, czwartek 2 maja 2024
Cenny manuskrypt w Książnicy Cieszyńskiej
Wczoraj, 29 kwietnia, w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbył się wykład poświęcony cennemu rękopisowi i jego autorowi, jezuicie św. Edmundowi Campionowi. fot: Łucja Brzeżycka / Książnica Cieszyńska



Dodaj do Facebook

Cenny manuskrypt w Książnicy Cieszyńskiej

MMT
- To niesłychanie ważny dokument - tak o przechowywanym w Książnicy Cieszyńskiej XVI-wiecznym rękopisie mówił w czasie wczorajszego wykładu dr Gerard Kilroy z Uniwersytetu Oskfordzkiego.

Wczoraj, 29 kwietnia, w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbył się wykład "Ślady Oksfordczyka w Cieszynie", poświęcony cennemu rękopisowi i jego autorowi, jezuicie św. Edmundowi Campionowi. Poprowadzili go dr Gerard Kilroy z Uniwersytetu Londyńskiego, obecnie Visiting Fellow na Uniwersytecie Oksfordzkim, oraz dr Clarinda Calma z Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Goście przedstawili najważniejsze fakty z życia Edmunda Campiona. A był to wyjątkowy człowiek. Jako jedyny katolik w XVI-wiecznej Anglii pisał o prześladowaniach protestantów ze strony katolickiej królowej Marii Tudor. Sam był przeciwnikiem stosowania przymusu w kwestiach wiary, stawiając przede wszystkim na dyskusję - a mówcą był znakomitym. Ze względów religijnych musiał opuścić ojczyznę, w której dominował anglikanizm. W Rzymie wstąpił do zakonu jezuitów. Wysłany do Pragi, wykładał tam m.in. homiletykę. W 1580 roku wrócił na Wyspy Brytyjskie, rok później jako wyznawcę katolicyzmu aresztowano go, poddano torturom i stracono. W 1886 roku został beatyfikowany, w 1970 roku kanonizował go papież Paweł VI.

Rękopis odnaleziony w Książnicy Cieszyńskiej, zatytułowany Concionale ex concionibus a R[everedissimo] P[atre] Edmundo Campiano S[ocietatis] J[esu] pronunciatis collectum A[nno] D[omini] 1599, związany jest z praskim okresem życia męczennika. Nie został on napisany przez Edmunda Campiona, ale spisany przez jednego z jego słuchaczy. - To notatki. Były spisywane bardzo szybko: w czasie kazania lub zarazem potem – mówił dr Gerard Kilroy. Brytyjski badacz przekonywał, że wcale nie umniejsza to jego wartości. Zwracał uwagę, że żyjemy w czasach przewagi kultury pisanej nad mówioną, tymczasem w XVI wieku było odwrotnie. Zdaniem Kilroya, ta perspektywa sprawia, że dokument odnaleziony w Książnicy Cieszyńskiej jest szczególnie cenny.

- Możemy się tutaj spotkać nie tylko dzięki Campionowi, ale też dzięki Szersznikowi - przypomniał w czasie poniedziałkowego spotkania Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej. To właśnie Leopold Szersznik (1747-1814) przywiózł cenny rękopis z Pragi do Cieszyna. Obecnie księgozbiór Szersznika znajduje się w zbiorach Książnicy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama