, piątek 5 czerwca 2020
Pół miliona złotych dla owiec
Dotacje zostaną też przeznaczone na wsparcie działań promujących Program Owca Plus. fot: Anna Krysztofiak, slaskie.plDodaj do Facebook

Pół miliona złotych dla owiec

MB
Właśnie rozstrzygnięto tegoroczne konkursy w ramach Programu Owca Plus na lata 2010-2014 organizowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Otwarty konkurs ofert, z budżetem w wysokości 465 tys. zł, ma na celu ochronę czynną bioróżnorodności i krajobrazu poprzez prowadzenie wypasu owiec na wybranych zespołach hal i polan górskich Beskidów oraz wypasu owiec i kóz na murawach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Dotacja Województwa Śląskiego przeznaczona jest nie tylko na czynną ochronę wskazanych terenów poprzez prowadzenie wypasu owiec i kóz w okresie pastwiskowym, ale również na budowę infrastruktury pasterskiej (np. bacówki), opiekę weterynaryjną oraz zakup tzw. "pastuchów elektrycznych" (siatek w celu ochrony stad) i sprzętu specjalistycznego. Ponadto dotacja zostanie przeznaczona na wsparcie działań promujących Program Owca Plus, m.in. kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z pasterstwem i kulturą regionów Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, produkty pochodzenia owczego i koziego, fotografie, rękodzieła, malarstwo, rysunek, folklor i muzykę.

W roku 2014 na obszarze Beskidów Programem objęto cenny krajobrazowo i przyrodniczo obszar o łącznej powierzchni 466 ha. Z kolei na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej chronionych będzie 91 ha. Działania te realizować będą dwa podmioty: w Beskidach - Fundacja "Pasterstwo Transhumancyjne” (dotacja 390 tys. zł), a na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej (dotacja 75 tys. zł).

Z kolei na działania promocyjne przeznaczono w bieżącym roku 100 tys. zł. Dotację otrzymało 9 podmiotów, z czego jeden z powiatu cieszyńskiego, jest to Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych "Delta Partner”.

Stowarzyszenie otrzymało kwotę 17 tys. zł na zadanie pod nazwą "Kultywowanie tradycji i zwyczajów pasterskich w mikroregionie Beskidzkiej 5 - promocja Programu Owca plus”. - Do programu zgłosiliśmy się po raz pierwszy i cieszymy się, że udało się nam zakwalifikować - mówi Bartosz Tyrna, wiceprezes "Delta Partner”. - Przedmiotowe zadanie będzie realizowane w okresie od czerwca do sierpnia 2014 roku i będzie zlokalizowane na terenie 5 gmin tworzących Beskidzką 5: Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń oraz Wisła. Celem jest promocja kultury pasterskiej oraz dziedzictwa kulturowego Beskidu Śląskiego i górali śląskich poprzez wykorzystanie potencjału produktu turystycznego, jakim jest Beskidzka 5 - wskazuje Tyrna. Projektami, jakie zostaną zrealizowane w ramach tego zadania, będą m.in.: pokaz filmu "Redyk Karpacki” o wędrówce pasterzy z owcami (Redyk karpacki 2013), koncerty regionalnych kapeli, prelekcja i pokaz robienia serów owczych, spotkanie Gajdoszy i Dudziarzy czy mistrzostwa górali karpackich w koszeniu łąki.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Delta znów bierze państwową kasę... Aż strach się bać. Przecież to amatorzy pełną gębą. Lyknijcie na FB Beskidzka 5... Zenada i hulajacy wiatr.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama