, niedziela 28 kwietnia 2024
Rzemiosło garncarskie w Jabłonkowie: Ivona Janstova i jej wyroby z gliny
W pracowni jest w każdej wolnej chwili. To jej pasja.  fot: Agnieszka Kaczmarczyk



Dodaj do Facebook

Rzemiosło garncarskie w Jabłonkowie: Ivona Janstova i jej wyroby z gliny

Agnieszka Kaczmarczyk
Rzemiosło garncarskie w Jabłonkowie: Ivona Janstova i jej wyroby z gliny

Każdy przedmiot, który robi, jest inny, oryginalny. fot. AK

Po skończeniu szkoły rzemiosła w Brnie, gdzie studiowała grafikę, zaczęła interesować się garncarstwem. Teraz ma swój mały, przydomowy warsztat, w którym powstają przepiękne gliniane wyroby. W Jabłonkowie odwiedziliśmy Ivonę Janstovą, która opowiedziała nam o swojej pasji i zawodzie.

Podczas trzech lat obserwowania i uczestniczenia w warsztatach ceramicznych, zrodził się pomysł o własnym, prawdziwym warsztacie pracy. - Po siedmiu latach wróciłam do rodzinnego Jabłonkowa, miasteczka u podnóża Beskidów, gdzie garncarstwo ma bardzo głębokie korzenie i założyłam własny warsztat ceramiczny - mówi Janstova. Niemal od razu, dzięki kołu garncarskiemu, zaczęły powstawać pierwsze dzbanki, anioły, formy pod nazwą "Jabłonkowska ceramika".

- Z reguły tworzę z gliny kupnej, ale bardzo cieszy mnie eksperymentowanie z własną wykopaną gliną. Większość rzeczy wypalana jest dwukrotnie w specjalnym piecu - mówi Jastanova i dodaje, że dzięki wypalaniu w temperaturze powyżej 1200 st. Celsjusza ok. 8 godzin, wyroby są odporne i szczelne, a szkliwa, czyli specjalne barwniki, używane są przez nią w małych ilościach, aby pozostawić naturalne piękno gliny. Przykleja, dekoruje i ryje różne wzory. - W pracowni jestem w każdej wolnej chwili. To moja pasja - stwierdza artystka.

Jej twórczość można podziwiać i zamówić tutaj. Wyroby spotkamy na festiwalach folklorystycznych, jarmarkach rzemieślniczych i historycznych. Ivona Janstova sprawia, że piękna tradycja rzemiosła garncarskiego w rejonie Jabłonkowa jest wciąż kultywowana. - Lokalny, specyficzny góralski folklor i tradycje są mi bardzo bliskie. Staram się pracować zgodnie z tradycją, dbać, by o niej nie zapomniano, ale często wymyślam również nowoczesne wzory - zaznacza. Każda rzecz jest inna. Artystka nie powtarza wzorów, każdej glinianej figurce, formie, nadaje własną duszę. - Największe zapotrzebowanie jest na formy do ciast, garnuszki na wino i piwo, anioły - dodaje.

Jej produkty oznakowane są marką "Góralsko Swoboda" jako produkt regionalny. Marka gwarantuje, że produkty są wysokiej jakości, oszczędne i przyjazne wobec środowiska naturalnego.

Jabłonków odwiedziliśmy w ramach projektu "Akademia tradycyjnego rzemiosła. Rozwój oferty turystycznej Euroregionu Śląsk Cieszyński" prowadzonego przez Zamek Cieszyn i Izbę Regionalną im. Adama Sikory, Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie.

W następny weekend przedstawimy kolejnego artystę, którego odwiedziliśmy podczas wycieczki szlakiem tradycyjnego rzemiosła.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama