, piątek 3 lipca 2020
Nie odśnieżasz? Grozi ci sąd!
Nieusunięty z samochodu śnieg może być przyczyną niebezpiecznej sytuacji na drodze. fot: Wojciech TrzcionkaDodaj do Facebook

Nie odśnieżasz? Grozi ci sąd!

JM
Sprawa w sądzie może grozić osobom odpowiedzialnym za usuwanie śniegu z budynków oraz biegnących wzdłuż nich chodników, które uchylają się od tego obowiązku. Uważać powinni również kierowcy, którzy nie oczyszczą ze śniegu swoich pojazdów. Im grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Padający intensywnie od kilku dni śnieg to powód do dodatkowej pracy nie tylko dla służb drogowych, ale też właścicieli, zarządców i administratorów budynków. Ci zobowiązani są do usuwania zaległego śniegu i lodu leżącego wzdłuż budynków, który może utrudniać poruszanie się przechodzącym tamtędy pieszym.

Powinni oni pamiętać również o usunięciu tak zwanych zwisów śnieżnych. Strażnicy miejscy już od kilku dni przypominają o tym obowiązku, a w ostatnim tygodniu wielokrotnie interweniowali u osób, które tego obowiązku nie dopełniły. - Zazwyczaj ograniczamy się do pouczań - mówi Kazimierz Płusa, komendant cieszyńskiej straży miejskiej. Jeśli to nie skutkuje, strażnicy mogą nałożyć mandat karny w wysokości 100 zł, a w ostateczności skierować sprawę do sądu. - W tym roku takiego przypadku jeszcze nie było, ale zdarzały się one w minionych latach - dodaje Płusa. Sytuacje takie dotyczyły wówczas przede wszystkim osób, które na co dzień w Cieszynie nie mieszkają i ignorowały wezwania strażników.

W okresie zimowym więcej czasu na przygotowanie samochodu do jazdy powinni poświęcić również kierowcy samochodów. I jak podkreślają policjanci nie wystarczy tylko wyskrobanie małej szparki na przedniej szybie i liczenie na to, że zalegający śnieg zwieje pęd powietrza.

Kierowcy, nie tylko powinni widzieć to co dzieje się na drodze wokół nich, ale również być widocznymi dla innych. Muszą więc oczyścić wszystkie szyby, reflektory i tablice rejestracyjne. Mimo że nie ma on bezpośredniego wpływu na jazdę warto również usunąć śnieg zalegający na dachu. - Taki zsuwający się, szczególnie z dużych samochodów, śnieg może spowodować uszkodzenie samochodów jadących za takim pojazdem oraz wywołać nieplanowaną reakcję ich kierowców - przestrzega as. sztab. Ireneusz Korzonek, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Cieszynie.

Jazda zaśnieżonym samochodem to wykroczenie, za które może grozić mandat od 20 do nawet 500 zł! - Zwykle jednak ograniczamy się do pouczenia - dodaje Korzonek.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A co grozi odpowiedzialnym za odśnieżanie dróg jak ich w połowie stycznia śnieg zaskakuje? Tylko my mamy być karani a Ci co duże pieniądze biorą za odśnieżanie od powiatu czy miasta to są bezkarni?

do tych, którzy nie czyszczą dachu samochodu ze śniegu, a nie wiedzą: w Niemczech za jazdę samochodem ze śniegiem na dachu jest murowany mandat! I dobrze bo śnieg luźno zalegający na dachu samochodu może zjechać na samochód z tylu i różnie to potem bywa. Ostatnio jechałem za Seicento, który miał zasypane śniegiem tylne światła. Pani Kierowczyni zapomniała albo raczej się nie chciało.

no właśnie chodnik na chrobrego mniej więcej od rogu z kubisza do wjazdu na posesje(bloki 5,7).jakoś nikt z"miasta"nie śpieszy się z odśnieżeniem 50m chodnika,nie mówiąc o"drodze wewnętrznej"-dojazdu do bloku nr 5 i 7.a SM już wielokrotnie chciała nałożyć"karę"na admin."wspólnoty mieszkaniowej nr7"za to,że nie odśnieżone!!!dodać trzeba,że chodnik(w podwórku,nie na ulicy!!!) należący do"wspólnoty nr7"jest odgarniany,odśnieżany,odladzany wzorowo.

światła-przód,tył zgoda,tablice,zgoda,dach,przednia szyba,boczna przednia,zgoda.ale nawet jak sobie tylną szybę zakleję kartonem,gazetą nic nikomu do tego-szerokości.

W całej Polsce odśnieżanie odbywa się na zasadzie, jest śnieg to go usuń, jak do sypie to znowu a w Cieszynie Straż Miejska już by chciała karać za to że nie odśnieżone bo 10minut temu się nie liczy dlatego że przez ten czas spadło już i aż 0,5cm śniegu a ty masz stać i usuwać go 24godziny na dobę.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama