, środa 19 luty 2020
Gminy będą walczyć ze śmieciami - wiceminister środowiska gościem konferencji w Cieszynie
Poniedziałkowa konferencja na temat zmian w ustawie o gospodarce odpadami, została zorganizowana przez starostę cieszyńskiego Czesława Gluzę. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Gminy będą walczyć ze śmieciami - wiceminister środowiska gościem konferencji w Cieszynie

AGNIESZKA KACZMARCZYK, zdjęcia: MACIEJ KŁEK
Gminy będą walczyć ze śmieciami - wiceminister środowiska gościem konferencji w Cieszynie

Bernard Błaszczyk, wiceminister Środowiska Bernard Błaszczyk. fot. Maciej Kłek


Gminy będą walczyć ze śmieciami - wiceminister środowiska gościem konferencji w Cieszynie

Jerzy Ziora, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. fot. Maciej Kłek


Gminy będą walczyć ze śmieciami - wiceminister środowiska gościem konferencji w Cieszynie

Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach Gabriela Lenartowicz. fot. Maciej Kłek


Gminy będą walczyć ze śmieciami - wiceminister środowiska gościem konferencji w Cieszynie

Mirosława Nykiel, Poseł na Sejm. fot. Maciej Kłek

Zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która narzuca na samorządy gminne nowe obowiązki były tematem konferencji, jaka w poniedziałek odbyła się w Starostwie Powiatowym w Cieszynie.
Wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk przedstawił główne założenia zmienionej ustawy. Dotyczą one systemu zbierania i segregacji odpadów, ich odzyskiwania, a także powstania odpowiednich instalacji do odzysku lub unieszkodliwienia odpadów komunalnych. Rozmawiano o obowiązkach gmin po wprowadzeniu nowych przepisów, a także o możliwości finansowania zadań inwestycyjnych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina będzie pobierać opłatę za odbiór śmieci od każdego mieszkańca na swoim terenie oraz wyłaniać w przetargach firmy transportujące śmieci i tworzące instalacje do przetwarzania odpadów.

- Bezlik działania, kompletny bałagan i dotychczasowe podejście przedsiębiorców do maksymalizacji zysków nie gwarantuje porządku i bezpieczeństwa ekologicznego. Z 27 państw Europy tylko Polska i Węgry nie wprowadziły takiego systemu - stwierdza Bernard Błaszczyk, wiceminister środowiska i dodaje, że nowelizacja ustawy umożliwi działanie samorządom i zmieni dotychczasową sytuację w państwie. - Liczymy na współpracę z gminami. Razem znajdziemy odpowiednie rozwiązania dla wszystkich - podkreślił Jerzy Ziora, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.

Fundusz będzie wspierał działania gmin. - Polska jest zaśmiecona i brudna. Obecnie otworzyła się możliwość ucywilizowania gospodarki odpadami. Od wejścia ustawy odpowiedzialność będzie spoczywać na gminach, a co za tym idzie na każdym z nas - wyjaśnia Gabriela Lenartowicz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach

Do nowych założeń pozytywnie nastawieni się lokalni włodarze. - Jeżeli ustawa przyniesie skutki, których oczekujemy, to warto poświęcić pracę i środki, żeby nasz powiat był czystszy - przyznaje Karol Folwarczny, wójt gminy Hażlach.

- Zachowanie piękna naszego regionu jest naszym obowiązkiem. Chcemy przekazać je kolejnym pokoleniom - zaznacza organizator konferencji starosta cieszyński Czesław Gluza i dodaje, że świadomość o konieczności zmian musi tkwić w nas wszystkich.

Nowelizacja ustawy wraz z poprawkami wniesionymi przez Senat została przyjęta przez Sejm i wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012. Do końca lipca 2013 system powinien sprawnie funkcjonować w całym kraju.
Komentarze: (23)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

bŁASZCZYN ZWIĄZANY Z RADĄ NADZORCZĄ WFOŚ W KATOWICACH - NADZORUJE WYPŁYW KASY Z KIESZENI OBYWATELI.

Błaszczyk rocznik 47, Weglarzy rocznik 42, obaj powiązani WFOŚ w Katowicach, esbecki fundusz ściąga pieniądze z akładów gospodarki komunalnej czyli z OBYWATELI/ JEST TO CZESANIE KIESZENI OBYWATELI/. SKANDAL.

człowieku nie irytuj się to "do Bacy"
Śmieci to wielka polityka- patrz Neapol
POlitycznymi śmieciami nie zajmuję się- byłaby to nieuprawniona dla nich nobilitacja a dla mnie strata czasu

najwięcej śmieci mają ludzie w głowie...

Pan wiceminister nic nowego poza tym co jest w ustawie nie powiedział a już kompletnie skompromitował się Dyr. Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego odpowiadając na zapytanie o ceny. Z jego odpowiedzi wynikało, ze kompletnie nie zna ustawy notabene jeszcze formalnie nie istniejącej bo nie podpisał jej Prezydent i nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Do Ustroniaka. Pan Gluza podkreślił na tym spotkaniu ,że Ustroń już na początku lat 90tych zrobił referendum i może być przykładem dla innych zwracając tym samym pani poseł Nikiel ,że to nie Pszczyna była pierwsza.

Dla zwykłego mieszkańca oraz dla Państwa Polskiego jako takiego (czytaj: dla rządzących) ta ustawa jest dobra, będą z niej korzyści. Dla tych właśnie podmiotów korzyści z ustawy popłyną z samego faktu jej istnienia. Natomiast cały ciężar funkcjonowania i egzekwowania tego prawa będzie spoczywał na urzędach gmin. Dla samorządowców przyniesie mnóstwo roboty i przy okazji zagrożenie bytu dla ich jednostek zajmujących się do tej pory odbiorem i zagospodarowaniem odpadów (właśnie: do tej pory każdy przedsiębiorca, nie tylko samorządowy, mógł w zasadzie robić jedno i drugie, ustawa podzieli ich na tych odbierających i na tych gospodarujących odpadami). Urzędnicy gminni będą musieli wykazać się dużą wiedzą i doświadczeniem wręcz biznesowym (zakładam, że wiedzę i doświadczenie administracyjno-prawne już mają). Jak urzędnicy w 2012 rozdadzą karty w tym temacie, tak my mieszkańcy, ale i przedsiębiorcy "śmieciowi", będziemy mieli. Ustawa z jednej strony załatwia problemy rządzących, ale z drugiej strony ogranicza wolną konkurencję i centralizuje wykonywanie pewnych usług. Koszty wdrożenia mechanizmów określonych w ustawie będą bardzo duże (i to nie tylko koszty finansowe) i zapłacą je samorządy ale także przedsiębiorcy, tak ci zajmujący się i odbiorem odpadów jak i ci zagospodarowujący odpady. A w konsekwencji - ale to za jakieś 2-5 lat - finansowo zapłacą za całe to zamieszanie zwykli mieszkańcy gmin - gdy podatek śmieciowy wzrośnie co najmniej 2 razy.

Ustroń jest od dawna pod względem gospodarki odpadami w elicie Polski. Od 1994 r. o czym p.Gluza nie pamięta?

do kazdego tematu musisz polityke wprowadzac , nawet do smieci ? A to ze PO ci sie nie nie podoba to twoja sprawa , wiekszosci Polakow i mieszkancow Śląska Cieszynskiego PiS sie nie podoba i na szczęście !!!!!

System, o którym teraz tyle wrzawy(przedwyborczej) został w gminie Brenna wprowadzony w 2000 roku, cicho i skutecznie i funkcjonuje dobrze. Propaganda sukcesu to specjalność POpulistów i POtakiwaczy i POdpuszczaczy.
p.s. Pan Błaszczyk to pewnie podaje zawód MINISTER- bez względu na to kto rządzi on zawsze w rządzie

kto posprząta

Nareszcie coś mądrego odgórnie. Skończy się przywożenie śmieci na osiedla spółdzielni mieszkaniowych. Zniknie jeden poważny problem. Czy dotycz to również firm prywatnych.

Te nieszczęsne wybory - wcześniej się nie dało, a teraz...

to że Polska jest zaśmiecana od dawna wiadomo i dziwię się tylko, że trzeba było czekać 20 lat, żeby powielić przepisy obowiązujące w innych krajach. Ale my, jak zwykle, lubimy długo wyważać otwarte drzwi. Nikt też nie kontrolował wjeżdżających do Polski samochodów z niby to nieszkodliwymi cudzymi odpadami. Proponuję więc te u nas "zdeponowane" odesłać do Brukseli - niech się zachodni eurodeputowani teraz ściepną na utylizację własnych śmieci, bo my swoich mamy wystarczająco dużo.

Oczywiscie ze powinien Pan to zglosic do sluzb ochrony srodowiska , do urzedu gminy i jeszcze powinien Pan zaprosic telewizje TVN24 bo chetnie to pokaża i napietnuja. Pani wójt jest madrym i skutecznym urzednikiem wiec radze wprost lub bez nazwqiska podac dane bo to jest wlasnie troska o srodowisko i w takiej sprawie nie jest to naganne . W innych krajach EU jest to nagminne zjawisko ze sasiedzi jak widza ze ktos szkodzi zyciu publicznemu bo jest egoista to informuja zaraz WŁadzę . Prosze sie nie wachac , tylko informowaC bo jestesmy w wolnym demokratycznym swiecie !!!!!!!!!

rozwiązaniem jest obowiązkowa opłata za wywóz śmieci. Jeżeli będzie płacił bo musi to i śmieci będzie wstawiał do kubła. Rzecz jest w tym, że nie ma możliwości nie mieć śmieci. Bo albo je wysypuje do lasu albo do kubła sąsiada albo podrzuca komuś innemu albo pali w piecu. Wszystkie te możliwości są nielegalne i karalne. Zgłosić trzeba na Policję lub SM. Tak ja powiedział zacny Pan Gluza: "świadomość o konieczności zmian musi tkwić w nas wszystkich." Zastanawiam się tylko czy tkwi to w Was Szanowna Władzo bo sądząc po tym co się wokół dzieje to nie wie Pan o czym Pan mówi ale ważne, że się coś mówi.

No klania sie polityka zrownowazonego rozwoju trzech kapitalow ; przyrodniczego, ludzkiego i ekonomicznego, co jest trudnym przedsiewzieciem do zrealizowania i bardzo niepopularnym w rzadzeniu bo kosztownym !! Jest to bardzo sluszna teoria ekonom. Pana prof. Piątka ktorą powoli w zycie wprowadzaja wszystkie kraje zamozne a Polska takim jeszcze nie jest wiec nalezaloby sie starac. Odpowiednie przepisy prawa powinny wymagac na przedsiebiorstwach i mieszkancach przestrzeganie tej zasady bo inaczej skrocimy zycie przyszlym pokoleniom. !!!!

W istebnej nie ma ogolnodostepnych kubłów, nie mówiac o tym co się dzieje w lesie, smialo moge wymienic sasiadów którzy wywoza snieci do lasu , ich las za domem wyglada jak wysypisko smieci. Czy ja moge to komus zglosic? Czy w istebnej nie mozna postawic kubł do segregacji?

?

czy KUKU-rydza radio

GrennPIS

widzę, że od pewnego czasu Pan Gluza się wszędzie gdzie tylko się da przypomina o sobie. Ciekawe, że zapomniał zaprosić, na otwarcie nowego pawilonu diagnostycznego Panią poseł dzięki której zostało uratowane 12 000 000 zł na tenże pawilon. Ciekawe czy szanowny gość chce do Sejmu, czy może do Senatu bo odnoszę dziwne wrażenie albo chce na nas, ktoś wywrzeć dziwne wrażenie, że tylko Pan Gluza pracuje i dzięki niemu wszystko się dzieje.

rebus: "obecnie otworzyła się możliwość ucywilizowania gospodarki odpadami", godny zacytowania w Telekpresie...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama