, sobota 20 kwietnia 2024
Cieszyńscy urzędnicy świetnie migają
Dorota Bizoń, zastępca dyrektorki Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie, również potrafi migać. fot: JM



Dodaj do Facebook

Cieszyńscy urzędnicy świetnie migają

JAKUB MARCJASZ
Niesłyszący we wszystkich urzędach będą swobodnie mogli porozumieć się z osobą posługująca się językiem migowym. Cieszyńskie urzędy na wejście w życie nowych przepisów przygotowane są od dawna.

Zgodnie z ustawą o języku migowym i innych środkach komunikowania się od 1 kwietnia osoby niesłyszące odwiedzające organy administracji publicznej będą musiały mieć zapewniony dostęp do osób znających język migowy. Poza sytuacjami nagłymi chęć skorzystania z takiej pomocy osoby głuche będą musiały zgłosić na co najmniej trzy dni robocze wcześniej. Ustawa przewiduje również, że osoba niesłysząca w kontaktach z organami administracji publicznej, policją, strażą pożarną i strażami gminnymi będzie mogła korzystać z pomocy wyznaczonej przez siebie osoby.

Sprawdziliśmy jak na wejście w życie nowych przepisów przygotowany jest Urząd Miasta w Cieszynie, Powiatowy Urząd Pracy, Starostwo Powiatowe oraz cieszyńska policja. Ich przedstawiciele twierdzą, że bardzo dobrze!

Spośród pracowników zatrudnionych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie aż cztery porozumiewają się językiem migowym. - Są to zarówno pracownicy bezpośrednio zajmujący się obsługą osób niepełnosprawnych: pośrednik pracy i doradca zawodowy oraz dwie osoby z kadry kierowniczej - mówi Anna Stefaniak-Bacza, dyrektorka cieszyńskiego PUP.

W Starostwie Powiatowym w Cieszynie osoba znająca język migowy zatrudniona jest od samego początku jego funkcjonowania. Niesłyszący nie powinni mieć również problemów z załatwieniem spraw w innych jednostkach publicznych. - Osoby niesłyszące załatwiające sprawy w Urzędzie Miejskim w Cieszynie mają do dyspozycji odpowiednio przeszkolonego pracownika posługującego się językiem migowym, który pomoże mu w komunikowaniu się z innymi pracownikami naszego urzędu - zapewnia Edyta Subocz, rzeczniczka prasowa UM w Cieszynie.

Jak można usłyszeć jednak od urzędników, do tej pory sytuacje zmuszające ich do korzystania z pomocy osób znających język migowy zdarzały się bardzo rzadko. Podobne doświadczenia mają również policjanci w naszym regionie. Wśród nich migać potrafi między innymi zastępca komendanta skoczowskiego komisariatu. Kolejni funkcjonariusze rozpoczęli natomiast kurs z języka migowego. - Każdy dyżurny dysponuje kontaktami do specjalistów z zakresu języka migowego i jeśli jest taka konieczność, są oni wzywani - mówi asp. Rafał Domagała, oficer prasowy cieszyńskiej policji. Jednocześnie podkreśla, że niezależnie od umiejętności policjanta, w trakcie ewentualnego przesłuchania osób niesłyszących, obecny musi być biegły sądowy z zakresu języka migowego.

W Polsce żyje 25,7 tys. osób niesłyszących oraz 33 tys. dorosłych słabosłyszących.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

w Cieszynie powinno się zrobić taki sam kurs dla urzędników tylko że czeskiego!

A co powiedzieć o naszej pani rzecznik, która po czesku nic nie umie? A w Czeskim Cieszynie pani rzecznik mówi pięknie i po czesku, i po polsku.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama