, piątek 5 czerwca 2020
Cieszyn: 30 samochodów za 30 drzew
Zadanie polegało na wycięciu drzew i krzewów rosnących po obu stronach drogi oraz wyłożeniu w ich miejsce dużych płyt betonowych. fot: zdjęcie przesłane przez CzytelniczkęDodaj do Facebook

Cieszyn: 30 samochodów za 30 drzew

MAŁGORZATA BRYL
Cieszyn: 30 samochodów za 30 drzew

"Pozyskany od PKP teren Miejski Zarząd Dróg wyrównał i uporządkował, a następnie udostępnił kolejne miejsca postojowe" - zachwala burmistrz Cieszyna, Mieczysław Szczurek. fot. zdjęcie przesłane przez Czytelniczkę


Cieszyn: 30 samochodów za 30 drzew

- W sumie wycięliśmy tam 29 drzew oraz dużą liczbę krzewów. Teraz zmieści się tam o około 30 samochodów więcej - mówi Wiesław Sosin, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie. fot. zdjęcie przesłane przez Czytelniczkę

Niecały miesiąc temu obok dworca PKP została oddana nowa powierzchnia do bezpłatnego parkowania. Włodarze podkreślają, że remont był mały. Zysk: trzydzieści nowych miejsc do parkowania. Strata: wycięcie blisko trzydziestu drzew.

Remont został wykonany po obu stronach ulicy Hajduka obok budynku dworca PKP. Zadanie polegało na wycięciu drzew i krzewów rosnących po obu stronach drogi oraz wyłożeniu w ich miejsce dużych płyt betonowych. - W sumie wycięliśmy tam 29 drzew oraz dużą liczbę krzewów. Teraz zmieści się tam o około 30 samochodów więcej - mówi Wiesław Sosin, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie. - Płyty są stare, bo pozostały po modernizacji targowiska rolno-spożywczego i przewieźliśmy je w to miejsce - dodaje Sosin.

Miasto jest właścicielem tych terenów od lata 2013 roku. Wtedy teren PKP na wysokości muru Powiatowego Domu Pomocy Społecznej aż do peronu przeszedł na własność miasta. Wówczas pojawił się też pomysł zaaranżowania nowego parkingu przy ulicy Hajduka. - Burmistrz powołał zespół zadaniowy, który pracuje nad ulepszeniem tego terenu do czasu dużej inwestycji związanej z budową centrum przesiadkowego. Tu nie chodzi o wielkie remonty, ale zadania wykonywane najtańszym kosztem, doraźnie, by nieco poprawić tam sytuację - informuje zastępca burmistrza, Adam Swakoń. - Chcielibyśmy, żeby w wyniku kompleksowego remontu zamiast płyt betonowych w tamtym miejscu powstał kiedyś parking z prawdziwego zdarzenia - dodaje Swakoń. - Poza tym od zeszłego roku wykonaliśmy w tym miejscu szereg małych remontów, m.in. uporządkowaliśmy teren, naprawiliśmy przeciekający dach budynku dworca PKP czy ustawiliśmy zadaszony przystanek na peronie - zachwala Swakoń.

Nowy parking, mimo że prowizoryczny, cieszy się powodzeniem. - Oczywiście, że przy tym remoncie ucierpiało wiele drzew, ale to było robione dla mieszkańców i taksówkarzy, którzy narzekali na brak miejsc postojowych przy ulicy Hajduka. Już po jednym dniu, zaraz, gdy oddaliśmy parking do użytku, już był wypełniony samochodami co do ostatniego miejsca - argumentuje dyrektor MZD. - Dlatego mamy w planach poszerzyć jeszcze parking w głąb peronu - dodaje Sosin.

Jednak poszerzając parking w głąb peronu, budowlańcy napotkają jeszcze trzy lub cztery drzewa. Wtedy starcie samochody kontra drzewa zakończy się zdecydowanie przegraną tych drugich. Po raz kolejny drzewostan cierpi podczas inwestowania włodarzy w tak zwaną poprawę życia mieszkańców. "Pozyskany od PKP teren Miejski Zarząd Dróg wyrównał i uporządkował, a następnie udostępnił kolejne miejsca postojowe" - zachwala burmistrz Cieszyna, Mieczysław Szczurek na łamach najnowszych "Wiadomości Ratuszowych". Na koniec więc ostatnia wątpliwość, dlaczego wycinanie drzew w mieście nazywa się "wyrównywaniem i porządkowaniem terenu"?

Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ojtam Ojtam tyle krzyku o parę badyli. Miłośników drzewek odsyłam chociażby do lasku miejskiego straczy dla każdego.

wykonane prace troche poprawily haos na ulicy hajduka
prosze rozwazyc:
rozbudowe parkingu wzdluz czarnego chodnika
wykorzystanie na czasowy parking pustego placu po pks-ie
przeglad chyba uschnietych drzew w parku sw,trojcy
polaczenie ulicy hajduka z korfantego lub zamkowa

zwłaszcza ostatnia propozycja - łączenie ulic - wydaje się być bardzo sensowna..

Mam jeszcze lepszy pomysł: zdemontować tory i wybudować autostradę!

Ja jeszcze proszę o rozważenie poprawy ortografii.

He he, a G..zoń myślał, że zyska powszechny aplauz, a tu takie komentarze, he he. Koleżeństwu Burmistrzostwu wydaje się, że wie,co dobre dla miasta, a tu się okazuje, że nie bardzo. Nie cieszę się z tego, ale cieszę się, że Naczelny Gryz.. zalicza ciągle wpadki, bo to zmniejsza jego szanse. Oby boleśnie się przekonał, że chamstwa w rządzeniu, braku kompetencji i nadmiaru arogancji nie da się skompensować efektownymi, medialnymi sztuczkami i paskudzeniem Cieszyna pseudoparkingami, rzucanymi gdzie popadnie, bez ładu, składu i pomyślunku. Wiem, że jest on niezły w politycznych grach (a poza tym w używaniu pewnych artykułów obłożonych akcyzą), ale mam nadzieję, że to będzie za mało, żeby wygrać wybory.

Burmistrz obiecywał mi że ten schron udostępni chętnym dbającym o niego np. stowarzyszeniu militarnemu ale nie, najważniejsze są blacho-smrody które zawsze będą mieć mało miejsc parkingowych. Nawet pieszy nie ma chodnika !!!.. Jak był wyścig kolarski w Cieszynie to jakoś samochody dały rade zaparkować gdzie indziej a to jest czyste lenistwo kierowców, parkować pod samym domem bo 100 metrów przejść to trud.. Zasrani ekolodzy patrzą na zdeptaną trawkę a taki wyrok na zieleń to nic? . Niech miasto wytnie sobie urzędasów z ratusza i wysokie pensje za głupie pomysły. Jak już co to ten parking powinien być dostępny dla przesiadającyh się na pociąg. Zrobić kładkę dla pieszych nad Bobrówką w stronę hotelu Liburnia i Castoramy bo ludzie z tamtych stron jada samochodem do miasta na zakupy aby nie chodzić z siatkami na około.

Ależ piękne te płyty!!! Takowe to nawet w Pruchnej nie mają.

Tam był chodnik dla pieszych, a drzewa i krzewy zasłaniały cały ten syf na dworcu. Teraz są krzywe płyty betonowe, dziury w nich zostały zarzucone asfaltem, który niedbale "ubito" łopatą. Jeśli pan burmistrz Swakoń razem z burmistrzem Szczurkiem, który powołał zespół zadaniowy, nazywają to "poprawą sytuacji" to niestety nie ma co tu komentować. Zresztą po wycince i wyłożeniu płyt nawet się im nie chciało posprzątać - leżały tam jakieś nadliczbowe płyty, śmieci, trochę asfaltu.
Taką samą liczbę miejsc parkingowych można było uzyskać poprzez niepowiększanie do monstrualnych rozmiarów postoju Taxi, który widziałem pełny może dwa razy.

Szczurek panoszy się po naszym Cieszynie jakby był jego własnością! Skandal, kolejny.

Cieszyn, tego nie ogarniesz!

Przy budowie został zburzony jeden "odpowietrznik" ze schronu. Radzę zniszczyć jeszcze te które zostały.

Każda inwestycja miejska /powiatowa w Cieszynie zaczyna się siekierezadą. / np.w trakcie budowy mostu na Puńcówce w Błogocicach wyrżnięto wszystkie modrzewie wzdłuż d. Fabryki Las /chyba stanowiły małą wartość przyrodniczą i w dodatku były nieestetyczne/ tak więc teren inwestycji k. PKP nie jest wyjątkiem. Czekamy na wykonanie wyroku na klonach z ul. Sienkiewicza.

"Upiększenie"

Przy okazji usunięto normalny chodnik. Na forum http://kolejcieszyn.pl/forum/viewtopic.php?t=13&postdays=0&postorder=asc... jest zdjęcie tego chodnika. Nie wiem, czemu pogorszenie stanu tego miejsca nazywa się uporządkowaniem.

Początkowo myślałem, że to jakiś żart, ale faktycznie tak "upiększono" to miejsce. W mieście powiatowym, w XXI wieku...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama