, wtorek 22 września 2020
Rok 2019 na powiatowych drogach
Ul. Czarne w Wiśle rozbudowana zostanie na odcinku 1,4 km – od skrzyżowania z drogą wojewódzką DW 942 do obrębu mostu na rzece Wisła. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Rok 2019 na powiatowych drogach

DR
Jakie inwestycje realizowane będą na drogach powiatowych w tym roku? Do najważniejszych z pewnością należy m.in. rozbudowa ul. Czarne w Wiśle, ul. Zamkowej w Dzięgielowie, ul. Głównej w Pruchnej, ul. Długiej w Hażlachu czy ul. Góreckiej w Skoczowie. Przebudowany zostanie również most nad Wisłą w Ochabach. W planach Powiatu są również remonty nawierzchni.

Ul. Czarne w Wiśle rozbudowana zostanie na odcinku 1,4 km – od skrzyżowania z drogą wojewódzką DW 942 do obrębu mostu na rzece Wisła. W ramach zadania wykonana zostanie także modernizacja mostu na rzece Wiśle w ciągu drogi powiatowej. Przy okazji przebudowy drogi przy ul. Czarne pojawią się nowe odcinki chodników, zatoki autobusowe, przebudowane zostaną miejsca postojowe, umocnione zostaną skarpy, a także rozbudowane zostanie oświetlenie drogowe. Koszt to 17,8 mln zł. Zostanie on dofinansowany kwotą 9,16 mln. Pomoc finansową zadeklarowało już również miasto Wisła.

Przebudowa ul. Zamkowej w Dzięgielowie obejmie odcinek od skrzyżowania z ul. Targoniny do skrzyżowania przy Zamku w Dzięgielowie (1064 m). Jezdnia zostanie poszerzona i ujednolicona, pojawi się nowa nawierzchnia. Wykonana zostanie m.in. korekta geometrii łuków pionowych, poprawa odwodnienia drogi, przebudowa kolidującego uzbrojenia naziemnego w zakresie sieci energetycznej, zabezpieczone zostaną skarpy, a miejscami pojawią się nowe odcinki chodników. Całkowita wartość zadania to 3,8 mln zł. Dofinansowanie wyniesie 1,9 mln zł. Pozostała kwota to wkład własny Powiatu i oczekiwana pomoc finansowa od gminy Goleszów.

W Pruchnej rozbudowana zostanie ul. Główna – od nawierzchni wyremontowanej w 2010 r. do obrębu skrzyżowania z ul. Stawową. To pierwszy etap, który dotyczy m.in. poszerzenia i ujednolicenia szerokości jezdni, wykonania jednego przystanku wyposażonego w peron przystankowy „Pruchna Stadnina Koni”, budowę nowych poboczy, nowych odcinków chodnika oraz wykonanie nowego oznakowania – będzie to oznakowanie aktywne na przejściu z zastosowaniem funkcjonalnego systemu przejścia, detektorów ruchu, na słupach latarni zamontowane zostaną przyciski dla pieszych, a także aktywne punktowe elementy odblaskowe, ponadto pojawi się radar o zmiennej treści oraz sygnalizacja ostrzegawcza nad przejściem do pieszych. Całość zadania to koszt 1,8 mln zł. Wartość dofinansowania to 0,83 mln zł. Resztę pokryje Powiat i gmina Strumień.

Przebudowy doczeka się również most nad rzeką Wisła w Ochabach w ciągu drogi powiatowej 2610 S. Most jest w bardzo złym stanie technicznym. Zostanie on rozebrany i zbudowany od nowa. Znajdować się będzie na nim jednostronny chodnik, wykonane zostanie oświetlenie, odwodnienie oraz pojawią się barieroporęcze i balustrady. Na czas prac będzie można korzystać z tymczasowego mostu. Całość kosztować będzie 8 mln zł. Powiat jednak wnioskuje o dofinansowanie w wysokości 4 mln zł. Co więcej, gmina Skoczów zadeklarowała pomoc finansową w wysokości 50% wkładu własnego Powiatu.

W końcowej fazie opracowania dokumentacji jest przebudowa ul. Długiej w Hażlachu – od lasu Bzie w kierunku centrum Hażlacha do istniejącego chodnika. Oprócz poszerzenia i ujednolicenia jezdni, wykonane mają zostać m.in. dwa przystanki wyposażone w perony przystankowe i odwodnienie drogi poprzez budowę kanalizacji deszczowej. Planowana jest również budowa jednostronnego chodnika. Wstępnie szacowana wartość zadania to 5 mln zł. Całego nie uda się jednak zrealizować w tym roku.

Na uzyskanie decyzji realizacyjnej czeka przebudowa ul. Góreckiej w Skoczowie. Całość ma kosztować 9,9 mln zł. Właściwa realizacja może zostać przeprowadzona w 2020 r. ze względu na czas trwania konkursu wniosków o dofinansowanie. W planach jest jednak przebudowa drogi na odcinku 1,2 km od drugiego przejazdu kolejowego do drogi ekspresowej S 52 wraz z przebudową mostu nad Bajerką.

Realizacji doczeka się również przebudowa drogi powiatowej wraz z budową muru oporowego wzdłuż ul. Frysztackiej w Cieszynie. Zlikwidowanie zostanie zwężenie w rejonie muru oporowego, zbudowany zostanie nowy mur, a jezdnia zyska na szerokości. Zadanie zostało powierzone do realizacji miastu Cieszyn. Podobnie jest z przebudową ul. Katowickiej w Cieszynie – od ronda obok Starostwa Powiatowego do skrzyżowania z ul. Moniuszki. W ramach zadania zostanie utwardzone pobocze wzdłuż placu targowego, a przebudowa obejmie także parking w rejonie kościoła pw. Świętej Elżbiety.

Co więcej będzie się działo na powiatowych drogach? Na pewno zmodernizowana zostanie ul. Stalmacha w Skoczowie. Trwać będą również prace projektowe m.in. nadprzebudową skrzyżowania ul. Bielskiej z ul. Wiślańską oraz ul. Bielskiej z ul. Stawową w Cieszynie, modernizacją ul. Bielskiej w Zabłociu, budową mostu na rzece Wiśle w Strumieniu, przebudową odcinków ul. Cieszyńskiej i ul. Katowickiej w Pogwizdowie oraz ich skrzyżowania, a także przebudową mostów w ciągu drogi powiatowej nad rzeką Piotrówką i torami kolejowymi w Kończycach Małych.

Oprócz zadań inwestycyjnych, powiat realizować będzie zadania remontowe. Wśród nich znajdują się takie jak: remont nawierzchni ul. Góreckiej w Brennej, ul. Wyzwolenia w Chybiu i Zarzeczu, ul. Skoczowskiej w Dębowcu, ul. Cieszyńskiej w Pogwizdowie, ul. Cieszyńskiej w Ustroniu oraz ul. Ks. Janusza w Zebrzydowicach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama