, środa 1 maja 2024
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. "Potrafimy dołożyć PKB"
Na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji, Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyły się świąteczne warsztaty, w których uczestniczyli podopieczni z kilku kształcących i opiekujących się niepełnosprawnymi placówek z terenu województwa śląskiego, a także studenci cieszyńskiej uczelni. Gościem był również starosta cieszyński Jerzy Nogowczyk. fot: JM



Dodaj do Facebook

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. "Potrafimy dołożyć PKB"

JAKUB MARCJASZ
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. "Potrafimy dołożyć PKB"

W spotkaniu, które odbyło się przy okazji warsztatów, wzięli udział obok przedstawicieli środowiska naukowego, placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, urzędu pracy, także radni i władze powiatu cieszyńskiego. fot. JM

W przypadającym 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, odbyło się spotkanie pod hasłem: "Potrafimy dołożyć PKB. Uwierzysz, że możemy?".

Na cieszyńskiej uczelni odbyły się świąteczne warsztaty, w których uczestniczyli podopieczni z kilku kształcących i opiekujących się niepełnosprawnymi placówek z terenu województwa śląskiego, a także studenci cieszyńskiej uczelni. Ci ostatni zresztą byli pomysłodawcami przedsięwzięcia. Pierwsze takie spotkanie zorganizowali w zeszłym roku. W tym roku organizatorom przyświecał jeszcze jeden cel. Zwrócenie uwagi na kwestię aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Stąd hasło: "Potrafimy dołożyć PKB. Uwierzysz, że możemy?".

- To, że osoby niepełnosprawne intelektualnie nie potrafią przyłożyć się do rozwoju gospodarki, jest mitem. Potrafią pracować i wychodzi im to na tyle, na ile może wychodzić - przekonuje Rafał Guzowski z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Cieszynie. Przykłady? Usłyszeli o nich radni podczas ostatniej sesji rady powiatu, której niepełnosprawni byli gośćmi. Wówczas opowiadali m.in. o powstającej spółdzielni socjalnej, której członkowie chcą zająć się utrzymaniem zieleni miejskiej, sprzątać biura, czy opiekować się grobami i dzięki temu zarabiać pieniądze. Tym samy dali wyraźny sygnał, że mają możliwość podjęcia pracy zarobkowej, a przy wsparciu są w stanie zaplanować własną karierę zawodową.

Niestety, rzeczywistość sprawia, że nie jest to takie łatwe. Specjaliści zwracają uwagę, że problemem jest nie tylko nastawienie pracodawców, ale również samych niepełnosprawnych. Wszystko z powodu braku rozwiązań systemowych. - Wiele osób niepełnosprawnych intelektualnie nawet nie zaczęło poszukiwać pracy, nie doznało tego odrzucenia ze strony potencjalnych pracodawców jako osoby "gorzej przygotowane", ponieważ boi się utraty minimalnego zabezpieczenia jakim jest renta w momencie podjęcia pracy. Pracą, która może być na miesiąc, dwa, czy trzy miesiące, a odzyskanie świadczeń to są kolejne schody i przeszkody - zauważa Grażyna Adamczyk, dyrektorka Zespołu Szkół nr 6 w Rybniku, która zajmuje się badaniem aktywności osób niepełnosprawnych intelektualnie na rynku pracy.

W spotkaniu, które odbyło się przy okazji warsztatów, wzięli udział obok przedstawicieli środowiska naukowego, placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, urzędu pracy, także radni i władze powiatu cieszyńskiego. - Chcemy pokazać, że do problemu osób niepełnosprawnych należy podejść całościowo, bo to, czy pomimo swoich trudności potrafią codziennie funkcjonować i być pożyteczne, nie zależy tylko od nich - podkreśla dr Dorota Prysak, adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej na Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. I dodaje: - Wszyscy tworzymy jedną rzeczywistość!

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Oczywiście, że osoby niepełnosprawne intelektualnie potrafią się dołożyć do PKB. Niski poziom IQ sprawia, że wykonują najprostsze i zarazem najcięższe prace, których nikt nie chce wykonywać, więc są niezwykle pożyteczni. A pracowaliby o wiele częściej, gdyby rząd ich nie oduczał pracy dając zasiłki.
To urzędnicy oraz inne grupy, których usługi wymusza ustawa a nie rynek, nie wypracowują żadnego PKB, choć zarabiają relatywnie bardzo dużo.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama