, niedziela 28 luty 2021
Niezwykła brama karpacka stanęła w Wiśle
Niezwykła brama karpacka stanęła w Wiśle, nawiązuje do Tygodnia Gór sprzed wojny fot: WCKDodaj do Facebook

Niezwykła brama karpacka stanęła w Wiśle

W tym roku przy okazji Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle pojawiła się nowa atrakcja – drewniana ława stylizowana na bramę karpacką, która pierwszy raz pojawiła się w Wiśle w okresie międzywojennym, nawiązuje do Tygodnia Gór sprzed wojny. Ława już teraz jest chętnie fotografowana.

Witómy Was – taki napis pojawił się na ławie, stworzonej przez znanego wiślańskiego rzeźbiarz Grzegorza Michałka z Janosik Art. Ława stanęła przy wejściu do Parku Kopczyńskiego i wiślańskiego amfiteatru, przy okazji tegorocznej edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

- Zależało nam na tym, żeby nawiązać do przedwojennej tradycji i szczególnie przywitać każdego odwiedzającego to miejsce. Prace trwały już od dłuższego czasu i cieszę się, że udało się postawić naszą karpacką bramę przed otwarciem Tygodnia Kultury Beskidzkiej – mówi Katarzyna Czyż – Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Jak tłumaczy, inicjatywa stworzenia bramy wyszła od burmistrza Wisły i Wiślańskiego Centrum Kultury. Na bramie wyrzeźbiono karpackie rozety, znak charakterystyczny dla całego łuku Karpat oraz logo Wisły. Co ciekawe, w trakcie trwania TKB artyści będą jeszcze dopełniać tę niezwykłą rzeźbę, dodając do niej kolejne elementy. W ten sposób powstanie unikalna rzeźba, która z jednej strony będzie świadectwem karpackiej kultury w Wiśle, a drugiej – stanie się chętnie odwiedzanym i fotografowanym miejscem.

- Wisła leży u bramy Karpat, dlatego postanowiliśmy w tym roku nawiązać do tego położenia, do pięknej, karpackiej mozaiki kulturowej, której jesteśmy przecież częścią. Tydzień Kultury Beskidzkiej był idealną okazją, żeby pokazać tę przynależność, a przy okazji stworzyć nową atrakcję w naszym mieście – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Co ważne, karpacka brama w tym roku jest swoistym zaproszeniem do strefy twórców ludowych, którzy swoje stoiska ulokowali w Parku Kopczyńskiego. Rzeźba inspirowana jest bramą, która stanęła w Wiśle w 1937 roku w czasie pierwszego Święta Gór. Tydzień Kultury Beskidzkiej jest kontynuacją tej przedwojennej imprezy.

Ława powstała dzięki wsparciu ośrodka Skolnity i prywatnym darczyńcom.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama