, niedziela 5 lipca 2020
Powiat: Pogotowie przeciwpowodziowe
Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w zlewni Odry obserwowane są wzrosty lub stabilizacja stanów wody, najczęściej strefach średnich lub niskich. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Powiat: Pogotowie przeciwpowodziowe

MB/SM
Powiat: Pogotowie przeciwpowodziowe

Olza w Cieszynie już rano przekroczyła stan ostrzegawczy. fot. zdjęcie nadesłane przez naszą Czytelniczkę - Ewę Sikorę.


Powiat: Pogotowie przeciwpowodziowe

15.05.2014 - Olza w Cieszynie godz. 22.50. fot. SM


Powiat: Pogotowie przeciwpowodziowe

Zdjęcie poziomu wody na Olzie w Cieszynie przy moście Przyjaźni z godziny ok. 0.30. fot. Rafał Soliński


Powiat: Pogotowie przeciwpowodziowe

Zdjęcie poziomu wody na Olzie w Cieszynie przy moście Przyjaźni z godziny ok. 0.30. fot. Rafał Soliński


Powiat: Pogotowie przeciwpowodziowe

Zdjęcie poziomu wody na Olzie w Cieszynie w okolicy mostu sportowego z godziny ok. 0.30. fot Rafał Soliński

Dziś, 15 maja, od godz. 10.00 starosta powiatowy w Cieszynie ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie miast i gmin powiatu cieszyńskiego. Poniżej przestawiamy aktualny poziom wody w rzekach powiatu cieszyńskiego oraz zapis aktualizacji jakie w nocy z 15 na 16 maja następowały w związku ze wzrostem stanu rzek.

Pogotowie trwa od godz. 10.00 do odwołania. - Zobowiązuję Burmistrzów, Wójtów oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska - pisze w ogłoszeniu starosta, Jerzy Nogowczyk.

Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w zlewni Odry obserwowane są wzrosty lub stabilizacja stanów wody, najczęściej strefach średnich lub niskich. Wzrost w strefie stanów wysokich notowany jest m.in. na Olzie w Cieszynie, gdzie o godz. 7.50 przekroczony został stan ostrzegawczy wynoszący 140 cm. Do stanu alarmowego wynoszącego 230 cm brakuje aktualnie 86 cm. Na bieżąco monitorowany jest również poziom wody w Młynówce, na której o godz. 7.50 brakowało 10 cm wody do przekroczenia stanu ostrzegawczego i 40 cm do stanu alarmowego.

W przypadku zlewni Wisły WCZK informuje, iż obserwowane są wzrosty stanów wody, przeważnie w strefie stanów wysokich. I tak na Wiśle w Skoczowie dziś o godz. 6.00 przekroczony został stan ostrzegawczy, który wynosi 200 cm. Do stanu alarmowego wynoszącego 260 cm brakuje jeszcze 52 cm.

W Ustroniu-Obłaźcu o godz. 8.00 stan wody w Wiśle wyniósł 172 cm. Do stanu ostrzegawcze brakuje aktualnie 8 cm, a do stanu alarmowego 58 cm.

Stan ostrzegawczy przekroczony został w Górkach Wielkich, gdzie o godz. 8.00 na rzece Brennicy odnotowano 222 cm wody. Do stanu alarmowego brakuje jeszcze 38 cm wody.

[AKTUALIZACJA z godz. 21.50]

Sytuacja na rzekach pogarsza się z godziny na godzinę. W powiecie cieszyńskim stan ostrzegawczy przekroczony został w Cieszynie, Istebnej, Wiśle, Ustroniu, Górkach Wielkich oraz w Skoczowie. Z uwagi na stały wzrost poziomu wody w Olzie całodobowy dyżur pełni dziś Straż Miejska w Cieszynie (tel. 33 857 94 00). - Aktualnie rzeki oraz cieki wodne nie wystąpiły ze swoich koryt. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana - informują strażnicy miejscy z Cieszyna. Stan podwyższonej gotowości deklarują również służby z Czeskiego Cieszyna. Po północy w Urzędzie Miasta w Czeskim Cieszynie ma się zebrać Sztab Kryzysowy. - Sytuacja szybko się zmienia, niestety na gorsze. Zwiększa się przepływ i poziom wody w naszej granicznej rzece. O godz. 20.40 ogłosiliśmy pierwszy stopień zagrożenia powodziowego. Jest wielce prawdopodobne, że jeszcze w nocy zostanie ogłoszony drugi stopień - komentuje sytuację Vit Slováček, burmistrz Czeskiego Cieszyna i dodaje, że równie zła sytuacja występuje w lokalnych strumieniach i potokach, które w takich sytuacjach są jeszcze bardziej problematyczne niż rzeki. Slováček dodaje, że strażacy przygotowali już worki z piaskami i w każdej chwili są gotowi by dostarczyć je w zagrożone zalaniem obszary miasta. Od ok. godz. 19.00 rosnącą liczbę zgłoszeń obserwują również strażacy z komendy powiatowej PSP w Cieszynie. - Odnotowaliśmy ponad 40 zgłoszeń głównie na terenach górzystych oraz w Zebrzydowicach. Interwencje dotyczyły przede wszystkich potopienia prywatnych posesji oraz usuwania gałęzi oraz konarów drzew, które w wyniku silnego wiatru i podmycia gleby łamią się i przewracają, utrudniając ruch - informuje Michał Swoboda, rzecznik PSP w Cieszynie.

[AKTUALIZACJA z godz. 22.05]

Po utrzymującym się cały dzień stanie ostrzegawczym w Skoczowie i Ustroniu przekroczony został stan alarmowy. W Skoczowie przypadki wystąpienia lokalnych podtopień należy zgłaszać pod nr telefonu 998. Worki z piaskiem można odebrać w siedzibie PSP (Straż Pożarna w Skoczowie) przy ul. Cieszyńskiej 10 tel. 33 85 32 30. Mieszkańcy Ustronia worki mogą odbierać w remizie OSP Ustroń-Centrum przy ul. Strażackiej 5., zaś piasek z magazynu na ul. Krzywej (na przeciwko kotłowni).

[AKTUALIZACJA z godz. 22.35]

W Cieszynie na rzece Olzie ogłoszony został stan alarmowy. Pomiary ze stacji wodowskazowej informują, iż stan alarmowy został w tym miejscu przekroczony o 13 cm. Mieszkańcy Cieszyna mogą zaopatrywać się w worki z piaskiem w miejskim magazynie przeciwpowodziowym mieszczącym się przy ul. Liburnia 4 (Miejski Zarząd Dróg), tel.: 33 479 52 62, 33 479 52 60.

[AKTUALIZACJA z godz. 0.30]

Stan alarmowy został przekroczony w Istebnej. W Skoczowie, Ustroniu i Cieszynie stale prowadzony jest monitoring rzek w miejscach, gdzie przekroczyły one stany alarmowe. Jak informuje cieszyńska straż miejska, mimo sporego zagrożenia, rzeki i cieki wodne na terenie pozostają w swoich korytach. Wszystkie służby pozostają jednak w stanie gotowości na wypadek pogorszenia się sytuacji. Jak informuje serwis pogodowy MojaPogoda w piątek 16 maja najintensywniejsze opady przesuną się nieco na północ i występować będą na Opolszczyźnie, Śląsku, Ziemi Łódzkiej gdzie suma opadów może wynieść od 20 do 30mm/12h, a maksymalne od 35 do 50mm/12h. W nocy z piątku na sobotę prognozowane sumy opadów na obszarze województw całej południowej polski oraz w centrum i na wschodzie wyniosą od 5 do 15mm/12h, a maksymalne od 15 do 25mm/12h, miejscami w rejonach górskich do 30mm/12h. Również w sobotę przewiduje się dalsze występowanie umiarkowanych opadów deszczu, które okresami zmieniać się będą w opady intensywne.

[AKTUALIZACJA z godz. 4.00]

Przed godz. 2.00 stan alarmowy przekroczony został na rzecze Brennica w Górkach Wielkich, a na Olzie w Istebnej poziom wody delikatnie odpadł dzięki czemu stan alarmowy mógł zostać odwołany. Całą noc pracują jednak strażacy OSP i PSP w gminie Skoczów. Jak informuje Urząd Miasta na ten moment sytuacja jest stabilna. Od momentu, kiedy Wisła w Skoczowie przekroczyła stan alarmowy mieszkańcy informowani byli o ryzyku wystąpienia zagrożenia powodziowego. W centrum Skoczowa informacje takie, poprzez megafony, przekazywali m.in. strażnicy miejscy. W nocy z powodu wysokiego poziomu wody, do odwołania zamknięty został most na Wiśle oraz kładka spacerowa przy ul. Sportowej. Objazdy wyznaczono drogą S1 oraz DK81. - Przez całą noc odnotowaliśmy bardzo dużo zdarzeń. Aktualnie bierzemy udział w 5 akcjach. W sumie w ciągu ostatniej doby, na terenie powiatu cieszyńskiego interweniowaliśmy 73 razy. Interwencje te dotyczył głównie podtopień oraz powalonych na drogę drzew - poinformował nas o godz. 4.40 dyżurny z Powiatowej Straży Pożarnej w Ustroniu, który potwierdził, iż nadal z ruchu wyłączony jest most na Wiśle w Skoczowie. Dodatkowo nieprzejezdna jest droga powiatowa nr 2619S (Gumna-Dębowiec-Ochaby), której jezdnia została zalana przez wody pobliskich stawów. Możliwy objazd drogą powiatową na Iskrzyczyn lub drogą DK81.

[AKTUALIZACJA z godz. 7.30]

W nocy władze Czeskiego Cieszyna wyznaczyły dla rzeki Olzy trzeci stopień zagrożenia powodziowego, który nadal się utrzymuje. - Teraz większym problemem zaczynają być dla nas mniejsze potoki i cieki wody, na których występuje pierwszy i drugi stopień zagrożenia powodziowego. Mam tu na myśli przede wszystkim potok Ropicznka - opisuje sytuację Dorota Havlíková, rzeczniczka prasowa UM w Czeskim Cieszynie i dodaje, że w nocy strażacy zbudowali tamę z worków z piaskiem wzdłuż Alei Wolnośći, przed i za parkiem Sikory. Aktualnie Olza utrzymuje swój podwyższony stan jednak nie występuje z koryta rzeki.

[AKTUALIZACJA z godz. 8.30]

Jak poinformowało w swoim raporcie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w nocy utrudnienia wystąpiły również na szlaku kolejowym Wisła Uzdrowisko - Wisła Głębce. O godz. 21.15 szlak został zamknięty z powodu prac związanych z udrożnieniem przepustu przechodzącego pod torowiskiem. Pasażerów Kolei Śląskich jadących w/w pociągiem przetransportowano busem do Wisły Głębce. W efekcie intensywnych opadów deszczu ucierpiał również szlak kolejowy na trasie Goleszów - Ustroń, gdzie w wyniku podmycia torowiska doszło do pochylenia słupów trakcyjnych. Szlak jest nieprzejezdny, a pociągi kursują tylko do Goleszowa.

Stany alarmowe nadal przekroczone są w Skoczowie i Cieszynie. W pozostałych miejscach obowiązuje stan ostrzegawczy. Nadal zamknięty pozostaje most na Wiśle w Skoczowie, dla którego ilość przepływającej wody stanowi realne zagrożenie z uwagi na naruszoną w 2010 r. konstrukcję mostu. Jak relacjonuje nam jeden z mieszkańców Skoczowa, stojąc na moście, wyraźnie odczuwalna jego destabilizacja.

Meteorolodzy przewidują dzisiaj zachmurzenie całkowite z opadami deszczu. Okresami opady o natężeniu umiarkowanym. W południowej połowie województwa prognozowana suma opadów od 10 mm do 15 mm, miejscami do 20 mm, w północnej połowie województwa miejscami do 15 mm. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C, na szczytach Beskidów od 4°C do 6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni.

[AKTUALIZACJA z godz. 9.30]

W Skoczowie zamknięty do odwołania jest most na rzece Wiśle oraz kładka spacerowa przy ul. Sportowej. W Skoczowie i w Cieszynie obowiązuje stan alarmowy. W pozostałych miejscach obowiązuje stan ostrzegawczy.

Ze względu na podwyższony stan wody przy pobliskim moście zamknięta została droga powiatowa w Ochabach, przy skrzyżowaniu z drogą krajową 81. Zorganizowano tam objazdy przez drogi: S1 i 81.

[AKTUALIZACJA z godz. 11.00]

Spada poziom wody w górnej i środkowej Odrze oraz górnej Wiśle. W Cieszynie i Skoczowie jest nadal stan alarmowy, ale woda systematycznie opada.

[AKTUALIZACJA z godz. 11.30]

W wyniku podniesienia poziomu wody na Wiśle i Bajerce dziś w nocy doszło do lokalnych podtopień gospodarstw w Skoczowie. - Wylała rzeka Bajerka i w wyniku tego zostało zalanych 6 domostw, a dwie osoby musiały być ewakuowane z rejonu ulicy Bielskiej w Skoczowie - informuje Michał Swoboda, rzecznik prasowy komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie. - Od ok. godz. 3.00 w nocy działają dwa zastępy straży pożarnej w rejonie ulicy Bielskiej i dwa w rejonie ulicy Góreckiej. W rejonie ulicy Bielskiej zakończono już prace, dwa zastępy jeszcze są w terenie ulicy Góreckiej - dodaje Swoboda. Poziom wody utrzymuje się tam bez zmian i nie maleje. Ponadto strażacy ewakuowali kilku mieszkańców okolic Pogórza w Skoczowie, gdzie wylał potok Pogórzanka. Osobom tym zapewniono transport w wyznaczone miejsca, w razie potrzeby czekają również mieszkania interwencyjne.

Po północy w Skoczowie zamknięto ruch dla pieszych i pojazdów na moście na rzece Wiśle. Policjanci kierują ruchem po obu stronach mostu. Wprowadzono objazdy: DK 81 do S1 - S1 w kierunku Brennej - wiaduktem nad S1 w Pogórzu - ul. Górecką do ronda w rejonie Komisariatu Policji w Skoczowie. Zablokowana są dwie kładki dla pieszych: nad Wisłą w Skoczowie przy ulicy Sportowej. W Cieszynie od ok. godz. 10.00 zamknięta jest ul. Mleczna.

Nieprzejezdne są dwie drogi powiatowe: w Dębowcu na ulicy Szkolnej - objazd przez Skoczów oraz w Pruchnej w rejonie rzeki Knajka. Objazd zalanego odcinka drogi w Pruchnej wprowadzono przez Bąków.

- O godz. 14.00 w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbędzie się spotkanie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, podczas którego będziemy analizować sytuację w powiecie. Na ten moment starosta podtrzymuje alarm przeciwpowodziowy dla czterech gmin tj. Skoczowa, Ustronia, Brennej i Wisły - informuje Joanna Materna-Rybińska, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Zarządzania Kryzysowego.

Aktualny stan wód: górna i środkowa Odra

 • CIESZYN:

  - rz. Olza: STAN ALARMOWY
  - aktualny stan wody: 234 cm (pomiar godz. 13.00)
  - stan alarmowy: 230 cm
  - stan ostrzegawczy: 140 cm
  - trend: malejący

  - rz. Młynówka: Strefa stanów średnich
  - aktualny stan wody: 118 cm (pomiar godz. 13.00)
  - stan alarmowy: 170 cm
  - stan ostrzegawczy: 140 cm
  - trend: malejący

 • ISTEBNA:

  - rz. Olza: Strefa stanów ostrzegawczych
  - aktualny stan wody: 169 cm (pomiar godz. 13.00)
  - stan alarmowy: 210 cm
  - stan ostrzegawczy: 190 cm
  - trend: malejący

  Aktualny stan wód: górna Wisła

 • WISŁA:

  - rz. Wisła: Brak stanów charakterystycznych
  - aktualny stan wody: 94 cm (pomiar godz. 13.00)
  - stan alarmowy: 180 cm
  - stan ostrzegawczy: 150 cm
  - trend: malejący

 • WISŁA CZARNE:

  - rz. Biała Wisełka: STAN OSTRZEGAWCZY
  - aktualny stan wody: 95 cm (pomiar godz. 13.00)
  - stan alarmowy: 110 cm
  - stan ostrzegawczy: 90 cm
  - trend: malejący

  - rz. Czarna Wisełka: Brak stanów charakterystycznych
  - aktualny stan wody: 116 cm (pomiar godz. 13.00)
  - stan alarmowy: 170 cm
  - stan ostrzegawczy: 120 cm
  - trend: malejący

 • USTROŃ-OBŁAZIEC:

  - rz. Wisła: STAN OSTRZEGAWCZY
  - aktualny stan wody: 212 cm (pomiar godz. 13.00)
  - stan alarmowy: 230 cm
  - stan ostrzegawczy: 180 cm
  - trend: malejący

 • GÓRKI WIELKIE:

  - rz. Brennica: STAN OSTRZEGAWCZY
  - aktualny stan wody: 236 cm (pomiar godz. 13.00)
  - stan alarmowy: 260 cm
  - stan ostrzegawczy: 220 cm
  - trend: malejący

 • SKOCZÓW:

  - rz. Wisła: STAN ALARMOWY
  - aktualny stan wody: 274 cm (pomiar godz. 13.00)
  - stan alarmowy: 260 cm
  - stan ostrzegawczy: 200 cm
  - trend: malejący

  Jeśli macie zdjęcia lub filmy obrazujące sytuację na rzekach w Waszej okolicy zachęcamy do przesyłania materiałów na skrzynkę naszej redakcji: redakcja@gazetacodzienna.pl. Wraz z materiałami prosimy o opisanie miejsca, gdzie zostały wykonane. Zdjęcia i filmy będziemy publikować na naszej stronie oraz na profilu w portalu społecznościowym facebook.com.

 • Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  aktualny stan wod

  http://monitor.pogodynka.pl/hydro/map#/Odra_do_Bobru/149180060

  Onegdaj tak Bul pocieszał swój lud - "Woda ma to do siebie, że się zbiera i stanowi zagrożenie, a potem spływa do głównej rzeki i do Bałtyku, więc nie słyszałem od dłuższego czasu o zjawiskach powodziowych, które by trwały dłużej niż tydzień czy dwa."

  Uwaga. Pan Kaczyński jedzie na południe Kraju z kontrolą przeciwpowodziową. Drżyjcie służby!

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama