, wtorek 2 czerwca 2020
Ustawa śmieciowa: Rozpoczęły się kontrole Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska
Na gminy, które nie stosują się do zapisów tej ustawy, może zostać nałożowana kara pieniężna w wysokości od 10-50 tys. zł. fot: Jeremi AstaszowDodaj do Facebook

Ustawa śmieciowa: Rozpoczęły się kontrole Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska

AK, katowice.uw.gov.pl
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk poinformował o sytuacji w województwie śląskim, związanej z wdrożeniem nowelizacji ustawy o porządku i czystości w gminach. Zapowiedział kontrole.

Ustawa nakłada na gminy obowiązek przejęcia od 1 lipca odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Gminy są m.in. zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

- W województwie śląskim nie ma gminy, w której nie odbiera się odpadów komunalnych, w niektórych gminach odbiór może jednak szwankować - powiedział wojewoda Zygmunt Łukaszczyk. Wojewoda podkreślił też, że nie ma w województwie zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego.

Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego prowadzi codzienny monitoring dotyczący wdrożenia nowelizacji ustawy o porządku i czystości w gminach województwa śląskiego. Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska i Sanepid przeprowadziły w trzecim dniu obowiązywania znowelizowanej ustawy kontrolę w każdej z gmin województwa, w wytypowanych ponad 1700 punktach. Kontrola ta zostanie powtórzona. Sprawdzano m.in. czy została zachowana ciągłość odbioru odpadów komunalnych, czy zostały zapewnione pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych lub inne formy gromadzenia odpadów, np. w workach. W 8 proc. badanych punktów stwierdzono brak ciągłości odbioru odpadów komunalnych, w ok. 20 proc. - brak pojemników lub innych form gromadzenia odpadów.

Od 16 lipca Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska rozpoczęła szczegółowe kontrole w gminach związane z wdrożeniem nowelizacji ustawy o porządku i czystości. Na gminy, które nie stosują się do zapisów tej ustawy, może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości od 10-50 tys. zł. Jakie będą wyniki kontroli w powiecie cieszyńskim, przekonamy się wkrótce. Jak poinformowała naszą redakcję bielska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska realizacja cyklu kontrolnego przewidziana jest na okres od 1 lipca do 31 października, a ocena wypełniania przez gminy obowiązków wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ma być znana do 8 listopada br. Jeszcze tydzień temu, na terenie powiatu cieszyńskiego, nie przeprowadzono kontroli w ramach tego cyklu.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

kary zostaną pokryte z naszych podatków.

Przedtem wywożono mi śmieci co dwa tygodnie a więc żeby mi "wystarczyło" kubła musiałem śmieci segregować teraz jak wywożą co tydzień to już nie muszę.

najwieksza porażka jest gmina hażlach zrobili raz w miesiacu wywóz smieci a przy takich upałach to smierdzi a motto gminy hazlach to KUP SOBIE DRUGI KOSZ haha ale pozostaje jedna rzecz mi i tak bedzie smierdziec czy bede mi 1 czy 10 koszy !przy 6 osobowej rodzinie wywóz raz w miesiącu to troche porażka tej ustawy i potem jak nie zmuszac ludzi aby nie palili smieci CHYBA ZACZNE PALIC! dlaczego np w strumieniu przy kwocie 7 zloty mają wywóz raz Na tydz W HAZLACHU za tą kwote raz w miesiącu !wstyd mi HAZLACH WIOSKO JEDNA DZIURAWA !!!

Proponuję zacząć od Warszawy !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama