, niedziela 7 marca 2021
29. wakacyjna przygoda z językiem polskim
Do Cieszyna przybyło 220 studentów niemal z całego świata. fot: us.edu.pl/Roman ŁuszczkaDodaj do Facebook

29. wakacyjna przygoda z językiem polskim

KT
Od 1 do 29 sierpnia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbywać się będzie 29. letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Do Cieszyna przybyło 220 studentów niemal z całego świata. Obcokrajowcy przez cały miesiąc będą zgłębiać tajniki polskiej mowy i poznawać bogactwo naszej kultury.

Niektórzy przyjechali do Cieszyna z bardziej odległych krajów – Argentyny, Brazylii, Chin, Indii, Indonezji, Maroka, Singapuru czy USA, inni z nieco bliższych – z Białorusi, Francji czy Włoch. Wszyscy mają jednak jeden cel – opanować w największym możliwym stopniu posługiwanie się poprawną polszczyzną. A przy okazji poznać polską literaturę, kulturę, sztukę, historię, przemiany społeczne, gospodarcze i aktualną sytuację polityczną.

- Letnia szkoła daje uczącym się znakomitą okazję, by podczas intensywnego kursu języka polskiego, obejmującego 5 godziny dziennie (łącznie 100 godzin), znacznie poprawić swoją znajomość polszczyzny. Ponadto zagraniczni goście będą brali udział w wykładach i seminariach dotyczących polskiej literatury, kultury, sztuki, historii, przemian społecznych i gospodarczych oraz aktualnej sytuacji politycznej prowadzonych przez wybitnych specjalistów – wykładowców Uniwersytetu Śląskiego i innych śląskich uczelni – podkreślają organizatorzy ze Szkoła Języka i Kultury Polskiej.

Studenci poznają wiele faktów – m.in. tych związanych z tegorocznymi rocznicami: wysłuchają wykładów o Stanisławie Wyspiańskim i Witoldzie Gombrowiczu, poznają przebieg Powstań Śląskich, przeanalizują wiersze współczesnych polskich poetów. Wieczorami wezmą udział w grach i zabawach, koncertach, spotkaniach poetyckich, a w weekendy w ramach wycieczek dydaktyczno-krajoznawczych zwiedzą najbardziej interesujące miejsca południowej Polski (Beskid Śląski, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kraków i Katowice). Będą też grać w piłkę nożną i siatkówkę, zorganizują sami dla siebie spartakiadę i spotkają się z cieszyńskimi olimpijczykami.

Punktem kulminacyjnym letniej szkoły będzie 15 sierpnia, kiedy to odbędą się dwa wydarzenia – Sprawdzian z polskiego „Międzynarodowe Dyktando” i Wieczór Narodów. W czasie międzynarodowego konkursu ortograficznego obcokrajowcy będą walczyć o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego i darmowy udział w kolejnej letniej szkole. Tego samego dnia podczas Wieczoru Narodów przybysze z zagranicy, nierzadko w tradycyjnych narodowych strojach, zaprezentują swoją kulturę na cieszyńskim Rynku. Będą tańczyć, śpiewać i częstować publiczność specjałami swoich kuchni. Tradycyjnie nie zabraknie polskiego akcentu, jakim jest wspólne odtańczenie poloneza.

Inauguracja 29. letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 12.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego, miasta Cieszyna oraz województwa śląskiego, a także miłośnicy języka polskiego z całego świata.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama