie w Bastei Zamku Cieszyn, o tajemnicach Wzgórza opowie Wacław Gojniczek. O godz. 20.00 w Rotundzie św. Mikołaja wystąpi Wyższobramski Chór Kameralny. O godz. 21.00 w zamkowej Oranżerii odbędzie się spotkanie ze Stanisławem Kaweckim, który przedstawi historię zieleni na Górze Zamkowej. O godz. 22.30 na placu przy Informacji Turystycznej i o godz. 24.00 na placu przy Wieży Piastowskiej muzyczne improwizacje wykonają aktorzy Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Od godz. 19.00 do 23.00 w budynku byłej strażnicy przy ul. Zamkowej 1 uczestnicy cieszyńskiej Nocy Muzeów będą mogli przenieść się w przeszłość. Na jedną noc powrócą tu celnicy. Nie będą jednak sprawdzać paszportów, podzielą się za to swoimi opowieściami związanymi z obiektem oraz oprowadzą po zakamarkach budynku,w którym kiedyś sprawdzano paszporty, przechowywano skonfiskowany towar, czy też dokonywano rewizji. Dodatkowo Zamkowa 1 przygotowała szereg propozycji związanych z działalnością poszczególnych organizacji funkcjonujących pod tym adresem m.in. warsztaty z wikliny, porcelany, ceramiki, rysunku, fotografii i myślenia. Dla dorosłych, dzieci, rodzin. Ponadto wystawy, spotkania oraz pokazy multimedialne.

Książnica Cieszyńska

W tym roku w Książnicy Cieszyńskiej na nocnych gości czekać będzie wyjątkowo wiele atrakcji. Na początek wernisaż wystawy fotograficznej pt. "W świecie myśli zapisanych", będącej pokłosiem pleneru, jaki w swoich wnętrzach Książnica Cieszyńska zorganizowała w 2012 r. dla członków Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Prócz fotografii w sali konferencyjnej, w której otwarta będzie wystawa, obejrzeć będzie można również rzadko eksponowany, pochodzący z 1563 r., egzemplarz "Biblii Brzeskiej", najstarszego protestanckiego przekładu Biblii na język polski. Najciekawiej zapowiada się jednak wydarzenie mające na celu uczczenie 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Mowa o grze miejskiej pt. "Śladem bohaterów 1863". Zapisy i start odbywać się będą na dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego lub placu przed Książnicą Cieszyńską w godz. od 20.00 do 22.00. Ponadto w Czytelni Ogólnej odbędzie się koncert pieśni powstańczych, prowadzony przez młodzież z cieszyńskiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Tradycyjnie już uczestnicy Nocy Muzeów otrzymają do swojej dyspozycji okolicznościowe wydawnictwa oraz możliwość udziału w pokazach konserwacji książek oraz bezpłatnym zwiedzaniu aktualnej wystawy czasowej pt. "Dobre austriackie czasy na Śląsku Cieszyńskim", poświęconą genezie kultu, jakim w Cieszynie otaczana bywa postać Franciszka Józefa.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Bramy Muzeum otwarte będą otwarte dla wszystkich chętnych w godzinach od 19.00 do 1.00. Oprócz ekspozycji stałej muzeum przygotowało występy grup rekonstrukcyjnych: Białogród, Ydalir Laget, Lud Velesa, Yggdrasill, które zaprezentują kulturę dawnych Słowian i Wikingów (godz. 19.00 0 22.00). O godzinie 20.05 w Cafe Muzeum odbędzie się recital Noemi Bocek przy akompaniamencie Filipa Macury, a o godz. 21.05 Centrum Tańca i Ruchu "Impulso" zaprezentuje "Walc wiedeński" w Parku Pokoju. O godzinach 19.00, 20.00, 21.00 Cieszyńskie Bractwo Kurkowe odda uroczyste strzały armatnie. Ponadto dla najmłodszych uczestników Nocy Muzeów zaplanowane zostały zajęcia warsztatowe. W godz. 15.00-20.00 - w Parku Pokoju odbędą się warsztaty Street Kids Art Malarstwo emocjonalne, w godz. 18.00-19.30 - w Cafe Muzeum odbędą się warsztaty dekorowania pierników, Cafe Muzeum, (dzieci powyżej 5 lat, opłata 2 lub 5 zł), a o godz. 19.15 - w piwnicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego, dzieci będą mogły wziąć udział w Makowych warsztatach artystycznych pt: "Nocne obrazy". W godzinach otwarcia Muzeum, na dziedzińcu muzealnym zostaną również zaprezentowane silniki lotnicze znalezionych i odkopanych w ramach działań poszukiwawczych Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie oraz w Muzeum Tesinska w Czeskim Cieszynie odbędzie się konkursie "10 trudniejszych pytań" dotyczących Cieszyna z początku XX w. W Cieszynie pytania testowe będą w języku polskim, a w Czeskim Cieszynie - w języku czeskim. 10 osób, które udzieli największej ilości poprawnych odpowiedzi (ale nie mniej niż 5 poprawnych) otrzyma zaproszenie na spotkanie z Jaromírem Nohavicą oraz Arturem Andrusem przy okazji otwarcia nowej wystawy czasowej 12 czerwca.

W tegorocznej edycji cieszyńskiej Nocy Muzeów udział biorą: Muzeum Protestantyzmu, Hufiec Ziemi Cieszyńskiej, Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Muzeum Tesinska, Bank Spółdzielczy w Cieszynie, Galeria Szara, Urząd Miejski, Restauracja Pod Brunatnym Jeleniem, COK Dom Narodowy, Archiwum i Biblioteka OO. Bonifratrów, Biblioteka Miejska, Izba Cieszyńskich Mistrzów, Książnica Cieszyńska, Archiwum Państwowe w Katowicach oddział Cieszyn, Muzeum Drukarstwa oraz Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, Zamek Cieszyn, Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" oraz organizacje działające w budynku przy ul. Zamkowej 1.

Szczegóły, godziny poszczególnych spotkań oraz mapa znajduje się w załączniku.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Brakuje Czubaszek do kompletu z Andrusem.

W całym kraju "noc muzeum" odbyła się tydzień temu,czyż tak trudno było zorganizować ją również w tym samym czasie.Chyba,że Cieszyn musi się wyróżnić.Oby tylko się wyróżniał i w innych dziedzinach.

Chodzi chyba o to żeby można było wziąć udział w nocy muzeów w Cieszynie, ale także w innych miastach

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama