, czwartek 22 sierpnia 2019
Niepełnosprawni zabrali głos na sesji rady powiatu
Przed radnymi powiatu cieszyńskiego wystąpili zarówno opiekunowie osób niepełnosprawnych jak i najbardziej zainteresowani. Wśród nich Mateusz Josiek - podopieczny ze świetlicy terapeutycznej. fot: FJDDodaj do Facebook

Niepełnosprawni zabrali głos na sesji rady powiatu

STEFAN MAŃKA
Niepełnosprawni zabrali głos na sesji rady powiatu

Wizyta na sesji rady powiatu miała również formę happeningu, w ramach którego radni poproszeni zostali o założenie opasek na oczy, zajęcie miejsca przy stole na wózku inwalidzkim czy włożenie zatyczek do uszu. fot. FJD


Niepełnosprawni zabrali głos na sesji rady powiatu

Happening pozwolił radnym choć na chwilę poznać sytuację osób niepełnosprawnych i zrozumieć, iż nie potrzebują one litości, a jedynie zrozumienia i partnerstwa. fot. FJD


Niepełnosprawni zabrali głos na sesji rady powiatu

- Chcieliśmy zaznaczyć naszą obecnością, że osoby z niepełnosprawnościami funkcjonują w naszym społeczeństwie na tych samych prawach jak osoby pełnosprawne. Skorzystali oni z prawa głosu i prawa wyrażania własnej opinii na forum publicznym - wyjaśnia Rafał Guzowski. fot. FJD

Jakiego wsparcia potrzebują niepełnosprawni mieszkańcy powiatu cieszyńskiego? Jak to jest nie słyszeć lub nie widzieć, a mimo to sprawnie funkcjonować w społeczeństwie? Na te pytania odpowiedź poznali radni powiatu cieszyńskiego, których podczas ostatniej sesji odwiedzili uczniowie ze szkoły specjalnej oraz z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie.

- Chcieliśmy zaznaczyć naszą obecnością, że osoby z niepełnosprawnościami funkcjonują w naszym społeczeństwie na tych samych prawach jak osoby pełnosprawne. Skorzystali oni z prawa głosu i prawa wyrażania własnej opinii na forum publicznym. W przypadku osób niepełnosprawnych intelektualnie - dały one wyraźny sygnał, że potrafią samodzielnie mówić w imieniu własnym, że nie potrzebują być wyręczane w każdym obszarze życia czy funkcjonowania - wyjaśnia celowość wystąpienia na sesji, Rafał Guzowski z cieszyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Przed radnymi powiatu cieszyńskiego wystąpili zarówno opiekunowie osób niepełnosprawnych jak i najbardziej zainteresowani. Wśród nich Mateusz Josiek - podopieczny ze świetlicy terapeutycznej, który w swym wystąpieniu mówił m.in. o powstającej właśnie spółdzielni socjalnej. "Utworzyliśmy spółdzielnie socjalną - nasze przyszłe miejsca pracy. Chcemy zająć się utrzymaniem zieleni miejskiej, sprzątać biura, opiekować się grobami. Potrafimy zakładać ekologiczne ogrody i dbać o nie. Część z obecnych tutaj może myśleć, że nam się to nie uda. Chcę zadać pytanie: Co z tego, że mamy trudniej? Znacie już nas z pieczenia placków ziemniaczanych na rynku, czy robienia pysznych gofrów. Teraz czas na to, żebyście poznali nas z innej strony. Że potrafimy pracować, zarabiać pieniądze. Chcieliśmy sami zrobić pierwszy krok, i go zrobiliśmy. Teraz czas na drugi krok. I też go zrobimy. Tak dużo nie trzeba, żebyśmy mogli zacząć pracować. Też wiele nie trzeba żeby nasza spółdzielnia socjalna się rozwijała" - kierował swoje słowa do radnych powiatu cieszyńskiego, 22-letni Mateusz.

Jak na niecodzienną wizytę zareagowali radni? - Zaskoczenie - to z pewnością dominowało. Jednak cieszę się, że środowisko osób niepełnosprawnych otrzymało swój czas na sesji rady powiatu, że sami mogli powiedzieć o tym, jak im się funkcjonuje w społeczeństwie. Z tej strony ogromne podziękowania należą się tym, którzy poświęcili swoją uwagę. Ogromne chapeau bas i taka nadzieja w kierunku polityków, że to oni również będą patrzeć bardziej przychylnym okiem. I w tym przypadku nie chodzi o pieniądze, tylko o to dobre spojrzenie i większą wyobraźnię. To nie kosztuje - ocenia Guzowski.

Oprócz przychylnego spojrzenia, środowisko osób niepełnosprawnych wystosowało do radnych 6 postulatów, których wprowadzanie nie powinno wiązać się z ogromnym obciążeniem dla budżetu powiatu. Postulaty te wnoszą o traktowanie niepełnosprawnych, tak samo jak pełnosprawnych; stosowanie większych formatów formularzy urzędowych dla osób słabo lub niedowidzących; oznaczanie pomieszczeń, biur, w których przyjmuje urzędnik znający język migowy; oznaczenie krawędzi schodów i dostosowanie poręczy dla osób słabowidzących lub niewidomych; Otwartość dla spółdzielni socjalnych - podmiotów ekonomii społecznej poprzez stosowanie tzw. "klauzul społecznych zamówień publicznych" - w oparciu o istniejące już przepisy prawa oraz wsparcie dla placówek specjalistycznych realizujących obowiązek nauki.

Wizyta na sesji rady powiatu miała również formę happeningu, w ramach którego radni poproszeni zostali o założenie opasek na oczy, zajęcie miejsca przy stole na wózku inwalidzkim czy włożenie zatyczek do uszu. W jakim celu? Aby mogli choć przez chwilę poznać sytuację osób niepełnosprawnych i zrozumieć, iż nie potrzebują one litości, a jedynie zrozumienia i partnerstwa.

Kolejną okazją do bliższego poznania problemów osób niepełnosprawnych będzie Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który w tym roku przebiegać będzie pod hasłem: Chcemy przyłożyć "PKB". Odbędzie się on 3 grudnia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji, Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama