, środa 21 października 2020
3. Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych
W maratonie umiejętności gwarowe zaprezentowały nie tylko dzieci, ale i dorośli. Tekst przeczytał też burmistrz Cieszyna. fot: F.J.DralDodaj do Facebook

3. Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych

3. Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych

Zdjęcia F.J. Dral

25 września w Książnicy Cieszyńskiej odbył się 3. Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych "Czytómy po naszymu", w którym wzięli udział mieszkańcy i samorządowcy Śląska Cieszyńskiego. Z kolei portal gazetacodzienna.pl w maratonie reprezentował dziennikarz naszej redakcji, Fryderyk Jan Dral.

Wybrane teksty z leif motywem kulinarnym (w gwarze: „o kustowaniu”) czytali zaproszeni goście oraz inni chętni miłośnicy naszej cieszyńskiej gwary. Na początek swoje umiejętności prezentowały dzieci, które w ostatnim konkursie "Po naszymu po obu stronach Olzy" zwyciężyły w poszczególnych kategoriach wiekowych. Występy wszystkich dzieci świadczyły o tym, że nasza gwara ma się dobrze i nigdy nie zaginie. Największe jednak brawa otrzymał Tadeusz Trzaskalik z Karwinej, który zaprezentował interesujący tekst Józefa Ondrusza pt. "Jak Wasermón z Hawiyrzym ze Starego Miasta buchali na fajeczki". Reszta laureatów, którzy zaprezentowali się publiczności, miała także interesujące teksty, ale może mniej wesołe i zabawne jak ten mały Tadek.

Następnie dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, Krzysztof Szeląg oraz prezes Sekcji Ludoznawczej PZKO, Leszek Richter zapoznali zebranych ze szczegółami całej imprezy. Po tym burmistrz miasta Cieszyna Ryszard Macura zainaugurował czytanie, odczytując przygotowany tekst gwarowy. W przypadku dorosłych, tak jak i dzieci teksty były różne i po ilości braw można było zorientować się, które uzyskały wśród zebranych większą aprobatę.

Warto też zaznaczyć, że w Cieszyńskim Maratonie Czytania Tekstów Gwarowych oprócz treści liczyła się jeszcze wymowa i akcent charakterystyczny dla naszej cieszyńskiej gwary. Nie należy też zapominać o tym, że kiedyś na Śląsku Cieszyńskim prawie w każdej "dziedzinie" prawiło się trochę inaczej i dlatego dzisiaj jeszcze mówimy o gwarach cieszyńskich w liczbie mnogiej. Na koniec najzabawniejsze dwa krótkie teksty: „O wajuszku i jelitkach" oraz "O podziale parówek w gospodzie" zaprezentował autor tego artykułu, za co został nagrodzony głośnymi brawami. Po krótkiej przerwie zaprezentowała swoją twórczość wraz z trójką dzieci pani Ewelina Szuścik, a następnie własne teksty przedstawiali Bronisława i Władysław Wrana oraz Krystyna Roszak i Henryk Nowak.

3. Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych „Czytómy po naszymu” w Książnicy Cieszyńskiej został objęty patronatem medialnym portalu gazetacodzienna.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama