, sobota 8 sierpnia 2020
Ustawa śmieciowa: Wielkie wysypisko w papierach
Wciąż rodzi się wiele pytań. Jedno jest pewne. Po ewentualnym obniżeniu stawek w przyszłości, mieszkańcy będą zmuszeni dopełnić dodatkowo kolejnych formalności, jakimi będzie ponowne wypełnienie deklaracji śmieciowych. fot: MMich/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Ustawa śmieciowa: Wielkie wysypisko w papierach

AGNIESZKA KACZMARCZYK
12 lipca radni Strumienia podjęli uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zmieniono stawki . - Za odpady zmieszane mieszkańcy gminy zapłacą 14 zł/ miesięcznie od osoby,
 a za odpady segregowane 7 zł/ miesięcznie od osoby - informuje burmistrz Strumienia Anna Grygierek. Tym sposobem wiemy już ile zapłacą mieszkańcy wszystkich gmin w powiecie.

Przypomnijmy, ile wynoszą, po podsumowaniu wszystkie stawki za śmieci w naszym powiecie.

Strumień: 14 zł za odpady zmieszane, 7 zł za segregowane
Skoczów: 10 zł, 6 zł
Wisła: 20 zł, 10 zł
Ustroń: 15 zł, 10 zł
Hażlach: 12.20 zł, 7.60 zł
Istebna: 13 zł, 6zł
Brenna: 15 zł, 9zł
Zebrzydowice: 15.80 zł, 7.90 zł
Cieszyn: 18.60 zł, 8.30 zł
Goleszów: 15 zł, 9 zł
Dębowiec: 14 zł, 7 zł
Chybie: 15 zł, 7 zł

Część gmin obniżyła stawki, które założyła we wcześniejszych fazach wprowadzenia nowego systemu. Tak stało się m.in. w przypadku Istebnej. - Obniżyliśmy opłaty po uprzednich obliczeniach. Jakie będą oczywiste koszty, dopiero przekonamy się po jakimś czasie - tłumaczyła Zofia Waszut z Urzędu Gminy w Istebnej. Niektóre z gmin nie zmieniły wcześniej ustalonych stawek. Wśród nich znalazły się m.in. Ustroń i Cieszyn. - Wysokości opłat ustaliła Rada Miejska i nie zmienią się w najbliższym czasie. W pierwszym kwartale chcemy podziałać w nowej rzeczywistości, bo jak na razie wszystko tylko szacujemy - przyznał Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna i dodał, że dopiero, gdy pierwsze rachunki zaczną spływać, będą dokładniejsze dane, by móc wprowadzać ewentualne zmiany.

Czy kwoty za opłaty śmieciowe w poszczególnych gminach będą się zmieniać, to pewne. Na redukcję stawek za zagospodarowanie odpadów przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać. Wszyscy włodarze określają nową ustawę jako jedną wielką niewiadomą. Wciąż rodzi się wiele pytań. Jedno jest pewne. Po ewentualnym obniżeniu stawek w przyszłości, mieszkańcy będą zmuszeni dopełnić dodatkowo kolejnych formalności, jakimi będzie ponowne wypełnienie deklaracji śmieciowych.

Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Brenna
wartość wg przetargu 349 000,oo za 6 m-cy
ilość mieszkanców około 10 700
czyli na jednego mieszkańca około 5,40
opłata za segregowane 9, oo

Brenna
wartość wg przetargu 349 000,oo za 6 m-cy
ilość mieszkanców około 10 700
czyli na jednego mieszkańca około 5,40
opłata za segregowane 9, oo

Widzę że w WIŚLE I USTRONIU jest zgodność... po "dychu" za segregacje.. nie dość ze po "dychu" to te firmy sprzątające sprzedają materiały segregowane i zarabiają na tym!! Manhatńczyk ma rację. Jezeli tak fakktycznie wyglada to żal sciska mi pewną część ciała! Urzedy miały dwa lata na wprowadzenie w zycie tej ustawy. ONI żywią się z naszych podatków a ze śmieciami nie umieją się uporać.. smutne.. a co do EKSPERTA to jakie mogą byc koszty wywozu SEGREGOWANYCH śmieci?? no bez przesady!

Zbieranie każdego odpadu czy segregoawanego czy nie kosztuje bo to nie robią krasnoludki , tylko muszą być ludzie , musi być odpowiedni sprzęt, trzeba te odpady dosegrgować a więc następne osoby są potrzebne.Koszty zbiórki odpadów segregowanych są wyższe niż zbiórka odpadów nie segregowanych. Uzysk za surowce to kilkanaście procent ponoszonych kosztów.

Trzeba mieć jakiekolwiek pojęcie o tym co się pisze. W Ustroniu system ktory wprowadzono w Polsce działa od 20 lat .Materiały tz segregowane bo więcej w tym różnych rzeczy śmieci niż segregacji pokrywają zaledwie koszty worków a ktoś to musi odebrać przesortowac i dostarczyć do odbiorcy. Tych prac nie zrobi się za darmo.

Ale BURDEL !!!!!

Dopiero zobaczymy co się będzie działo po kontrolach bo tylko z dwóch gmin powiatu trafiają odpady do RIPOka a z resztą nie wiadomo co się dzieje.Niedługo się okaże , że ci co mają tak niskie dampingowe ceny zapłacą za odpady dwukrotnie.

A w Wiśle oczywiście najdrożej,śpieszcie się radni żeby pozałatwiać swoje interesy bo nie wszyscy będziecie kolejny raz wybrani.

dobrze powiedziane pani redaktor: Wielkie wysypisko w papierach... he,he,he :)

Na Manhatanie od ponad 10 lat się segreguje odpady. Dlatego nie rozumiem, dlaczego stawki wzrosły o 100%?! Poza tym, że dodali jeden pojemnik na każdym piętrze naprawdę nic się nie zmieniło, a płacić 10 zł miesięcznie mi się nie uśmiecha. Dlaczego ci, którzy od lat segregują zostają ukarani? Tzn. podwyższa im się stawki? Może mi to ktoś wytłumaczyć, bo na urzędników w naszym ratuszu nie mam co liczyć...

skandal, skandal, skandal!!! To co wyprawia się w mieście woła o pomstę do nieba. Przepełnione kontenery, chamskie odzywki śmieciarzy i głuchy telefon w magistracie! Czy ktoś za to odpowie? A stawki po prostu z kosmosu wzięte.

Tak zwana segregacja z Manhatanu to tylko z nazwy bo w sgregacji jest wszystko co w zmieszanych śmieciach,a stawki są jak najbardziej realne oparte o rzeczywiste a nie jak wymyślone w innych gminach . Jedynie Ustroń i Brenna od wielu lat prowadzą taką gospodarkę odpadami jak teraz wprowadzili w całej Polsce .Te gminy znają rzeczywiste ilości i rzeczywiste koszty.Pozostałe to mają ceny szacunkowe z blędem sięgającym nawet 60 %.

A Skoczów to już nie powiat Cieszyński?
10/6 po obniżeniu stawek

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama