, środa 8 maja 2024
Skoczów: Jest nowa prezes spółki SPK!
Podczas dzisiejszego spotkania z mediami burmistrz Mirosław Sitko podał także, że nowa prezes została wybrana bez konkursu. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Skoczów: Jest nowa prezes spółki SPK!

MB
Została wybrana nowa prezes spółki Skoczowskie Przedsiębiorstwo Komunalne, ale tym razem bez konkursu i specjalnego rozgłosu. Teraz stery SPK przejmuje pochodząca ze Skoczowa Katarzyna Mosur.

Strona spółki SPK milczy na ten temat, a rubryka władz spółki od dwóch tygodni pozostała niewypełniona. Informacji nie podano też na stronie internetowej urzędu. Jednak w czasie lutowej sesji Rady Miejskiej w zeszłym tygodniu przewodniczący Rajmund Dedio witał nową prezes SPK, Katarzynę Mosur. - To osoba, która prowadziła olbrzymie inwestycje budowlane w różnych miejscach Polski - stwierdza burmistrz, podkreślając, że ma kompetencje do dzierżenia tej posady.

Podczas dzisiejszego, 22 lutego, spotkania z mediami burmistrz Mirosław Sitko podał także, że nowa prezes została wybrana bez konkursu. Na to stanowisko została powołana przez radę nadzorczą, zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej art. 10a u. 6. - Rada Nadzorcza SPK wybrała prezes zgodnie ze swoimi kompetencjami i nie musi przeprowadzać konkursu - powiedział Sitko. - Ta osoba ma określone predyspozycje do tego, by być prezesem - dodał. Jak poinformował burmistrz, nowa prezes wdraża się w pracę i przyuczała się jeszcze w obecności Marii Łosińskiej, poprzedniej prezes. Włodarz podkreślił także, że przygląda się bacznie temu, co dzieje się w SPK.

16 lutego br. Rada Miejska Skoczowa podjęła uchwałę w sprawie ustalenia kierunków działania burmistrza miasta Skoczowa w zakresie dalszego zarządzania zasobami mieszkaniowymi gminy i zaopatrzenia w energię cieplną. Ta uchwała dała kierownictwu zielone światło do przeprowadzenia analiz związanych z wprowadzeniem zmian w SPK, czyli przeanalizowaniem możliwości rozdzielenia MPEC od ZBM.

Zmiany w SPK polegałyby to na tym, że ZBM wszedłby do nowo powołanego zakładu budżetowego lub jednostki budżetowej. A infrastruktura MPEC zostałaby wydzierżawiona lub sprzedana. - Nie chcę tego na chwilę obecną przesądzać, bo zostanie przeprowadzona analiza ekonomiczna i ona zadecyduje o tym, które rozwiązanie będzie wdrożone. Nie będę podejmować tej decyzji jednoosobowo, zadecydują też radni i specjalnie powołany do tego zespół - powiedział Sitko.

Analizy mają być gotowe na sierpień br. Wtedy burmistrz ma przedstawić radnym proponowane przez niego rozwiązanie dotyczące przyszłości SPK i jego działów.

Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawski, 2016-02-24 godz. 10:34
Panie burmistrzu dosyć tej ściemy teraz już wiem dlaczego taką tajemnicą owiana jest kariera nowej pani prezes, pracowała w sławnej wrocławskiej firmie PB Inter System SA podejrzewanej przez CBA o korumpowanie urzędników wrocławskiego magistratu. Ot i wszystko.

Szanowny GRIMMIE skąd cię zestrzelono? O jakich kandydatów pytasz, tu chodziło o wybór prezesa nie z konkursu lecz z polecenia dobrego ziomka pana burmistrza,/ przepraszam to była nominacja a nie wyborór/. Co do szumnych kwalifikacji nowej prezes SPK to jedno mnie zastanawi tam trzeba prezesa z doświadczeniem do zarządzania spółką a nie do budowy budynku komunalnego. Sam pan burmistrz chwalił się że gmina posiada jedynie jedną działeczkę na której można coś wybudować ale nie ma na to kasy. No cóż mamy nową prezes "praktykantkę - stażystkę" za 7,5 banki miesięcznie. Jakoś dziwnie swojsko brzmi nazwisko pani prezes Macura czy to bliska krewna naszej sekretarz gminy B. Macury. Podejrzewam panie burmistrzu jakiś spisekproponuję powołać na stołek z-cy burmistrza Skoczowa również jakiegoś Macurę będzie do kompletu.

Po koleżeńsku poszło a co!!! Ze stołówki na prezesa - dziękujemy PANIE SITKO smacznego !!!
Spiszcie lepiej dane gdyby uciekła tak jak ostatnia pani prezes.

Oj tam...czepiacie się...nie mogła Rada Nadzorcza zaproponować współpracy w ten sposób od razu zamiast bawić się w konkurs, który kosztował ponad 90 tysięcy, kupę nerwów i wstydu...wystarczyło popytać wśród znajomych, poszukać, zrobić rozeznanie i już....

łooooo matko.....takie rzeczy to tylko w Skoczowie.
1. olbrzymie inwestycje
2. ale się przyucza

kurde za 6 kółek też bym sie przyuczył

za 6 kółek to chyba wice prezes weźmie, z 10 albo 12 tys. przyjrzyj sie innym spółkom w skoczowie i ile tam prezesi dostają ????

A dlaczego bez konkursu i rozgłosu??? Radca prawny znalazł sposób na obejście dotychczasowych procedur ??? Coś tu śmierdzi... skąd to niby Rada Nadzorcza dowiedziała się, że Pani KM ma "kompetencje do dzierżenia tej posady "??? Skąd RN ma pewność, że nie było lepszego kandydata ??? Załatwianie spraw cichaczem jest wysoce podejrzane. Czy ktoś może mi wytłumaczyć o co chodzi??? A państwo radni z przewodniczącym rady na czele nie mają wątpliwości co do transparentności takich działań???

Pan burmistrz mija się z prawdą. Obowiązuje Ustawa z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2055), która stanowi:
„Art. 19a.
1. W spółce, w której ponad połowa akcji należy do Skarbu Państwa (przez analogię spółki samorządu terytorialnego), członkowie zarządu powoływani i odwoływani są przez radę nadzorczą.
2. Powołanie na członka zarządu następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego przez radę nadzorczą; przepis ten nie dotyczy członka zarządu wybranego przez pracowników.
3. Celem postępowania kwalifikacyjnego jest sprawdzenie i ocena kwalifikacji kandydatów oraz wyłonienie najlepszego kandydata na członka zarządu.”
Ustawa o gospodarce komunalnej, w art.10 a, stanowi”:
Art. 10a.
1. W spółkach z udziałem jednostek samorządu terytorialnego działa rada nadzorcza.
2. Do rad nadzorczych w spółkach z udziałem jednostek samorządu terytorialnego stosuje się przepisy Kodeksu spółek handlowych, z zastrzeżeniem przepisów niniejszej ustawy.
3. Kadencja członka rady nadzorczej w spółkach z większościowym udziałem jednostek samorządu terytorialnego trwa 3 lata.
4. Członkowie rady nadzorczej, reprezentujący w spółce jednostkę samorządu terytorialnego, są powoływani spośród osób, które złożyły egzamin w trybie przewidzianym w przepisach o komercjalizacji i prywatyzacji.
5. Do członków rad nadzorczych spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego, reprezentujących w spółce jednostkę samorządu terytorialnego, stosuje się odpowiednio art. 13 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397, z późn. zm.7).
6. Członków zarządu spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego powołuje i odwołuje rada nadzorcza.
Zatem ustawa, która określa kompetencje rady nadzorczej w spółce komunalnej, nie jest właściwa do wysuwania tezy, że w tego typu spółce nie ma konieczności przeprowadzania konkursów na stanowiska członków zarządu.
Czy pan burmistrz zastanawiał się nad tym, jakie mogą być konsekwencje obejścia obowiązujących przepisów prawa? Co będzie, jeśli ktoś podważy legalność działań władz spółki?

burmistrz Sitko od sapera?
Saper myli się tylko raz, a Sitko - raz po raz.
"To osoba, która prowadziła olbrzymie inwestycje budowlane w różnych miejscach Polski - stwierdza burmistrz".
No to dawaj pan szczegóły - już się spinam mocniej paskiem od spodni, by ze śmiechu nie pęknąć...

Nie, no skoro prowadziła olbrzymie inwestycje budowlane w różnych miejscach Polski (chyba nie posądzasz burmistrza o kłamstwo bądź wygodne przeinaczenie faktów) to nie może być anonimowa...wystarczy zapytać wujka Google...

Ponoć ostatnio to na rynku w skoczowie przy garach robiła - więc coś inwestycje nie wyszły chyba

To jakaś ściema. Jeżeli ta pani jest taka świetna to kolejna informacja podana przez burmistrza temu przeczy. Cytat,, Jak poinformował burmistrz, nowa prezes wdraża się w pracę i przyuczała się jeszcze w obecności Marii Łosińskiej, poprzedniej prezes. Włodarz podkreślił także, że przygląda się bacznie temu, co dzieje się w SPK.,,
Obawiam się o kompetencje p.burmistrza. Poprzednia p.prezes i z-ca burmistrza świadczą raczej o kiepskiej wiedzy p.burmistrza. Obie te nominacje są przykładem zachodzącej ,, dobrej zmiany,,. Oczywiście na koszt mieszkańców Skoczowa.

Czym się do teraz nowa Pani prezes zajmowała? Można wiedzieć jakie inwestycje budowlane przeprowadziła ? Mało szczegółów tak jak przy okazji ostatniego wybory ...

Ze zmywaka na PREZESA - tylko w SKOCzowie

Sądząc z dotychczasowych chybionych wyborów rekomendacje burmistrza są słabo rokujące.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama