, wtorek 30 kwietnia 2024
Sensacyjne odkrycie! Angielska relikwia w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej
Jego dzieło, obszerny, choć niepozorny, XVI-wieczny manuskrypt, zatytułowany "Concionale ex concionibus a R[everedissimo] P[atre] Edmundo Campiano S[ocietatis] J[esu] pronunciatis collectum A[nno] D[omini] 1599", przywiezione został przez ks. Leopolda Jana Szersznika z Czech. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Sensacyjne odkrycie! Angielska relikwia w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej

JM, MAT. PRAS.
Czy w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej znajduje się rękopis św. Edmunda Campiona? Według dwóch naukowców, którzy już wkrótce przyjadą do Cieszyna, tak właśnie jest. - Jeśli teza zostałaby potwierdzona, Książnica okazałaby się posiadaczką nie tylko cennego i ważnego dla europejskiej kultury piśmienniczej zabytku, który - co więcej - znajdował się dotąd poza obiegiem naukowym, ale równocześnie - przedmiotu mającego dla katolików rangę relikwii - zauważa Krzysztof Szelong, dyrektor placówki.

Żyjący w latach 1540-1581 Edmund Campion był postacią nietuzinkową. Urodzony w Londynie, absolwent Oksfordu, uniwersytecki wykładowca i diakon Kościoła Anglikańskiego, w latach sześćdziesiątych przeżył nawrócenie i po ucieczce z Anglii i kilkuletnim pobycie w Irlandii, Flandrii i Rzymie wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, a jako nowicjusz trafił na Morawy. Po otrzymaniu w 1578 roku święceń kapłańskich i krótkim pobycie w Wiedniu, w 1580 r. został wysłany z misją ewangelizacyjną do Anglii, gdzie na skutek prowadzonej działalności duszpasterskiej oraz rozgłosu, jaki w Anglii zyskały jego pisma polemiczne, został uwięziony, poddany torturom i ostatecznie - jako zdrajca stanu, któremu to oskarżeniu podlegali wszyscy praktykujący katolicy w Anglii - w 1581 roku został stracony.

Jego dzieło, obszerny, choć niepozorny, XVI-wieczny manuskrypt, zatytułowany "Concionale ex concionibus a R[everedissimo] P[atre] Edmundo Campiano S[ocietatis] J[esu] pronunciatis collectum A[nno] D[omini] 1599", przywiezione został przez ks. Leopolda Jana Szersznika z Czech, spoczęło na półce cieszyńskiej biblioteki i - jak się zdaje - przez długie lata nie wzbudzało tu żadnego zainteresowania.

- Na jego obecność zwrócono uwagę dopiero w latach dwudziestych XX w. Wówczas to na łamach wydawanego w jezuickim seminarium w Woodstock (Maryland) pisma "The Woodstock Letters" ukazała się krótka wzmianka, informująca o przechowywanym w Cieszynie manuskrypcie Campiona. Treść doniesienia zdaje się wskazywać, że jego autor miał okazję zapoznać się z dziełem angielskiego jezuity z autopsji, bądź też otrzymał z Cieszyna jego dokładny opis - opowiada Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej.

W tym czasie Edmund Campion był już postacią powszechnie znaną. Uznany za męczennika, w 1886 r. został beatyfikowany przez papieża Leona XIII. Kilkadziesiąt lat później jego proces kanonizacyjny miał doprowadzić do wyniesienia Edmunda Campiona na ołtarze jako świętego. W grupie czterdziestu angielskich i walijskich męczenników został kanonizowany przez papieża Pawła VI w 1970 r. Równolegle ożywieniu uległy badania nad jego spuścizną pisarską, która, zważywszy na - z jednej strony - znaczną ruchliwość autora, a z drugiej - nieprawomyślność wobec panującego w Anglii wyznania, do tej pory nie została nawet w całości skatalogowana.

Od lat dorobek Edmunda Campiona znajduje się w obszarze zainteresowania dr Clarindy Calmy z Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie oraz współpracującego z nią dr. Gerarda Kilroya z St Catharine's College Uniwersytetu w Oksfordzie. To właśnie dr Calma podczas niedawnych kwerend w Rzymie natknęła się na wspomnianą wyżej notkę o cieszyńskim rękopisie Campiona w "The Woodstock Letters". Po potwierdzeniu z Książnicy Cieszyńskiej, iż dzieło to zachowało się do czasów współczesnych, swoim znaleziskiem zainteresowała dr. Kilroya i oboje postanowili poddać go badaniom z autopsji. Mimo, że w ostatnich latach manuskrypt został zakonserwowany i zdigitalizowany, a jego elektroniczna kopia dostępna jest za pośrednictwem internetowego profilu Książnicy Cieszyńskiej w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej, tylko poprzez badanie oryginału uczeni są w stanie zweryfikować sformułowaną przez dr. Calmę hipotezę, iż znajdujący się w Cieszynie rękopis jest… autografem Edmunda Campiona. - Właśnie w tym celu oboje badacze zamierzają wkrótce przybyć do Cieszyna. Jeśli ich teza zostałaby potwierdzona, Książnica okazałaby się posiadaczką nie tylko cennego i ważnego dla europejskiej kultury piśmienniczej zabytku, który - co więcej - znajdował się dotąd poza obiegiem naukowym, ale równocześnie - przedmiotu mającego dla katolików rangę relikwii - zauważa Szelong.

W poniedziałek, 29 kwietnia, o godz. 17.30 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się wykład dr. Gerarda Kilroya (St Catharine's College, University of Oxford) i dr Clarindy Calmy (Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera) zatytułowany "Ślady Oksfordczyka w Cieszynie", poświęcony św. Edmundowi Campionowi (1540-1581) oraz odnalezionemu w Książnicy Cieszyńskiej rękopisowi jego autorstwa.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jackpot!

Ale mi sensacja i czy z tego powodu bede miec lepsze drogi w cieszynie albo szybciej dostane sie do lekarza podniecacie sie starą ksiażką

Wodzu, zapomniałeś jeszcze dodać, że stara ksiażka też do gara ci nie naloży, i zasilku nie wypłaci

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama